Gazete Vatan Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi büyütme hedefini adım adım hayata geçireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis Kamu ve Özel Yatırımları Toplu Açılış Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Önümüzde mahalli idareler seçimi var. Yerel seçimlerde Bitlis'in geleceğine ve iradesine sahip çıkacağına yürekten inanıyorum. Muhalefetin içler acısı perişan durumunu gördük. Bunların ülkeyi yönetecek kapasite ve niyetlerinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Ölmüş atı kamçılamanın kimseye faydası olmaz" dedi. Öte yandan Malazgirt Zaferi'nin 952. yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahlat Etkinlik Alanı’nda düzenlenen programda halka seslendi. Erdoğan, "Türk milletinin şanlı tarihini öğrenmek isteyenler Ahlat’ı ve Malazgirt’i ziyaret etsin" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi büyütme hedefini adım adım hayata geçireceğiz

Malazgirt Zaferi'nin 952. yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahlat Etkinlik Alanı’nda düzenlenen programda konuştu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"Türk milletinin şanlı tarihini öğrenmek isteyenler Ahlat’ı ve Malazgirt’i ziyaret etsin. Ahlat 8 bin 200 ecdad mezarıyla birlikte bu topraklardaki mevcudiyetimizin belgesidir.

Anadolu’nun fatihi Malazgirt destanının şanlı komutanı Sultan Alparslan’ı ve tüm şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla yad ediyorum.

Ahlat yolunda vefat eden Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun hocamıza bir kez daha rahmet diliyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 952'nci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’e geldi. Erdoğan, Muş Sultan Alparslan Havalimanı’ndan helikopterle Bitlis Eren Üniversitesi'ne geçti.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ulaştırma e Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve Bilal Erdoğan'ın eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti B:itlis Milletvekili Turan Bedirhanoğlu ve protokol üyeleri karşıladı. Memduh Eren Camii’nde cuma namazı kılan Erdoğan, çıkışta kendisini görmeye gelen vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra kara yoluyla yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan kamu ve özel yatırımların toplu açılış törenine katılmak üzere Eren Tekstil önündeki tören alanına geçti.

‘DERTLERİNİZE DERMAN ÜRETECEK YİNE BİZLERİZ’

Eren Tekstil ve BETAV Bal Paketleme tesislerinin toplu açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefeti eleştirdi. Erdoğan, "Son 3 ayda şahit olduklarımız muhalefetin içler acısı perişan halini gözler önüne sermiştir. Bunların ne ülkeyi yönetecek kapasitesinin ne de böyle bir niyetlerinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Ölmüş atı kamçılamanın kimseye bir faydası olmaz. Bunların kendi koltuklarını korumak dışında hiçbir gündemleri yok. Dertlerinize derman üretecek yine biziz" dedi.

Haberin Devamı

Haberin Devamı

Erdoğan, 12,5 milyar lirayı bulan kamu ve özel sektör yatımlarının açılışını yaptıklarını vurgulayarak, "Bu yatırımlar arasında İl Özel İdaremizden Belediyemize, Milli Eğitimden, Müftülüğe, Karayollarından, Devlet Su İşlerine kadar tüm kurumlarımızın hizmet ve projeleri bulunuyor. Böylece kamu yatırımı olarak 75 kalem eser ve hizmeti bugün resmen Bitlis'imizin istifadesine sunmuş oluyoruz. Ayrıca Bitlis Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 bin kardeşimize istihdam oluşturan 34 firmamızın resmi açılışını yapıyoruz" dedi.

‘3 BİN 600 DEN FAZLA KARDEŞİMİZ İŞ İMKANINA KAVUŞACAKTIR’

Yapılan yatırımlarla birlikte yaklaşık 3 bin 600 kişinin iş imkanına kavuşacağını belirten Erdoğan, "Özellikte tekstil alanında Bitlis tüm bölgenin üretim merkezi haline geliyor. Toplam yatırım miktarı 4,5 milyarı geçen 12 üretim tesisimizi de bugün devreye alıyoruz. Bu fabrikalarımız sayesinde 3 bin 600 den fazla kardeşimiz iş imkanına kavuşacaktır. İş dünyasına hep yeter ki siz üretin yeter ki çalışın yatırım yapın biz sizi asla yalnız bırakmayız. Bu sözümüzün gereğini he zaman yaptık yapamaya da devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde bu yatırımlara ve fabrikalara yenileri eklenecektir" diye konuştu. 

‘İLLERİMİZ VE BÖLGELERİMİZ ARASINDA AYRIM YAPMAYIZ’

“Son 21 yılda Bitlis'e, toplam 40 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık” diyen' Erdoğan, “Konuşurken icatlarımızla konuşuruz. En önemli referans kaynağımız, eserlerimiz ve hizmetlerimizdir. Nasıl vatandaşlarımız arasında ayrım yapmıyorsak, illerimiz ve bölgelerimiz arasında asla ayrım yapmayız. İstanbul'a, Ankara'ya, İzmir'e hizmet götürürken, Muş'u, Bitlis'i, Şırnak'ı ihmal etmiyoruz. Batıdaki vatandaşlarımız hangi imkanlardan faydalanıyorsa, buradaki vatandaşlarımız sahip olması için çalıyoruz. Bu anlayışla son 21 yılda Bitlis'e, toplam 40 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Eğitimde toplan 2 bin 690 adet yeni derslik inşa ettik. 2 bin 900 kişi kapasiteli yükseköğretim yurt binası açtık. 19 adet spor tesisi kazandırdık. Bitlis'te 5 adet millet bahçesi projemiz bulunuyor. Bunlardan 2’sini hizmete sunduk, 3'nün inşası devam ediyor. İnşallah seneye hizmete açacağız. Kentsel dönüşümde 328 adet konut, 938 adet iş yerinin de dönüşümünü gerçekleştirdik. İktidara geldiğimizde atık su artıma tesisi yokken bugün 4 tesisle hizmet veriyoruz. Bitlis'e 1 baraj, 2 gölet, 5 sulama tesisi, 1 hidroelektrik santrali, 45 taşkın kloruma tesisi ve 1 içme tesisi olmak üzere toplam 55 tesis inşa ettik" diye konuştu.

Haberin Devamı

‘TERÖR TEHDİDİNDEN ARINDIKÇA YENİ YATIRIMLAR ARTACAK’

Erdoğan, "Hükümetlerimiz döneminde Bitlis'e toplam 1,2 milyar lira tarımsal destek sağladık. Toplam 40 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Bitlis, Ahlat Güroymak ve Tatvan'a doğal gaz arzını sağladık. Önümüzdeki dönemde Adilcevaz ve Hizan’a da doğal gaz arzını sağlamayı planladık. Bitlis'in de içinde olduğu bölgemiz, terör tehdidinden arındıkça yeni yatırımlar gelecek, kalkınma hamlesi daha da artacak" dedi. 

Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 952'nci yıl dönümü etkinliklerinin yapıldığı Ahlat ilçesine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada ilk olarak Selçuklu Meydan Mezarlığı’nı ziyaret etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve bakanlarla birlikte mezarlıkta dua eden Erdoğan, daha sonra da törenlerin yapıldığı millet bahçesi içerisinde bulunan 1071 Sultan Alparslan Otağı'ndaki tören alanına geçti.

Haberin Devamı

'ANADOLU'YU AŞKLA YOĞURANLARIN DESTANINA ŞAHİTLİK EDİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 952'nci yıl dönümü etkinliklerinin yapıldığı Ahlat ilçesinde Selçuklu Meydan Mezarlığı’nı ziyaret ettikten sonra millet bahçesi içerisinde bulunan 1071 Sultan Alparslan Otağı'ndaki tören alanına geçerek burada kendisini karşılayan vatandaşlara hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 952'nci yıl dönümünün hayırlı olmasını dileyerek, "Bir sene sonra şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş bu topraklarla bizi buluşturan rabbime hamd ediyorum. Bugün bir kez daha demiri demirle dövenlerin, Anadolu’yu aşkla yoğuranların destanına şahitlik ediyoruz. Bir kez daha cesaret ve mücadeleleriyle ölümü öldürenlerin, yiğitlerin hikayelerini yeniden hatırlıyoruz. Dünyaya insan hakları, demokrasi dersi verenlerin çoğu, geçmişteki ayıplarını nasıl örteceklerini düşünürken, biz hamd olsun ecdadın zaferlerini şeref madalyası olarak göğsümüzde iftiharla taşıyoruz. Bizi anlamak ve bizi tanımak isteyenler hiç uzağa gitmesinler, buraya gelsin. Türk milletinin şanlı tarihini öğrenmek isteyenler Ahlat ve Malazgirt’i ziyaret etsin" dedi.

'AHLAT, MEVCUDİYETİN SİCİL BELGESİDİR'

Ahlat'ın, 8 bin 200 ecdat mezarıyla birlikte bu topraklardaki mevcudiyetinin sicil belgesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:
"Burası Belh ve Buhara ile birlikte Kubbetül İslam yıllarına sahip 3’üncü yerdir. Selçuklu kabristanlığındaki her bir şahideyi aynı zamanda bir hafıza kaydı olarak görüyoruz. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyetle birlikte geleceğe yürüyoruz. Şair buraları bakın nasıl anlatmış, ‘Ahlat yurdun tapusudur, Şehri ecdat yapısıdır, Büyük Malazgirt Zaferi fetihlerin kapısıdır.’ Evet bu mısralarda anlamını bulan zaferden bir gün önce Sultan Alpaslan’ı ve ordularını gazaya hazırlayan yiğitleri, gazaya katılan Ahlat beylerine, Ahlatlı neferlere Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Anadolu’nun fatihi Malazgirt destanının şanlı komutanı Sultan Alpaslanı, ve istiklalimiz uğruna asırlardır canlarını ortaya koyan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla yad ediyorum. Ahlat yolunda elim bir trafik kazası sonucunda kaybettiğimiz Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun Hocamıza da bu vesileyle bir kez daha rahmet diliyorum. Tarihimizde ‘zaferler ayı’ olarak geçen ağustos ayını anlamına ve önemine uygun şekilde hep birlikte idrak ediyoruz. Bugün Ahlat’tayız. Yarın inşallah Malazgirt’te olacağız. 30 Ağustos’u Ankara’da kutlayacağız. Ardından 85 milyon olarak 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ulaşmasının sevincini yaşayacağız. Geçmişten ders çıkartarak, ibret alarak daha müreffeh ve daha güçlü bir geleceğe yürüyeceğiz. Tarihimizde çok önemli bir kilometre taşını ifade eden bu seneyi iyi şekilde değerlendirmenin gayretindeyiz. Zaferlerimizin ve gurur günlerimizin her birinde ülkemizde yeni dönemin milletimizin fertleri arasında yeni bir kucaklaşmanın zemini haline getirmek istiyoruz. 6 Şubat’ta asrın felaketi olan depremlerle sarsıldığımız, akabinde rekabet seviyesi yüksek bir seçim geçirdiğimiz bu süreçte Türkiye olarak böyle bir kardeşlik seferberliğine ihtiyaç duyuyoruz. Şimdi hep beraber 31 Mart’a hazırlanıyor muyuz? 31 Mart’ta başta İstanbul ve Ankara olmak üzere buraları şu anda maalesef adeta çöp, çukur ve çamura çeviren zihniyetten geri alıyor muyuz?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Han Çadırı'nı ziyaret etti. Erdoğan, daha sonra bölge valilileri ve belediye başkanlarıyla toplantıya katılacağı Ahlat'taki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti.