Gazete Vatan Logo

Tam ATM’de hangi bankalar var, Tam ATM ne demek? Tam ATM para kesiyor mu?

Yedi kamu bankasının hizmetleri tek ATM'de toplandı. Konuya ilişkin bilgi veren Bileşim AŞ Genel Müdürü Murat Akseven, "Üye bankaların müşterileri şu an için 5 bin 600, yakın bir tarihte 19 bin TAM ATM'sine erişebilme ve işlem yapabilme imkanı elde edecekler" dedi. Peki, TAM ATM hangi bankalarda var, TAM ATM nedir, ne demek? Tam ATM para kesiyor mu?

Tam ATM’de hangi bankalar var, Tam ATM ne demek? Tam ATM para kesiyor mu?

TAM ATM nedir, ne demek? Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, sektördeki 7 bankanın (Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Emlak Katılım ve PTT) işbirliğiyle Türkiye'nin ATM Merkezi'nin (TAM) hayata geçirildiğini bildirdi. 7 kamu bankasının işbirliğiyle hayat geçirilen Türkiye’nin ATM Merkezi “TAM” ile orta vadede ekonomiye yaklaşık 500 milyon dolar katkı sağlanması bekleniyor. Peki, Tam ATM para kesiyor mu?

TAM ATM NEDİR, NE DEMEK?

Türkiye’nin bankacılık sektöründe önemli bir dönüşümü temsil eden bir proje. TAM, Türkiye’deki bankacılık sektöründe verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilmiştir. TAM platformu, Türkiye genelinde milyonlarca insanın günlük finansal işlemlerini gerçekleştirebileceği bir altyapı sunmaktadır. ATM’ler aracılığıyla para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama, fatura ödeme gibi birçok finansal işlem bu platform üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Haberin Devamı

Yapılan açıklamaya göre, TAM” platformu, üye bankaların müşterilerine daha hızlı ve avantajlı hizmet sunabilmek adına, bankacılık işlemlerinin tek noktadan ve kolay bir şekilde yapılmasına imkan sunacak. TAM ATM’lerinde para çekme, para yatırma, bakiye sorgulamanın yanı sıra diğer bankacılık işlemleri de yapılabilecek.

81 ilde 5 bin 600 adet ATM ile müşterilere hizmet sunan platform, yakın gelecekte üye bankaların tüm ATM’lerinin sisteme dahil edilmesi ile 19 bin adede ulaşacak. Bu işbirliği sonucunda ATM’ler ile müşteri alışkanlıklarının değişmesi, konvansiyonel şube bankacılığının işlem payının azalıp, operasyonel süreçlerin daha iyi yönetilmesi ve sektörün hizmet kalitesinin artması öngörülüyor.

Tüm ATM bileşenleri tek bir merkezde yönetilirken, bu ATM’ler üzerinde yeni ve ortak bir yazılım çalışacak. Kullanılan yeni yazılım sayesinde mevcuttaki sınırlı işlem seti genişleyerek müşterilere tam set olarak hizmet sunulacak. Optimizasyon sayesinde aynı hizmet noktalarındaki ATM’lerin, ihtiyaç duyulan lokasyonlara yönlendirilmesi, bu sayede finansal erişilebilirliğin artırılması sağlanacak.

Haberin Devamı

TAM ATM'DE HANGİ BANKALAR VAR?

TAM (Türkiye’nin ATM Merkezi); Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, PTT, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Emlak Katılım Bankası ATM ağlarında olacak.

TAM ATM PARA KESİYOR MU?

TAM, üye bankalar müşterilerine masrafsız, komisyonsuz işlem olanağı sunacak.