Geri Dön
EkonomiKripto paralarda çöküş sonrası sert hareket! Kritik tahmin, cuma günü...

Kripto paralarda çöküş sonrası sert hareket! Kritik tahmin, cuma günü...

Kripto paralarda son dakika gelişmesi! Durdurulamayan düşüşün ardından kripto varlıkların yeniden yükselişe geçeceği beklentisi oluştu. Kripto para piyasalarında zaman zaman 'deprem etkisi' yaratan sert hareketler yaşanırken; bunlardan birine de geçtiğimiz haftalarda şahit olduk. Şimdi yatırımcıların aklında tek soru: 'Peki, en kötüsü geride kaldı mı?' Kritik yorum geldi. Tarih verilerek yatırımcılar cuma günü için uyarıldı.

Kripto paralarda çöküş sonrası sert hareket! Kritik tahmin, cuma günü...

Kripto para piyasaları toparlanmadan uzak seyre yöneldi. Geçtiğimiz Kasım ayında ralli yaşayan ancak sonrasında düşüş grafiğini değiştiremeyen kripto paralar gerilemesini sürdürüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in 69 bin dolardan 29 bin dolara gerilemesiyle birlikte tarihi zirvesinden uzaklığı yüzde 58 oldu.

GÜVEN ORTAMI SARSILDI

Hiçbir otorite ve regülasyona tabi olmayan, açılan internet siteleri üzerinden garanti sunulmadan alınıp satılan kripto paralara güven ortadan kalkıyor. İşlemlerde marj aralığı olmadığı için bir anda sert yükseliş yaşanırken bir anda da tüm para kaybolabiliyor. Herhangi bir teknik ya da temel analizin çalışmadığı sistemde mağdurların sayısı her geçen gün artıyor. Milyarlarca Dolar bir anda silinirken düşüşlerden nasibini alan yatırımların yeniden piyasaya adım atması da zor görünüyor.

FED’LE BAŞLADI, UST İLE DEVAM ETTİ

Hürriyet'in haberine göre, küresel çapta enflasyonun yükselmesi tüm ülkelerin merkez bankalarını harekete geçirdi. Küresel piyasaların dikkat kesildiği ABD Merkez Bankası Fed de enflasyonla mücadele etmek için faiz artırımına gitti. Doları piyasada azaltmak için de Fed bilanço daraltma operasyonuna Haziran ayı itibarıyla başlayacağı öngörülüyor.

Fed’in faiz artırım hamlesiyle dolar güç kazanırken diğer para birimleri ise kayba yöneldi. Ayrıca Altın fiyatları da faiz artırımından dolayı geriledi ve alım fırsatı olduğunu düşünen kişiler tarafından tercih edilmeye başlandı. Rusya-Ukrayna arasındaki savaş altın üzerinde etkili oluyor. Artan enerji maliyetleri nedeniyle kripto para madenciliği de yara aldı. Elektrik maliyetinin yükselmesinden kaynaklı olarak kripto para madenciliği faaliyetlerinde gerileme yaşanıyor.

Kripto paralarda çöküş sonrası sert hareket Kritik tahmin, cuma günü...

UST SON DARBEYİ VURDU

Terra ekosistemi içinde bulunan UST’nin dolara olan eşitliğini kaybetmesi ve milyarlarca doların buharlaşmasıyla kripto para piyasaları son darbeyi almış oldu. UST ile doların eşit fiyatlamada bulunmasının bozulmasıyla birlikte karşılık olarak elde tutulan binlerce Bitcoin satılmış ve UST yine de dolara denkliğini yakalayamamıştı. Dolar karşısında değerini neredeyse sıfırlayan UST ile birlikte LUNA da çöküş yaşadı ve değersiz hale geldi. Bu durum milyarderleri de etkiledi. Binance’ın CEO’su Zhao’nun servetinin büyük kısmı eridi. Bir anda parası pula dönenler intihara yöneldi, evsiz kalanlar da ortaya çıktı.

Kripto paralarda çöküş sonrası sert hareket Kritik tahmin, cuma günü...

BÜYÜK HEDEFLERİN ALTLARI BOŞ

Kripto para piyasalarında 1.2 trilyon dolar hacim bulunuyor. Bitcoin ve Ethereum için kısa vadede afaki tahminlerde bulunan ve 100 bin dolar, 250 bin dolar gibi yönlendirme yapan kişiler nedeniyle yatırımcıların algılarının değiştirilmeye çalışılıyor. Hiçbir şekilde belge ve lisansı olmayan, sadece manipülatif açıklamalarda bulunup yatırımcıları etkilemeye çalışan kişiler nedeniyle mağduriyetler ortaya çıkıyor. Bitcoin için ortaya atılan hedeflere ulaşılması için hacmin 4-5 kat artması gerekiyor. Yıllardır toplamda 1.2 trilyon dolara ulaşan kripto para sisteminde afaki tahminlerin altının ne kadar boş olduğunun gerçeği de bu şekilde ortaya çıkmış oluyor.

EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI DİYEMİYORUZ

 Bybit Turkiye Araştırma Müdürü Beste Nas Süllü yaptığı değerlendirmede, "Kripto paralarda LUNA krizinin yaraları henüz sarılmış değil ve piyasaya dair korku ve endişeler devam ediyor. Aktif kullanıcı sayılarındaki düşüş ve gündeme sürekli 20 bin dolar ve gerisi hedefler düştükçe yatırımcı ilgisi de sönük kalıyor. En kötüsü geride kaldı diyemiyoruz, bu sefer de haziran ayında ABD’de başlayacak kripto yasasının tasarı görüşmeleri ve AB’nin aksiyonları gündemde olacak." diye konuştu. 

CUMA GÜNÜNE DİKKAT

 Süllü sözlerini şöyle sürdürdü; LUNA krizi sonrası düşüşün şu anlık için durduğunu, stablecoin çıkışlarının yaşanmamasıyla söyleyebiliyoruz. Herhangi bir fırsatın oluşması durumunda kullanıma hazır stablecoinleri piyasa çoğu zaman sever. Fakat 27 Mayıs Cuma günü dikkat edilmesi gereken oldukça önemli veriler mevcut. Çoğunluğu satım opsiyonlarının ele aldığı opsiyon vade bitim tarihi ve Terra 2.0 Genesis’in çıkışı. Terra’nın yeni ağ yayınlayarak kurtarma planları piyasa tarafında ekstra birtakım sonuçları olacaktır. Bu nedenle cuma günü yine Bitcoin’de 28 bin 600 dolar bölgesine tutunması durumunda yorumumuz kısa vadede en kötüsü geride kalmış olabilir şeklinde olur.

KRİPTO PARALARDA SON DURUM

Kripto para piyasalarındaki değişiklik son 24 saatte binde dört oldu. Piyasalar biraz yükselerek 1.33 trilyon dolarda kaldı.

Coingecko'da yer alan verilere göre saat 09.55 itibariyle Bitcoin yüzde 1.7 değer kazandı. Fiyatı 29 bin 776 dolara çıkan BTC'nin piyasa hakimiyeti ise yüzde 42.67 oldu.

Ethereum ise çok sınırlı bir yükseliş gösterdi. ETH'nin fiyatı son 24 saatte binde 2 artarak 1984 dolara çıktı.

Ripple ise ETH'yle benzer bir hareketlilik gösterdi. XRP'nin fiyatı binde 4 artarak 40 centte kaldı.

Dogecoin ise hem değer hem sıra kaybetti. Fiyatı binde 9 düşen DOGE 8 cent bandında kalsa da piyasa değeri sıralamasında bir sıra düşerek 11. sıraya geriledi.