Geri Dön

EYT'de staj ve çıraklık detayı! Gözler gelecek habere çevrildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yıllardır verdikleri mücadelede mutlu sona ulaştılar. Bu ay EYT düzenlemesini içeren yasanın Meclis Başkanlığı’na gelmesi bekleniyor. Ancak EYT'lilerin karşılaştıkları bazı sorunlar bulunuyor. EYT'liler BAĞ-KUR'da ihya sorunu ile stajyerlik ve çıraklıkta staj başlangıç süresi sorunun çözüme kavuşturulmasını da talep ediyorlar. Ekonomist Muhammet Bayram, konuyla ilgili CNN TÜRK'e açıklamalarda bulundu. İşte merakla beklenen o detay...

EYT'de staj ve çıraklık detayı! Gözler gelecek habere çevrildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin hayata geçirilmesi için gözler Meclis'e çevrildi. Taslağın bu aya kabul edilecek ilk yasalardan biri olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı EYT düzenlemesini içeren kanun teklifinin, gelecek hafta Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerin ardından Genel Kurul süreci başlayacak teklifin, ocak ayında yasalaştırılması öngörülüyor. 23 yıllık problemin çözümüne ilişkin teklif, 8 Eylül 1999'dan önce çalışmaya başlayanları kapsayacak.

YAŞ SINIRI UYGULANMAYACAK

2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı EYT konusunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak. EYT'lilerin kıdem tazminatı noktasında işverenlere Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) destek verilecek.

5 PUAN SGK DESTEK PRİMİ İNDİRİMİ YAPILACAK

EYT'den dolayı ayrılan, kıdem tazminatı alan ama işine devam etmek isteyen işçiye özel 5 puan SGK destek primi indirimi yapılacak. EYT ile ilgili henüz yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yapılan müracaatlar geçerli olmayacak. Yasal süreç tamamlandıktan sonra başvurular, e-Devlet üzerinden SGK'ye yapılacak.

STAJYERLİK SÜRESİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:

"Eklenmesi gereken maddeler olabilir. Stajyerlik ve çıraklıkta staj başlangıç süresi varsa eğer bunların saydırılmasını istiyorlar. Aynı şekilde BAĞ-KUR'da ihya sorunu var. 2008'den önce vergi kaydı var ama sigorta kaydı yok. Bunların olmasını bekliyorlar. Stajyerlerin sorunu var. Bunların çözümlenmesi bekleniyor. Teklifin haftaya Meclis'e sunulması bekleniyor. Ek olarak stajyerlerin sorunlarının gelmesini bekliyorum."