Geri Dön
EkonomiRisk primi nedir, risk primi CDS ne demek? Türkiye risk birimi CDS değeri kaç?

Risk primi nedir, risk primi CDS ne demek? Türkiye risk birimi CDS değeri kaç?

ABD'de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi ve öncesinde dolar endeksindeki güçlenmenin yanı sıra kredi derecelendirme kuruluşlarının uyarısı dolar/TL'yi 17.46'nın üzerine taşıdı. Türkiye piyasalarının bayram tatili sonrası açılmasıyla birlikte dolar endeksi beklentinin üzerinde gelen ABD enflasyon verisi ile 108 seviyelerini aşarken ederken dolar/TL 17.46 lirayı geçti. Türkiye’nin 5 yıllık iflas risk primi CDS’leri ise 882.94 puanla yükselişini sürdürdü. Türkiye'nin risk primindeki ivmesi devam ederken, Risk primi CDS nedir, risk primi ne demek? Türkiye risk birimi CDS değeri kaç? sorularına da yanıt aranıyor.

Risk primi nedir, risk primi CDS ne demek? Türkiye risk birimi CDS değeri kaç?

Risk primi CDS nedir, risk primi ne demek? Türkiye'nin risk primindeki artışı devam ediyor. Ekim 2008'de gün içi işlemlerde Türkiye'nin risk primi 904 baz puanı görmüştü. Peki, Risk primi nedir, risk primi CDS ne demek?

RİSK PRİMİ CDS NEDİR?

Kredi risk primi (İngilizce: Credit Default Swap - CDS) alınan bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için kullanılan değerdir. Faiz doğası itibarıyla alacaklının geri ödememe riskini içeren bir risk primidir.

Kredi risk primi ise bu riskin sistemli bir şekilde finansal enstrümana dönüştürülmüş ve sayısal olarak ifade edilmiş halidir. Alacaklı, kredinin olası geri ödenmeme riskine karşı verdiği borcu sigorta eder, bu sigorta işlemi ve sigorta için belirlenen bedel ise kredi risk primine tekabül eder. Bu prim bir ülkeye olan finansal güven baz alınarak serbest piyasa tarafından belirlenir. Kredileri sigortalayanlar finansal güveni oluşturan parametrelere göre geri ödememe riskini ve riski satın almaya razı oldukları primin değerini belirlemeye çalışır.

Kredi risk primi ifade edilirken her %1 faiz oranı 100 baz puana tekabül eder. Kredi risk priminin 100 olması durumda borç için beklenen faiz oranının %1 olduğu varsayılır. Örneğin 2019 yılında Çin'in kredi risk primi 32 baz puan iken Güney Afrika'nın kredi risk primi 165 baz puandı. Bu durumda Çin uluslararası piyasalardan aldığı borç için %0,32 oranında faiz öderken Güney Afrika %1,65 faiz ödüyordu.

TÜRKİYE RİSK BİRİMİ CDS DEĞERİ KAÇ?

2008 yılından bu yana kaydettiği zirve seviyeyi yenileyen 5 yıllık risk primi (CDS) 816 baz puan seviyesine ulaştı.