Geri Dön
EkonomiKira düzenlemesi nasıl olacak? Kira artış oranına düzenleme gelecek mi? Kira artış oranı sınırı kaç olacak?

Kira düzenlemesi nasıl olacak? Kira artış oranına düzenleme gelecek mi? Kira artış oranı sınırı kaç olacak?

Kira düzenlemesi hükümetin masasında! Yüksek kira artışlarına çözüm için çalışmalar başladı. Hükümetin önünde birçok formül var. Kira artış oranı konusunda yasal sınırı aşana ceza verilmesi gündemde. Peki, Kira düzenlemesi nasıl olacak? Kira artış oranına düzenleme gelecek mi? Kira artış oranı sınırı kaç olacak? İşte Kira düzenlemesi ile ilgili detaylar…

Kira düzenlemesi nasıl olacak? Kira artış oranına düzenleme gelecek mi? Kira artış oranı sınırı kaç olacak?

Yüksek kira artışlarına çözüm hükümetin masasında! Pek çok formül üzerinde duran bakanlıklar çalışmalarına ağırlık verdi. Enflasyon artışı nedeniyle, kira artış oranlarındaki anormal artış, kiracıların belini büküyor. Yapılan çalışmada, kira artış oranı sınırı getirilmesi gündeme gelirken yasal sınırı aşana da bazı cezai yaptırımlar söz konusu olacak. Peki, Kira artış oranı yasal sınırı ne olacak? Kira artışlarına düzenleme nasıl olacak? Kiralara tavan fiyatı ne kadar olacak? İşte kira düzenlemesi ile ilgili tüm gelimeler…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un ev sahipliğinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı'ndan bürokratların katıldığı toplantıda kira artış oranları ve kiralama hükümlerine ilişkin çalışma ele alındı.

KİRA DÜZENLEMESİ NASIL OLACAK?

Kira artış oranını sınırlayan yasa hükümlerine uymayanlara ceza, kira artışlarına tavan uygulaması gibi tüm formüller değerlendirildi.

Ancak kira artışları konusunda gündeme gelen bazı önerilerin uygulamasında zorluklar yaşanabileceği görüşü hakim oldu.

Edinilen bilgilere göre, en hızlı şekilde uygulanabilecek formül, denetim ve cezai yaptırım olarak belirlendi.

Bu kapsamda borçlar kanununda kira artışını düzenleyen maddenin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için denetimleri artırarak bir ceza mekanizması getirilmesi planlanıyor.

KİRALARA TAVAN FİYATI GETİRİLECEK Mİ?

Kiralara tavan getirilmesi formülü de değerlendirildi. Ancak bu formülün uygulanabilirliği konusundaki şüpheler öne çıktı. Özellikle kayıtdışılığı artırması kaygısı nedeniyle kiralara tavan getirilmesine sıcak bakılmıyor.

KİRA DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Toplantıda bir çalışma takvimi de belirlendi. Buna göre bakanlıklar, çalışmalarını en az iki hafta daha sürdürecek. Bürokratlar ortak çalışma yapacak. Bu çalışma sonrasında bakanlar tekrar bir araya gelecek.

Çalışma, Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Nihai karar, Kabine'den çıkacak.