Gazete Vatan Logo

Şeyh’in kayıp-kaçak inadı

Marmaris’te 5 yıldızlı otelin sahibi olan Katarlı Şeyh Nasser Ahmed Ali Al Thani, elektrik dağıtım şirketine açtığı davayı kazandı. Şeyh, faiziyle birlikte 248 bin 400 liralık kayıp kaçak bedelini geri aldı.

Şeyh’in kayıp-kaçak inadı

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi’nde Katar Şeyhi’nin sahibi olduğu 5 yıldızlı otel, avukatları Yüksel Dönmez aracılığıyla elektrik dağıtım şirketi AYDEM’e açtığı davayı kazanarak, yasal faiziyle birlikte geriye dönük toplam 248 bin 400 liralık kayıp-kaçak bedelini geri aldı. Kendi villasına gelen kayıp-kaçak bedeli için başlattığı hukuk mücadelesini de kazanan avukat Dönmez, herkesi Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak haklarını aramaya davet etti.

Muğla Barosu’na kayıtlı avukatlardan Yüksel Dönmez, İçmeler’de bulunan Katar Kraliyet Ailesi Üyesi Şeyh Nasser Ahmed Ali Al Thani’ye ait 5 yıldızlı Munamar Oteli’ne, AYDEM Elektrik Dağtım Şirketi tarafından kesilen kayıp-kaçak bedelinin geri ödenmesi için 19 Aralık 2014 tarihinde dava açtı. Otelin bağlı bulunduğu Güney Yıldızı Otelcilik Tur ve Ticaret Limitet Şirketi adına Muğla 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada karar çıktı. AYDEM abonesinin aldığı kaçak kayıp bedelinin haksız olduğuna hükmeden mahkeme, otele 3 yıl geriye dönük ücret, avukatlık bedeli ve faizi ile birlikte 248 bin 400 lira ödenmesi karar verdi. AYDEM yetkilileri karar sonrası 248 bin 400 lirayı şirketin banka hesabına yatırdı.

Haberin Devamı

Geçen yıl Şubat ayında kendi oturduğu villası için de elektrik dağıtım şirketi tarafından kayıp-kaçak bedeli alındığını farkeden avukat Dönmez, Marmaris Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe ile başvurdu. İnceleme sonucunda hakem heyeti, 1.600 lira kayıp-kaçak bedelini avukat Dönmez’e iadesine karar verdi.

Dernek de zammı % 6.8 hesapladı

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, tartışma konusu haline gelen elektrik faturalarında “kafa karışıklığına” gerek olmadığını belirterek, “Elektrikte 1 Ocak 2015 itibarıyla kilovatsaat başına 31 kuruş öderken, 1 Ocak 2016 itibarıyla bu rakam 33.18 kuruşa yükseldi ve dolayısıyla faturalara vergi fonları hariç yüzde 6.8’lik bir zam yansıdı. Daha önce 4 kalem olarak faturada gösterilen bedeller ‘dağıtım bedeli’ altında toplanarak faturalarda sadeleşmeye gidildi” dedi. Yüksel, 6.8’lik zammın enflasyon oranlarının altında kaldığını dolayısıyla elektriğin geçen yıla göre daha ucuz olduğunu söyledi.

Haberin Devamı