Gazete Vatan Logo

‘Cenazesine sevenleri katılacak’

Evren’in kızı VATAN’a konuştu:

‘Cenazesine sevenleri katılacak’

Kenan Evren’in kızı Şenay Gürvit, babasına GATA ve Genelkurmay Başkanlığı’nda tören yapılacağını belirterek, “Cenazeye babamı sevenler katılacak” dedi.

Tedavi gördüğü GATA’da geçen cumartesi günü hayatını kaybeden 12 Eylül askeri darbesinin mimarı 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in en büyük kızı Şenay Gürvit, babası için bugün ilk törenin hayatını kaybettiği Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) yapılacağını açıkladı. Gürvit’in verdiği bilgiye göre Evren için ikinci tören 11.30-12.00 arasında Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılacak. Sonrasında Ankara’daki Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Evren’in naaşı ‘Devlet Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Şenay Gürvit, VATAN’ın sorularına şu yanıtları verdi:
- Genelkurmay’ın açıklaması var. Törene dair bir atıf yapılmıyor. Tören olmayacak mı?
Tören olmaz olur mu? Sabahleyin Gülhane’de. Telefon numaralarımız bile verildi. (Genelkurmay’ın yayınladığı başsağlığı mesajında Evren’in kızlarının telefon numaralarına yer verildi. Genelkurmay daha sonra mesajı internet sitesinden kaldırdı) Bizim çocukların bile telefonu verildi. Gülhane’de, Genelkurmay’da, camide ve devlet mezarlığında tören yapılacak.
- Genelkurmay Başkanlığı cep telefonlarınızı yanlışlıkla mı yayınladı?
Hayır. Genelkurmay başsağlığı için numaralarımızı yayınlamış. Ama biz gerek yok ‘çıkarın’ dedik. Onlarda çıkardılar. Ancak vatandaşlardan, takip edenlerden çok mu çok güzel mesajlarımızı aldık.
‘Cenazesine sevenleri katılacak’
- İlk törenin saati kaç olacak?
Sabah saat 11.00’de Gülhane’de ilk tören olacak. 11.30-12.00 arasında Genelkurmay’da tören yapılacak. Sonra öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazı için camiye geçilecek.
- Kimlerin katılacağına dair bir bilginiz var mı?
Cenazeye sevenler katılacak.
- Devletin zirvesinden bir taziye mesajı yayınlanmadı. Katılım olacak mı?
Sevenler katılacak. (Vatan muhabirinin ‘Anladım’ sözü üzerine...) Mesajımı aldıysanız tamamdır, mesele yok. Anlayabildiyseniz...
‘Şeref duyuyoruz’
- Cep telefonu numaralarınız yayınlandıktan sonra babanızla ilgili sizi üzecek telefonlar da geldi mi?
İnanın bir tane kötü telefon gelmedi. Sadece bana değil, iki kardeşime de ismi yazmayan vatandaşlardan telefonlar geldi. Sadece o günleri yaşayıp teşekkür eden ve dua eden insanlar aradı.
- Babanızın cenazesinde devlet töreni yapılmasıyla ilgili bir vasiyeti var mıydı?
Hayır hiç olmadı. Babam hiç bir zaman ölümle ilgili bir şey konuşmadı. Çok hayata bağlı, dimdik duran bir insandı. Öyle bir babanın evlatları olmaktan da şeref duyuyoruz. Bu mesajlar da bize yetiyor zaten.
‘Gerek görmedik’
- Meclis’te töreni ailenizin istemediği doğru mu?
Evet biz istemedik. Mecliste tören istemedik bu kadar basit.
- Neden istemediniz?
Gerek görmedik. Nedenini hâlâ bilmiyorsanız... Bu kadarını anlayın. Beni bu kadar konuşturmayın.

Haberin Devamı

Genelkurmay’dan vefat duyurusu
Evren’in ardından Genelkurmay Başkanlığı, dün ilk açıklamasını yaptı. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde, Evren’in vefatı diğer şehit ve vefatlarda olduğu gibi ‘Başımız Sağolsun’ üst başlığıyla duyuruldu. Duyuruda Evren’in üç kızı Şenay Gürvit, Gülay Evren ve Miray Göksu’nun telefon numaraları verildi. Evren’in bugün Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Devlet Mezarlığı’nda toprağa verileceği belirtildi, ancak Genelkurmay’da tören yapılacağı bilgisine yer verilmedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel imzalı bir taziye mesajı yayınlanmaması dikkati çekti.
Generaller kılıç kuşanacak
Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü tören programını belirledi. Evren’in kızlarının da görüşü alındı. Program şöyle:
- İlk tören GATA’da yapılacak. Aile üyeleri katılacak.
- Genelkurmay’daki tören Aslanlı Kapı’nın yan tarafındaki alanda ön bahçede yapılacak. Kuvvet komutanlıkları, 4 general - amiral ile bir albay naaşın yanında 15 dakika nöbet tutacak.
- Katafalkın önünde saygı geçişi yapılacak. Önce aile üyeleri, ardından komutanlar geçiş yapacak. Orgeneral Hululi Akar, törende Genelkurmay Başkanvekili olarak bulunacak. Komutanlar, tören giysileri ile kılıç kuşanarak katılacak.
- Naaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii’ne götürülecek. Top arabasına konulacak. Törene, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı bandosu ile tabur seviyesinde bir tören birliği katılacak. Bu törenin ardından Evren’in naaşı Devlet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Hükümet de katılmıyor muhalefet de
Evren’in cenaze törenine hükümet ve muhalefetten katılım olmayacağı açıklandı. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Cenazeye partimizden kimse katılmayacak” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş önceki gün cenazeye katılmayacaklarını açıklamıştı, dün de CHP partilerinden katılımın olmayacağını duyurdu. MHP’nin de cenazede olmayacağı belirtildi.
‘Cenazesine sevenleri katılacak’
Villasına saldırı
Marmaris’te Evren’e ait Armutalan Mahallesi’ndeki villanın girişindeki boş polis kulübesinin camları kırıldı, sprey boyayla müstehcen resimler çizildi. Bir komşusu, “Ölümü sonrası böyle bir girişim bekliyorduk. Resimleri bezlerle sildik” dedi. Evren’in sağlık sorunları nedeniyle önce İzmir’e sonra Ankara’ya taşınması ardından İl Emniyet Müdürlüğü, boş villaların korunmaması için 2011 yılında istekte bulundu. Dönemin Muğla Valisi Fatih Şahin başkanlığında toplanan güvenlik kurulu, 25 Ekim 2011 tarihinde aldığı kararla nöbetlerin kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine 7 gün 24 saat boyunca tutulan nöbet kaldırıldı. Evren’in 2007 yılında 975 bin Euro’ya satışa çıkardığı villaya, geçen sekiz yıl boyunca alıcı çıkmadı.
SİYASİLERDEN EVREN YORUMU
‘Cenazesine sevenleri katılacak’
Yaramı deşmeyin!
- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç: Yaramı deşmeyin yahu. Ailesi yakınları sevenleri vardır. Onların duyguları farklıdır. Ama 12 Eylül 1980’de darbe yaparak, siyasi partileri kapatan, yöneticileri yargılatan ve pek çok üzücü hadiseye sebep olmuş biridir. Ben 12 Eylül darbesini alkışlayanlardan değilim. Şahsen zarar gördüğümüzü bilenlerdenim. Bunları başıma getirenler hakkında ne düşündüğümü tahmin edersiniz. Ben bir darbecinin vefatı karşısında bunu söyleyebiliyorum. Ama hayatı darbecileri alkışlayan insanlara düşüncelerini sorarsanız herhalde eski düşüncelerini söylerler. Evren’in de bu tür düşüncelere daha çok ihtiyacı olduğunu zannediyorum.
‘Cenazesine sevenleri katılacak’
‘Ne demek kötü konuşulmaz’
- Davutoğlu’nun Başdanışmanı Hüseyin Çelik: Ölünün arkasından kötü konuşulmaz” ne demek? Bu mantığa göre Ebu Cehil’in, Hitler’in, Stalin’in, Pinochet’in ardından da konuşulmaz. Tiranları insanlık vicdanı yargılamayacak mi? Kenan Evren öldü. ’Kör ölür badem gözlü, kel ölür sırma saçlı olur’ söylemine hak mı verdireceğiz. Elbette maşeri vicdan onu da yargılayacak.(Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ‘Bizim bir geleneğimiz var, ölünün arkasında çok kötü konuşulmaz. Allah rahmet eylesin diyoruz’ demişti.)
Annelerin sevinç günü
- Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ: Evren ve arkadaşları insanlarımıza ve Türkiye’ye çok zulmettiler. Bir sağdan, bir soldan genç insanları darağacına yollarken; bir an olsun düşünmediler, gözlerini kırpmadılar. Bu nedenle çocuklarını o dönemde işkencelerde, idamlarda kaybeden annelerin bugün sevinçli günü. Çünkü bizim bugün zalimimiz, tırnak içinde söylüyorum ‘Firavunumuz’ öldü.
Ölümüne en az üzünülen...
- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: İşlediği suçların hiçbirisinin hesabını vermeden ve yargılanmadan ölüp gitti. Kenan Evren’i mahkeme salonuna bile getirmediler. Eğer Kenan Evren’i yargılatsaydı, kendisinin de yargılanacağını çok iyi biliyordu. Kendisi ’Yüce Divanlık olmasın’ diye darbeci bir generali korudu.
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya: Devlet töreni yasaların getirmiş olduğu bir şey. Ben şahsen ona şunu söyleyebilirim: 12 Eylül’de mağdur olmuş insanlardan biri olarak ona rahmet dilemem.
- 12 Eylül döneminde Mamak Askeri Cezaevi’nde 18 ay yatan AK Parti adayı Yılmaz Ensaroğlu: Bize, bir ölünün arkasından hayırla konuşmak düşer. Yani örfümüz ve geleneğimiz budur. Ama yaptıkları yüzünden hâlâ yası tutulmamış acıları insanların yaşıyor oluşu yüzünden herhalde ölümüne en az üzülünen insan oldu Kenan Evren. Biz Kenan Evren’i maalesef ciddi ayrıcalıklar tanıyarak yargıladık. Onu herhangi bir adliyenin duruşma salonuna götürmek yerine, savcıları onun ayağına gönderdik.

Haberin Devamı