Geri Dön

Ödemelere zam geliyor! Bakan müjdeyi duyurdu, 2 bin 600 lira olacak

Şehit yakınları ve gaziler için yapılan ödemeler artıyor. Bakan sevindiren haberi duyurdu. Nisan ayından itibaren 2 bin 600 lira olacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık şehit ve gazi yakınlarına gerçekleştirilen ödemeler hakkında önemli bilgiler vererek, yapılan bağışların şeffaf bir şekilde paylaşıldığını belirterek daha önce bin 500 TL olan ödemelerin Nisan ayından itibaren 2 bin 600 TL olacağını açıkladı. İşte son dakika haberin detayları...

Ödemelere zam geliyor! Bakan müjdeyi duyurdu, 2 bin 600 lira olacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık A Haber canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. BM Kadın Statüsü Komisyonu hakkında konuşan Bakan Yanık, "Çok verimli bir toplantı oldu ve inşallah bundan sonra da orada yaşayan yurttaşlarımızla ilişkilerimizi devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.  Bakan Derya Yanık'ın açıklamalardan öne çıkanlar:

BM'DE KADININ STATÜSÜ KOMİSYONU

Oldukça yoğun bir program izledik. Biliyorsunuz her yıl BM Kadın Statüsü Komisyonu 8 Mart'ı takip eden süreçte yani 12-14 Mart'tan başlayarak Mart sonuna kadar bir dizi etkinlik düzenler. Oturumlar, kadın konularının tartışılması ve BM üye devletler nezdinde de bir genel bakış açısı geliştirmek ve mümkün mertebe bir yaklaşım ortaklığı geliştirme çabasıdır. İki yıldır pandemiden dolayı çevrimiçi yapılıyordu. Bu sene nispeten daha hibrit bir biçimde yapıldı. New York'ta Türk Evimizin açılmış olması bizim işimizi çok kolaylaştırdı. BM dışındaki programlarımızın hemen hemen tamamını Türk Evi'nde gerçekleştirdik.

İlk programımız ABD'de New York ve çevresinde yaşayan Türk vatandaşlarımızla değişik dönemlerde uzun yıllar orada kalanlar, yakın dönemde gidenler gibi bir grup vatandaşımızla bir araya gelerek onları dinledik. ABD'deki şartları, ülkemizin yurt dışında tanıtımına, anlatımına ilişkin onların katkıları, bizim onlara nasıl yardımcı olabileceğimiz noktasında bir dizi karşılıklı değerlendirme ve müzakere yapmış olduk. Çok verimli bir toplantı oldu ve inşallah bundan sonra da orada yaşayan yurttaşlarımızla ilişkilerimizi devam ettireceğiz yoğun bir biçimde.

AFGANİSTAN'DAKİ KADIN VE ÇOCUKLARIN DURUMU

BM'deki kadın statüsü toplantısında konusu ele alındı ve konuşuldu. Afganistan'da en büyük yardımı yapan Türkiye. Afganistan ile biz ilişkilerimizi koparmadık. Afganistan'ın en zor zamanında da Taliban öncesinde de Türkiye çok net bir biçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağzından da çıkan cümlelerle kadın ve kız çocuklarının korunması, eğitimlerinin engellenmemesi gerektiği hususunu net şekilde ifade ettik. Afganistan'da 45 tane okulumuz var. Bunlardan 14 tanesi kız çocukları için. 11 aktif olarak çalışıyor.

Ödemelere zam geliyor Bakan müjdeyi duyurdu, 2 bin 600 lira olacak

ŞEHİT VE GAZİLER İÇİN TOPLANAN BAĞIŞLAR

Yapılan bağışlar şeffaf bir şekilde paylaşılıyor. Şartlı bağışlar sadece belirtilen konu için kullanılır. Bizim en hassas olduğumuz noktalardan bir tanesi. Şehitlik deyince şehit yakını deyinde hepimizin tüyleri bir ürperir. Bizim duygularımızın kabardığı bir meseledir. İşte bu konu toplum içinde böylesine hassa bir konu. Bu konuyu sürekli kaşıyan sürekli istismar eden bir bilgi kirliliği var. Bunu bilerek yapıyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar kamuoyunu ve tarafları bilgilendiriyoruz. Benim ilk verdiğim talimatlardan biri bu konudur. Vakfın her ay yaptığı ödemelerden sonra sitesinden düzenli olarak duyuralım istedim. Kaç kişiye verdik? Kaç kişiye ne kadar verdik?

Son derece açık ve şeffaf bir süreç yürütüyoruz. Bizim vakfımızı Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı'dır. Önce bunun altını çiziyorum. 15 Temmuz sonrası kuruldu ve 15 Temmuz şehitleri ve gazileri için bir bağış kampanyasıyla kurulduğu için sadece sanki 15 Temmuz şehitleri ve gazileri için kurulmuş gibi düşünülüyor ama öyle değil. Vakfımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yönlendirmesi ve teşvikiyle Türkiye'deki bütün şehit yakınları ve gazilere hizmet için onlara sosyal destek sağlamak ve maddi destek sağlamak için kurulmuş bir vakıftır. Bizim bütün hizmetlerimizi takip edebilirler, vakfın çalışmalarına katılabilirler. Bunu altını çizerek söylüyorum.

2 BİN 600 LİRA OLACAK

Bizim vakfımız 13 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından doğrudan kararla kurulan bir vakıftır. 15 Temmuz dayanışma kampanyasında 310 milyon toplandı. Beşiktaş'ta düzenlenen terör saldırısında sonra düzenlenen kampanyada 52 milyon lira toplanmış. Zeytin Dalı için de 2 milyon lira toplanmış. Bunların 3'de şartlı bağıştır. Bu ne demek? Sadece o bağışlandığı amaç için kullanabilirsiniz demektir. Burada toplananlar ilgili hak sahiplerine dağıtılıyor. Mart 2002 tarihi itibariyle hak sahiplerine 104 milyon 145 bin lira destek ödemesi sağlamış durumdayız. Bu paraların neması bile başka bir amaç için kullanılamaz. Vakıfla ilgili bütün ödemeler son derece açık ve son derece şeffaf. Şehit yakınlarına ve gazilere ödenen para nisan ayından itibaren 2 bin 600 lira olacak. Dini bayramlardan ödenen 1 bin 100 lira para 2 bin liraya çıktı.

.