Gazete Vatan Logo

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 5,9 büyüdü! Bakan Şimşek: Sürdürülebilir yüksek büyümenin temelini güçlendireceğiz

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın 3. çeyreğine ilişkin Türkiye ekonomisi büyüme rakamlarını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Uyguladığımız öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarımıza; enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş ve makro-finansal istikrar sağlanıncaya kadar devam edeceğiz. Böylece sürdürülebilir yüksek büyümenin temelini güçlendireceğiz" dedi.

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 5,9 büyüdü! Bakan Şimşek: Sürdürülebilir yüksek büyümenin temelini güçlendireceğiz

Bakan Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, yılın 3'üncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Şimşek, Türkiye ekonomisinin 2023 yılının 3'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 büyürken, mevsimsel düzeltilmiş Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) büyümesinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 olduğunu belirtti.

'YATIRIM VE İHRACAT ARTIŞ GÖSTERDİ'

İlk 9 ayda büyümenin yıllık yüzde 4,7 olarak gerçekleştiğini ve 3'üncü çeyrek itibarıyla yıllıklandırılmış milli gelirin 1 trilyon 76 milyar dolar seviyesine yükseldiğini kaydeden Şimşek, "Uyguladığımız dezenflasyon programının finansal piyasalarda olumlu etkilerini gördük. Yatırımcı güveni arttı, ülkemiz risk primi düştü, uluslararası sermaye girişi başladı, rezervlerimiz güçlendi ve kur oynaklığı azaldı. Programımızın öngörüsü dahilinde büyümede daha dengeli bir kompozisyona doğru yol alıyoruz. Yılın ilk yarısına göre iç talebin büyümeye verdiği katkı 8,8 puandan 7,3 puana gerilerken, net dış talebin negatif katkısı 4,9 puandan negatif 2,6 puana düştü. Bir önceki çeyreğe göre özel tüketim daralırken; yatırım ve ihracat artış gösterdi. Dengelenmeye yönelik uyguladığımız politikalar sonucunda eylül ayında cari açıkta mayısa göre yıllık 8,6 milyar dolar iyileşme sağlandı. Ekim ve kasım aylarına ilişkin dış ticaret verileri cari açıktaki iyileşmenin devam edeceğine işaret ediyor" dedi.

Haberin Devamı

'İŞSİZLİK ORANI 2013'TEN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYEDE'

Büyümede dengelenme, dışa bağımlılığın azaltılması ve cari açığın kalıcı olarak düşürülmesi için yüksek teknolojik ürünlerin üretimine yönelik yatırımları, ihracatçıların finansmana erişimini ve hizmet ihracatını güçlü bir şekilde desteklediklerini vurgulayan Şimşek, "300 milyar TL hacminde Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi Programını hayata geçirdik. Eximbank'ın sermayesini artırdık ve günlük reeskont kredi limitini 10 katına çıkararak 3 milyar liraya yükselttik. Son olarak, hizmet ihracatından elde edilen gelirlere sağlanan kazanç istisnasını artıran düzenleme Yüce Meclisimizde görüşülüyor. İşgücü piyasalarında olumlu görünüm devam ediyor. Üçüncü çeyrekte de istihdam artışı ve işsizlik oranındaki düşüş devam etmiştir. Eylül ayında mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yüzde 9,1 ile 2013 yılı aralık ayından sonraki en düşük seviyesine geriledi. Uyguladığımız öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarımıza; enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş ve makro-finansal istikrar sağlanıncaya kadar devam edeceğiz. Böylece sürdürülebilir yüksek büyümenin temelini güçlendireceğiz" ifadelerini kullandı. (DHA)

Haberin Devamı

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 5,9 büyüdü Bakan Şimşek: Sürdürülebilir yüksek büyümenin temelini güçlendireceğiz

TÜİK RAKAMLARI AÇIKLADI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) 2023 yılı 3'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,9 arttığını açıkladı. Türkiye ekonomisi, 3'üncü çeyrekte yüzde 5,9 büyümüş oldu.

TÜİK, yılın 3'üncü çeyreğine ilişkin GSYH verilerini açıkladı. Buna göre; GSYH 2023 yılı 3'üncü çeyrek ilk tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,9 arttı. Üretim yöntemiyle GSYH tahmini, cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 79,8 artarak 7 trilyon 681 milyar 432 milyon TL oldu. GSYH'nin 3'üncü çeyrek değeri, cari fiyatlarla dolar bazında 295 milyar 815 milyon olarak gerçekleşti.

Haberin Devamı

İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 8,1 ARTTI

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2023 yılı 3'üncü çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak, inşaat yüzde 8,1, sanayi yüzde 5,7, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 5,1, hizmetler yüzde 4,3, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 3,6, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,7, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 2,2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 1,7 ve tarım sektörü yüzde 0,3 artarken; mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 2,5 azaldı. Ürün üzerindeki vergiler eksi sübvansiyonlar ise yüzde 16,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2023 yılı 3'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,1 arttı.

Haberin Devamı

HANE HALKI NİHAİ TÜKETİM HARCAMALARI YÜZDE 11,2 ARTTI

Yerleşik hane halklarının nihai tüketim harcamaları, 2023 yılının 3'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 11,2 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 5,3, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 14,7 arttı.

MAL VE HİZMET İTHALATI YÜZDE 14,5, İHRACATI YÜZDE 1,1 ARTTI

Mal ve hizmet ithalatı, 2023 yılının 3'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 14,5, ihracatı ise yüzde 1,1 arttı. İşgücü ödemeleri yüzde 117,2, net işletme artığı/karma gelir yüzde 50,7 arttı.

İŞGÜCÜ ÖDEMELERİNİN GAYRİSAFİ KATMA DEĞER İÇERİSİNDEKİ PAYI YÜZDE 32,2

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayrisafi katma değer içerisindeki payı, geçen yılın 3'üncü çeyreğinde yüzde 26,1 iken, bu oran 2023 yılında yüzde 32,2 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 55 iken yüzde 47 oldu. (DHA)