Geri Dön

YUVAM hesaplarında yeni uygulama resmen başladı

YUVAM hesapları için yeni adım atıldı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hesap açma işlemleri uzaktan yapılabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesapları kapsamında uzaktan kimlik tespiti yoluyla müşteri kabulüne imkan sağlandı.

YUVAM hesaplarında yeni uygulama resmen başladı

Bakanlığın, "Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yurt dışında yerleşik Türk vatandaşları ile mavi kart verilen gerçek kişilerin T.C. nüfus cüzdanı, mavi kart ve pasaport kullanarak uzaktan kimlik tespiti yoluyla YUVAM kapsamında hesap açmalarına olanak tanındı.

Ayrıca aracı kurumlar ve portföy yönetim şirketlerinin ve finansal kiralama, faktoring, finansman ve tasarruf finansman şirketlerinin de uzaktan kimlik tespiti yoluyla hesap açabilmelerinin önü açıldı.

DÖVİZİ YUVAM HESABINDA DEĞERLENDİRENİN AVANTAJI NE?

YUVAM hesabı, yurt dışında yerleşik kişiler ile bu kişilerin yurt dışındaki şirketlerinin tasarruflarını Türkiye'deki bankalarda değerlendirmelerini sağlıyor. Ve Merkez Bankası'nca kur koruma güvencesinin yanı sıra ilave getiri garantisi veriliyor.

Sistem yeni ekonomi paketinin açıklanmasının ardından hayata geçen kur korumalı sistemden hemen sonra devreye girdi. Peki, bu hesaptan yararlanmak isteyenlerin avantajı ne oluyor?

YUVAM hesaplarında yeni uygulama resmen başladı


Hangi vadede ilave getiri oranı ne?

Örneğin 100 bin dolarlık bir birikimi YUVAM hesabında 24 ay vade ile değerlendirmek isteyen bir hesap sahibi ne kadar getiri sağlar? Hesabın açıldığı dolar kuru 14,50 olarak düşünülürse, 24 ay sonra da kapatma kuru 16 olarak hesaplansa burada getiri dolar bazında yüzde 24 oluyor. Yani 100 bin dolar bu hesaba göre 24 ay sonra yuvam hesabında ortalama 124 bin dolar oluyor.