Geri Dön
EkonomiFED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED toplantısı ne zaman, ayın kaçında?

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED toplantısı ne zaman, ayın kaçında?

Küresel piyasalar, FED faiz kararını bekliyor. FED, Mayıs ayında faizi 50 baz puan artırarak yüzde 1 seviyesine yükseltmişti. Haziran ayı FED toplantısında alınacak yeni faiz kararı uluslararası piyasalara yön verecek. Kritik toplantının tarihi yatırımcının gündeminde yer alıyor. Toplantının ardından açıklama yapacak olacak FED başkanı Jerome Powell’in değerlendirmeleri önem taşıyor. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED toplantısı ne zaman, ayın kaçında? İşte FED haziran 2022 toplantısı tarihi!

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED toplantısı ne zaman, ayın kaçında?

FED faiz kararı bekleniyor! Piyaların gözü kulağu FED’in haziran ayı toplantısına çevrildi. Mayıs ayında faizi 50 baz puan artırmış, 2000 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek faiz artışını yapmıştı. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED toplantısı ne zaman, ayın kaçında? İşte FED haziran 2022 toplantısı tarihi!

FED FAİZ KARARI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 14 – 15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Fed 15 Haziran'da Türkiye saati ile 21:00’de faiz kararını açıklayacak. Fed Başkanı Jerome Powell’in basın toplantısının ise 21:30’da başlaması bekleniyor.

FED’DEN SIKILAŞMA KARARI! FAİZ ARTTIRIMI GELEBİLİR!

Enflasyonu düşürecek araçlara ve kararlılığa sahip olduklarını söyleyen Powell, konuşmasında para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini söyleyen Fed Başkanı, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti.

Bankanın, son olarak 50 baz puanlık faiz artışına gittiğini hatırlatan Powell, devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüklerini dile getirdi. Gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme fikrinin de Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) geniş destek bulduğuna dikkat çeken Powell, şunları söyledi:

“Fed, enflasyon düşene kadar faiz oranlarını daha kısıtlayıcı seviyelere yükseltmekten çekinmeyecek. ’Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz’ diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz.” Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Çin’deki karantinalar gibi ABD dışındaki gelişmelerin de ekonomide belirsizliğe neden olduğuna işaret eden Powell, bunların büyümeyi aşağı, enflasyonu ise yukarı yönlü baskılayabileceğini söyledi. Fed son toplantısında beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan arttırmıştı.