Geri Dön

Ham petrol varil fiyatı ne kadar oldu? Brent petrol fiyatı kaç dolar? (13 Haziran 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol fiyatını kaç dolar olduğu merak ediliyor Petrolün varil fiyatında son durum araştırılıyor. Uluslararası piyasada petrol fiyatlarında son durum takip edilirken dolar bazında fiyatlamaların ne olduğu akaryakıta zam olarak yanımayacağı da sorgulanıyor. Peki, Ham petrol varil fiyatı ne kadar oldu? Brent petrol fiyatı kaç dolar? Akaryakıta zam var mı? İşte detaylar…

Ham petrol varil fiyatı ne kadar oldu? Brent petrol fiyatı kaç dolar? (13 Haziran 2022 petrol fiyatları)

Hafta başında pek çok kişi petrolun varil fiyatı merak ediliyor. Brent petrol fiyatlarında son durum ve akaryakıta zam olarak yansıyıp yansımayacağı merak edilirken küresel petrol fiyatları araştırılıyor.

BRENT PETROL FİYATI KAÇ DOLAR?

 Yeni haftanın ilk gününde brent petrol 120 doların altını gördükten sonra 120 dolar seviyesinde dengelendi.

HAM PETROL VARİL FİYATI NE KADAR OLDU

ABD ham petrolü ise 119 doların altına geriledi.

PETROL FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Çin'de salgın önlemlerinin yeniden devreye girmesi ve ABD'de enflasyonun 40 yılın zirvesini görmesiyle Fed'in agresif sıkılaşacağına ilişkin fiyatlamalar petrol piyasasında fiyatları aşağı çekti.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından "Brent Goose" ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.