Gazete Vatan Logo

Süte zam mı geldi? Süt fiyatları ne kadar oldu? Peynir, tereyağ ve yoğurda zam gelecek mi?

Süt fiyatlarına zam! Ulusal Süt Konseyi (USK) duyurdu! 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak! Süt fiyatlarına yüzde 21,2 oranında zam geldi. Tüketici süte gelen zammın ne zaman geçerli olduğunu ve raflara yansıyıp yansımayacağını merak ediyor. Peki, Süt fiyatları ne kadar oldu? Süte fiyatları ne zaman geçerli olacak? Peynir, tereyağ ve yoğurda zam gelecek mi? İşte detaylar…

Süte zam mı geldi? Süt fiyatları ne kadar oldu? Peynir, tereyağ ve yoğurda zam gelecek mi?

Süt fiyatları arttı! Süte gelen zam 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak. Ulusal Süt Konseyi (USK) açıklamasında çiğ süt tavsiye fiyatında yüzde 21,2 oranında artışa gidildiğini belirtti. Çiğ sütteki bu artışın nisandan sonra tüketiciye de yansıması bekleniyor. Gelen zammın ardından, Peynir, tereyağ ve yoğurda zam gelecek mi? Sorularını araştırıyor. Peki, 2022 Süt fiyatları ne kadar oldu? Süte zam ne zaman geçerli olacak? İşte detaylar…

2022 SÜT FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Ulusal Süt Konseyi (USK), internet sitesinden yaptığı duyuru ile, çiğ süt tavsiye satış fiyatında yüzde 21,2 artışa gittiğini açıkladı. Böylece, 4,70 TL olan çiğ süt tavsiye satış fiyatı 5,70 TL'ye çıktı.

SÜTE ZAM NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Söz konusu artışın, 1 Nisan'dan itibaren geçerli olduğu belirtilerek şöyle denildi:

Bilindiği üzere 29.11.2021 tarihinde 8 Aralık 2021’den itibaren geçerli olmak üzere kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 4,70 TL/Litre olarak belirlenmişti.

Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 18.03.2022 tarihinde toplanmıştır.

31 Ocak 2018 tarih ve 30318 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşü doğrultusunda;

1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Nisan ayı sonuna kadar soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 5,70 TL/Litre olarak oy çokluğu ile belirlenmiştir. Nisan ayı sonu itibariyle piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında;

2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 8 Kuruş fark uygulanacaktır.

PEYNİR, TEREYAĞ VE YOĞURDA ZAM GELECEK Mİ?

Süte yapılan zammın 1 Nisan’dan itibaren uygulanmasıyla birlikte, peynir, tereyağ ve yoğurda da zam gelmesi bekleniyor.