Gazete Vatan Logo

A2 Ehliyet Nedir, Ne İşe Yarar? A2 Sınıfı Ehliyet İle Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Ehliyet otomobil, motor ve traktör gibi çeşitli araçların kullanımına resmi olarak izin veren bir belgedir. Sadece resmi kurumlar aracılığı ile verilir ve ehliyete yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemeye göre ise, 18 farklı çeşit ehliyet sınıfı bulunur. Bunlardan birisi de A2 ehliyet sınıfı ehliyet türüdür ve motor kullanmak isteyen kişilerin alması gereken bir sürücü belgesidir.

A2 Ehliyet Nedir, Ne İşe Yarar? A2 Sınıfı Ehliyet İle Hangi Araçlar Kullanılabilir?

A2 Ehliyet Nedir?

A2 ehliyet, motor gücü 35 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilen bir ehliyet türüdür. Bunun yanında yaklaşık 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetsiz ya da sepetli motosiklet kullanıcıları için de bu ehliyet türü verilir. Daha çok motor ehliyeti olarak da bilinen A2, yoğun araç trafiğinden kaçmak isteyen kullanıcıların da yardımına koşuyor.

A sınıfı ehliyet, motor gücü yaklaşık olarak motor gücü 35 kilovatı geçen ve 15 kilovatı geçen üç tekerlekli sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilmiş olan bir ehliyet türüdür.

Bir diğer ehliyet türü olarak bilinen A1 sınıfı ise ehliyet de iki ve üç tekerlekli olan ve silindir hacmi yaklaşık 125 santimetreküpü geçmeyen sepetsiz ve sepetli motosiklet kullanıcılarına verilen bir ehliyet türüdür.

A2 Ehliyet Ne İşe Yarar? 

A2 ehliyet sahibi olan bir kişi, 3 tekerlekli motosikletlerde ise 15 kW ve 2 tekerlekli motosikletlerde 35 kW aşmayacak bir şekilde araç kullanma yetkisine sahip olur. Aynı zamanda 2 tekerlekli motosikletlerde ise, kW/kg oranının da 0,2’yi geçmemesi gerekir. A2 sınıfı ehliyet alma yaş sınırı ise, 18’dir. 

Tüm bunlara ek olarak motor ehliyeti almak isteyen kişilerin deneyim, sınav, yaş, sağlık, öğrenim ve adli sicil kaydı gibi bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Gerekli şartları yerine getiren bireylerin ise, araç kullanmaya engel olacak herhangi bir rahatsızlığı olmaması oldukça önemlidir. 

A2 Ehliyet Nedir, Ne İşe Yarar A2 Sınıfı Ehliyet İle Hangi Araçlar Kullanılabilir

A2 Sınıfı Ehliyet İle Hangi Araçlar Kullanılabilir?

A2 sınıfı ehliyet sayesinde 2 tekerlekli motosikletlerde 35 kW ve 3 tekerlekli motosikletlerde de yaklaşık 15 kW aşmayacak olan araçları kullanma yetkisi verilir. Aynı zamanda 2 tekerlekli motosikletlerde kW/kg oranının ise, 0,2’yi geçmemesi gereki

A2 sınıfı ehliyet alma yaş sınırı ise, 18’dir. Yani bu ehliyeti alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

A2 sınıfı ehliyete sahip olan kişiler de, A2’ye ek olarak M ve A1 sınıfı araçları da kullanabilir. Bu ehliyet türünde de tıpkı A1 sınıfı ehliyette de olduğu gibi herhangi bir deneyim şartı aranmaz.