Gazete Vatan Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Akşener arasında kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski İYİ Parti Genel Başkan'ı Meral Akşener'i kabul etti. Görüşmeye ilişkin detayları CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Akşener arasında kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ettiği İYİ Parti eski Genel Başkan'ı Meral Akşener ile gerçekleştirdiği görüşme sona erdi. Saat 17.00'de başlayan görüşme 17.40’ta bitti. 40 dakika süren görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verilmedi.

GÖRÜŞMENİN PERDE ARKASI

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, Erdoğan-Akşener görüşmesinin perde arkasına ilişkin bilgileri aktardı.

Dicle Canova'nın açıklamaları şöyle:

İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ'NİN HABERİ YOK

İYİ Parti Genel Merkezi'nde "Devlette siyasette bulunmuş olanların bu tür görüşmelerin yapması doğaldır." yorumu yapılıyor. Bu görüşmeden genel merkezin haberi olmadığını öğrendim. Randevunun grup toplantısına denk gelmesi ve haber vermemesi tartışılıyor. İYİ Parti cephesinden dikkat çeken bir paylaşım da geldi. Lütfü Türkan, "Koşu bittikten sonra koşan atlar vardır ya; onlara madalya vermiyorlar." paylaşımı yaptı.

ŞAŞKINLIK VAR

Genel merkezde bir şaşkınlık var. Onlar da merakla bekleniyor.

ERDOĞAN'DAN AKŞENER'E TELEFON

Haberin Devamı

Akşener, aday olmayacağını açıkladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan aramış. Yüz yüze görüşmenin temelinin de o günden atılmış olabileceği belirtiliyor.

MASADAKİ 2 KONU

Peki gündemde ne vardı? Bu bir istişare olacak, yerel seçim sonuçları değerlendirilir ve yeni anayasa için Akşener'in görüşlerini alınır deniyor. Eski Bakan, Eski genel başkan olmasından dolayı Akşener ismi İYİ Parti'den büyük deniyor. Bazı spesifik konuları bir araya gelip değerlendirmeleri normal kabul edilmeli deniyor. Meclis'teki aritmetikte küçük partiler var... Dolayısıyla böyle bir tabloda 2028'e doğru siyasetin nasıl şekilleneceği kulislerde konuşuluyor. Özgür Özel Erdoğan görüşmesi ile başlamıştı normalleşme. O normalleşmeye Dervişoğlu eleştiri getiriyor ve bunu kutuplaştırma olarak görüyor.

"SİYASETİ BIRAKMADI"

Siyasete dönmesi konusunda yakınları tarafından "Akşener İYİ Parti Genel başkanlığını bıraktı siyaseti bırakmadı" deniyor.