Gazete Vatan Logo

Kripto paralarda son durum ne? Yükseliş trendine mi giriyor? Dip seviyeyi gören Bitcoin'de heyecanlandıran hareketlilik

Dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından kripto para borsası derinden sarsıldı. Bir büyük bir yükseliş trendine giren Bitcoin, aralık 2020'den bu yana ilk kez 20 bin doların altını gördü. 17 bin dolar seviyesini de test eden Bitcoin'le ilgili uzmanlardan endişelendiren uyarılar da geliyor. Öte yandan düne göre Bitcoin piyasasında olumlu yönde hareketlilik de yaşanıyor. Peki, Bitcoin piyasalarında neler oluyor? Son dakika haberleri var mı? Kripto paraların geleceğini ne bekliyor, güncel rakamlar ne? İşte bu soruların yanıtları...

Kripto paralarda son durum ne? Yükseliş trendine mi giriyor? Dip seviyeyi gören Bitcoin'de heyecanlandıran hareketlilik

Hafta genelinden bu yana aşağı yönlü trendi bir türlü kıramayan Bitcoin cumartesi günü 20 bin dolar olan kritik seviyenin altına sarktı. Piyasada satıcıların ağırlığını artırmasıyla birlikte lider coin geçtiğimiz gün 17 bin 622 dolara kadar gerileyerek 1.5 yılın dibini gördü. Bitcoin günlük bazda neredeyse yüzde 10 değer kaybetti.

1 HAFTADA YÜZDE 31’İ ERİDİ

Haftaya 26 bin 574 dolardan başlayan Bitcoin yüzde 31’den fazla değer kaybetti. Bitcoin bu fiyat seviyelerinden haftayı kapatırsa piyasada kan kaybı sürebilir. Bitcoin tarihinin en sert haftalık kapanışına hazırlanıyor.

KASIM ZİRVESİNDEN BU YANA YÜZDE 70 GERİLEME

Fed'in sıkılaşma döngüsüne yönelik fiyatlamalarla hafta içinde 20 bin dolar sınırına dayanan Bitcoin, bu sınırı da aşağı yönlü kırdı. Bitcoin Aralık 2020'den bu yana ilk kez 20 bin doların altına geriledi. Ether de 1.000 doların altını gördü. Bitcoin Kasım ayında gördüğü zirveden bu yana yüzde 70 gerileme gösterdi.

BITCOIN VE ETHEREUM'DA SON DURUM

Bitcoin 19 Haziran Pazar günü saat 22.30 itibarıyla 19.854 dolar seviyesinde seyrediyor.

Haberin Devamı

Ethereum ise, aynı tarih ve saatte 1091 dolar seviyesinde seyrediyor.

DÜŞÜŞ İVMESİ VE TAHMİNLER

Kripto piyasası küresel riskli varlıklar piyasalarıyla paralel şekilde Fed ve diğer merkez bankalarının sıkılaşma adımları dolayısıyla düşüş ivmesine girmişti.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Kripto para fiyatları sert şekilde düşerken, profesyonel yatırımcılar eskisi kadar kolay kâr elde edilemeyen piyasada kazançlarını artırmak için birbirlerini hedef almaya başladılar.

DE-FI KRİZİ NEDİR?

Sushi De-Fi Borsasında Omakase anonim ismiyle bilinen bir kullanıcı verdiği röportajda birçok köpek balığı yatırımcının işlemleri kayıt altına alan blok zincirleri araştırarak özellikle yüksek kaldıraçla oynayan diğer yatırımcılar hakkında bilgi edinmeye çalıştığına dikkat çekti.

Sonrasında "köpek balıkları" bu yatırımcıları, insanların birbirinden aracı kurumlar olmadan borç aldıkları De-Fi sistemlerinde oldukça yaygın olan likidasyona (varlıklarının değerini sıfıra indirme) zorlayarak "likidasyon bonusu" elde ettikleri belirtiliyor.

Haberin Devamı

Nansen blok zincir analitik firmasına göre benzer stratejilerden biri olan köpek balığı yatırımcıların merkeziyetsiz Borsalar ve merkezi borsalar arasındaki farkla fiyat arbitrajı üzerinden para kazanması TerraUSD sabitkoinin çökmesine neden olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde kripto borsası Celsius Network'te yaşanan sorunlar da arbitraj işlemleri nedeniyle daha kötü bir hal almıştı.

BITCOIN'İN GELECEĞİ İÇİN YATIRIMCILARI KORKUTAN TAHMİN

Öte yandan, son günlerde 20 bin dolar seviyesi civarında hareket ederek tedirginliğe yol açan Bitcoin'de yatırımcılar fiyatın daha da düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Kripto para analiz sitesi CryptoQuant CEO'su Ki Young Ju, Bitcoin fiyatıyla ilgili çarpıcı bir değerlendirmede bulundu.

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Ju, Coinbase'den Bitfinex'e 15 bin Bitcoin girişi olduğunu kaydederken, kripto hedge fonlarının uzun pozisyonlar için teminatları doldurduğunu söyledi.

Ayrıca Ju, market yapıcıların müşterilerinin satış emirlerini yerine getirmek için likidite doldurduğunu söyledi. Ju, her ihtimalle Bitcoin'in kısa vadede düşüş sinyali verdiğini belirtti.

Haberin Devamı