Gazete Vatan Logo

20 yaşındaki Kanadalı kız YPG’ye katıldı

Terör örgütü PKK’nın suriye kolu YPG’ye batılı ülkelerden gelen destek devam ediyor.

20 yaşındaki Kanadalı kız YPG’ye katıldı

Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele ettiği propagandası yürüten YPG, ABD’nin silah yardımı dışında batılı ülkelerden gelen yabancıları da saflarına katıyor. Ortaya çıkan son görüntülerde ise Kanadalı genç bir kızın örgüte katıldığı belirlendi. Örgüte katılan genç kızın 20 yaşındaki Kanada vatandaşı Shaelynn Jabs olduğu öğrenildi. Örgüte 2015’te katılan ve askeri eğitimi bulunmayan Jabs, Suriye’de silahlı eğitim gördükten sonra çatışmalara katıldı. Dilan Cudi kod adı verilen Jabs’in, akıl hocasının Alman ve Fransız ordularında subaylık yapan ve geçen yıl DEAŞ saldırılarında ölen Rüstem Cudi kod adlı Günter Helsten olduğunu belirtiyor.

Saldırıda yaralandı

Mart 2016’da gerçekleşen bir DEAŞ saldırısında yaralanan Shaelynn Jabs’ın başına sarapnel isabet etti ve kulak zarı parçalandı. Kanada’ya dönen Jabs ülkesinde tedavi gördükten sonra Eylül 2016’da Kuzey Irak üzerinden tekrar Suriye’ye gelerek YPG’nin kadın yapılanması olan YPJ’ye katıldı.

Öcalan armasıyla

Jabs, ortaya çıkan son fotoğraflarında ise ABD tarafından YPG’ye verilen Kanada üretimi 4x4 IAG Guardian zırhlı personel taşıyıcının içinde görülüyor. ABD her ne kadar zırhlı araçları YPG’ye değil Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) verdiğini iddia etse de Jabs’ın fotoğrafı bunu yalanlıyor. Aracın içinde sigara yakan Jabs, bir kolunda YPG diğer kolunda ise İmralı Cezaevinde yatan PKK lideri Öcalan’ın resminin bulunduğu armaları taşıyor.

Haberin Devamı

500 yabancı

Merkezi Londra’da bulunan Stratejik Diyalog Enstitüsü’nün raporuna göre son iki yılda 300’ün üzerinde yabancı savaşçı DEAŞ’a karşı savaşmak amacıyla YPG saflarına katıldı. Rapora yabancı savaşçıların büyük kısmı ABD’lilerden oluşuyor. ABD’lilerin çoğunluğu daha önce orduda görev aldığı için savaş tecrübesine sahip. Raporda halihazırda 100’ü aşkın ABD’li savaşçının, YPG için savaştıkları vurgulanıyor. Batı’daki 26 ülkeden savaşçının YPG’ye katıldığı belirtilirken, örgütteki yabancı sayısının 500’e yaklaştığı ifade ediliyor. Son iki yılda YPG saflarında savaşan 29 yabancı savaşçı çatışmalarda öldü.

Haberin Devamı