Geri Dön
GündemCezaevinden Aksaz’ın başına!

Cezaevinden Aksaz’ın başına!

Kumpas mağdurları Deniz Kurmay Albay Emre Sezenler Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nı, Kurmay Albay Nedim Ulusan ise 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığını yürütüyor

Cezaevinden Aksaz’ın başına!

Ergenekon, Balyoz, Kafes ve Askeri Casusluk davalarında kumpas mağduru olan muvazzaf askerlere iade-i itibar devam ediyor. Kumpas davalarında beraat etmelerinin ardından bu tecrübeli askerler görev yaptıkları kuvvetlerde kritik görevlere getiriliyor.

15 ay hapis yattı

Poyrazköy ve Askeri Casusluk davalarında tutuklanarak terör örgütü üyeliği iddiasıyla yargılanan Deniz Kurmay Albay Mehmet Emre Sezenler, Hasdal Askeri Cezaevi’nde yaklaşık 15 ay hapis yattı. Kumpasın ortaya çıkmasıyla beraat eden Sezenler, kurmay albaylığa terfi ettikten sonra Marmaris’teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldıran askerlerle birlikte hareket eden Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper önceki gün tutuklandı. Bu tukulamanın ardından Deniz Kurmay Albay Emre Sezenler ise vekaleten Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’na getirildi.

Kritik görevler

- Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Emekli Hava Korgeneral Erol Olcay’ın da oğlu olan Kurmay Albay Bülent Olcay, 4 yıl cezaevinde kaldı. Aklandıktan sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda geri görevde bulunan Olcay, Tümamiral Hakan Üstem’in askeri darbe girişimi nedeniyle görevden alınmasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı’na getirildi.

- Balyoz davasında yargılanıp 16 yıl hapis cezasına çarptırılarak 3.5 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, Aksaz’daki Deniz üssünde Güney Görev Grup Komutanı olarak görevlendirildi.

- Balyoz Davası nedeniyle 3 yıl hapis yattıktan sonra yeniden yargılama sonucu beraat eden Deniz Kurmay Albay Önder Çelebi Foça’da bulunan Amfibi Görev Grup Komutanlığı’na getirildi.

- Balyoz Davası nedeniyle Maltepe Cezaevi’nde 3 yıl hapis yatan Kurmay Albay Cem Okyay Harekât Başkanlığı Plan ve Teşkilat Daire Başkanlığı’nın başına getirildi.