Geri Dön

Un fiyatları- TMO un zammı Un fiyatlarına zam mı geldi, gelecek mi? Un fiyatları ne kadar olacak, artacak mı?

Un fiyatlarına zam mı gelecek, un fiyatları ne kadar olacak? Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy un fiyatlarına zam geleceğini açıkladı. Un fiyatlarına gelecek zammın 31 Mayıs sonrası geleceği öngörülüyor. İşte TMO un zammı açıklaması ve Un fiyatları hakkında merak edilenler…

Un fiyatları- TMO un zammı Un fiyatlarına zam mı geldi, gelecek mi? Un fiyatları ne kadar olacak, artacak mı?

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Bloomberg HT canlı yayınında un fiyatlarında artış yaşanacağına dair açıklamalarda bulundu. İşte un fiyatları

UN FİYATLARINA ZAM MI GELECEK, UN FİYATLARI ARTACAK MI?

Dr. Eren Günhan Ulusoy, Bloomberg HT canlı yayınında 260 TL olan un çuvalının 31 Mayıs'tan sonra 400 TL olacağını söyleyerek, bu sebeple ekmek fiyatının 5 TL'yi aşacağını belirtti.

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat'ın sorularını yanıtlayan Günhan Ulusoy, TMO’nun regülasyonun son bulması ile fiyatlarda artış olacağını belirterek şunları şöyledi "53.8 oranında artmış olacak. Bu gelişme önümüzdeki günlerde ekmeğe zam olarak yansıyabilir. Fırıncılar sadece una gelen zammı ekmeğe yansıtmış olsalar dahi fiyat artışı yüzde 53 olacak. Bu da ekmeğin fiyatının 5 TL'nin üzerine çıkacağını gösteriyor." dedi.

TMO UN ZAMMI AÇIKLAMASI

TMO'nun regülasyonun son bulması ile fiyatlarda artış olacağını belirten Ulusoy, "Toprak Mahsulleri Ofisi'nden tahsis edilen buğday karşılığı verilen taahhüt bugün itibarıyla son buluyor. Yani, 31 Mayıs itibarıyla un sanayicilerinin bu ürünleri 260 TL eden satma taahhüdü son buluyor. TMO'nun yaptığı açıklamalar ve piyasa oyuncularının da beklentisi sezonda böyle bir uygulama olmayacağı yönünde. Ton başına 3600 TL'lik fiyatta 260 TL'ye denk gelen un çuvalı, bugün Borsalarda işlem gören fiyatları baz alarak yaptığımız hesaplamalarımıza göre kabaca 400 TL'ye çıkacak" ifadelerini kullandı.