Geri Dön
GündemBaşbakan'ın oğlu amcasıyla iş kurdu

Başbakan'ın oğlu amcasıyla iş kurdu

Ahmet Burak Erdoğan, amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen ile beraber 1 hafta önce, bir denizcilik şirketi kurdu. Başbakan'ın büyük oğlu yeni işin ardından Kısıklı'daki yeni evine de taşınacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük oğlu Ahmet Burak Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ve kız kardeşi Vesile İlgen'in eşi Ziya İlgen 1 milyon YTL sermaye ile "Turkuaz Denizcilik ve Ticaret Anonim Şirketi" adında bir şirket kurdu. İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarındaki "ana sözleşme tescil tarihi'ne göre 10 Nisan 2006'da kurulan bu "çok yeni" şirketin iş konusu ise "denizde, havada ve karada, yurtiçi, yurtdışı ve uluslararası nakliye işleri yapmak".

İTO kayıtlarına göre şirketin adresi "Imrahor Mahallesi, Salacak İskele Caddesi, No: 14, Üsküdar." Ancak bu adreste Turkuaz Denizcilik'e ait harhangi bir tabela bulunmuyor. Kesme taştan yapılmış üç katlı beyaz binanın kapısındaki tabelaya göre bu adreste "Mecit Çetinkaya Denizcilik", "Çetinkaya Armatörlük" ve "Manta Denizcilik" firmaları faaliyet gösteriyor.

Çetinkaya'nın üç şirketi
İTO kayıtlarına göre "Mecit Çetinkaya Denizcilik Taşımacılık Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi", "Salacak İskele Sokak, No: 14, Kat: l, Üsküdar" adresinde faaliyet gösteriyor. Kuruluş tarihi 31 Aralık 1997 olan 10.000 YTL sermayeli şirketin ortakları, Mecit Çetinkaya ile Binnur Çetinkaya.

Aynı adresteki "Çetinkaya Armatörlük Gemi İşletmeciliği Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi" ise 21 Temmuz 1995'te kurulmuş. 10.000 YTL sermayeli bu şirketin yönetim kurulu üyeleri Mecit Çetinkaya, Binnur Çetinkaya ve Mert Mecit Çetinkaya. Bu adresteki üçüncü şirket "Manta Denizcilik Nakliyat ve Ticaret Limited Şirketi." 4 Mayıs 1998'de kurulan şirketin ortakları, Mecit Mert Çetinkaya ile Mecit Çetinkaya.

Erdoğan nikah şahidiydi
Erdoğan ailesinin Çetinkayalar ile tanışıklığı eskiye dayanıyor. Başbakan Erdoğan Ağustos 2005'te, Mecit Çetinkaya'nın oğlu Mert Mecit Çetinkaya ile merhum tekstilci Ahmet Gazioğlu'nun kızı Ahu Gazioğlu'nun nikahında şahitlik yapmıştı. Çırağan Sarayı'ndaki nikahı da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıymıştı.

Kaza sonrası İngiltere'ye gitti
Ahmet Burak Erdoğan (27), 4 Temmuz 1978'de evlenen Emine-Recep Tayyip Erdoğan çiftinin ilk çocuğu. Ahmet Burak Mayıs 1998'de, TRT İstanbul Radyosu ses sanatçılarından Ayşe Sevim Tanürek'e otomobiliyle çarpıp ölümüne neden olmuştu. O kazanın olduğu dönemde İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisi olan genç Erdoğan, olayın hemen ardından İngiltere'ye dil okuluna gitti ve kamuoyunun gözü önünden uzaklaştı. Ahmet Burak Erdoğan, 2001'de Rizeli Ketenci ailesinin kızı ve İmam Hatip Lisesi'nden sınıf arkadaşı Sema Ketenci ile evlenmişti.

Villalarda temizlik başladı
Başbakan Erdoğan'ın oğlu Ahmet Burak, yeni işinde çalışırken babasının 1 yıl önce satın aldığı Çamlıca-Kısıklı'daki villada oturacak. Ahmet Burak Erdoğan'ın eşi Sema ile oturacağı villada önceki gün temizlik yapıldı, pencerelerine perde, çatısına da çanak anten takıldı. Başbakan Erdoğan ile kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen, Emniyet Gıda şirketinde ortaktı. Üçü de şirketteki hisselerini toplam 3 milyon YTL'ye diğer ortaklarına devretmişti. Bu para ile Erdoğan, biri kendine diğerleri de iki oğluna olmak üzere üç tane villa aldı. Aynı yerden kardeşi Mustafa Erdoğan ile eniştesi Ziya İlgen de birer villa satın aldı.