Geri Dön

Konut kredisi faizleri düşüyor! İşte son durum...

Ev sahibi olmak isteyen binlerce kişi konut kredisi kullanarak bu hayalini gerçekleştirmeye çalışıyor. Uzun süre yüksek seviyelerde seyreden faiz oranları Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası düşme eğilimine girdi. Konut kredisi kullanmak isteyenler için kredi faizlerindeki son durum haberimizde…

Konut kredisi faizleri düşüyor! İşte son durum...

Konut sahibi olmak isteyen pek çok kişi nakit olarak ev fiyatının tamamını ödeyemediği için bankalardan kredi kullanmak istiyor. Birkaç ay öncesini kadar 2 ile 3 arasında olan konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladı. Ağustos ayında Ziraat Bankası’nın faiz oranını 0.99’a düşürmesiyle faiz oranları son zamanların en düşük seviyesine gelmiş oldu. Ziraat Bankası’nın ardından Ziraat Katılım, Halkbank ve Vakıfbank, konut kredisi faiz oranını 0.99’a düşürdü. Devlet bankalarının ardından özel bankalar da faiz oranlarını düşürdü.

19 Eylül itibarı ile özel bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ise şu şekilde;

TEB: 1.15

Akbank: 1.17

İşbankası: 1.17

Albaraka: 1.19

Yapıkredi: 1.26

Garanti: 1.26

Alternatifbank: 1.30

ICBC: 1.36

Konut kredisi vadesi ne kadar?

Konut kredi vadesi genel olarak 120 ay olarak uygulanıyor. Fakat Devlet bankaları faiz oranını düşürürken aynı zamanda vade süresini de uzattı. 180 aya kadar vadeli konut kredisi kullanılabiliyor. Böylece taksit miktarı düşse bile faiz maliyeti yükseliyor. Yani cebinizden her ay daha az para çıkıyor ancak toplamda daha fazla faiz ödemiş oluyorsunuz. Vade düştükçe ise ödenen taksit miktarı yükseliyor toplam maliyet azalıyor. Bu denklemde belirleyici olan aylık geliriniz. Başka bir deyişle en fazla ne kadar taksit ödeyebileceğiniz.

Konut kredisi faiz oranları 0.79'a kadar düştü

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranını 0.99 olarak uygularken, anlaşmalı konut projelerinde bu oran daha da düşürülerek 0.79 olarak uygulanıyor. Böylece anlaşmalı projeleri tercih eden vatandaşlar daha az faiz ödemiş oluyor.

Yüksek faiz oranı ile kredi kullananların durumu

Faiz indirimi öncesi yüksek faizle konut alan vatandaşlar için bazı şartlar dahilinde yapılandırma yapılabiliyor. Eflasyona dayalı konut kredisi kullananlar bankalarına başvurarak yapılandırma imkanından yararlanabiliyor. Fakat sabit faizler kredi kullananlar için henüz yapılandırma imkanı bulunmuyor.

Kredi transferi imkanı

Yüksek faiz oranıyla kredi kullanan ve sabit faiz kullandıkları için yapılandırma imkanı bulunmayan vatandaşlar kredi transferi yapabilir. Ancak devlet bankalarında transfer imkanı bulunmuyor. Bu nedenle özel bankaları tercih edebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken ise karlılık oranı. Çünkü kredi transferi yapılırken belirli miktarlara ücret ödenmesi gerekiyor.

Konut kredileri daha da düşer mi?

Konut kredileri devlet bankalarında son bir yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. Özel bankalarda ise düşme eğilimi sürüyor. Özellikle kredi transferi yapmak isteyenlerin biraz daha beklemesinde fayda var.

Ne kadar konut kredisi kullanılabilir?

Almak istediğiniz evin fiyatının yüzde 80’ine kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Fakat size ne kadar kredi çıkacağı ise gelirinize bağlı. Aylık taksitler toplam gelirinizin yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde konut kredisi kullanabilirsiniz.