Geri Dön

Ev sahiplerine 'mobil bankacılık' şoku! Devre mülk oyunu deşifre oldu

Ev sahiplerini yakından ilgilendiren son dakika gelişmesi! Fırsatçılar yeni yöntemlerle vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. Son yaşanan devre mülk skandalı ise bunun en açık örneği oldu. Detaylar okuyanları şoke ederken, mobil bankacılık oyunu da ortaya çıktı.

Ev sahiplerine 'mobil bankacılık' şoku! Devre mülk oyunu deşifre oldu

Fırsatçıların vatandaşlara oyunu bitmiyor. Bu hedefte mülk sahibi yaşlı vatandaşla var. mobil bankacılık ile tüm paralarını gasp ediyorlar. Yaşanan son olayda; Yalova’da vatandaşları devre mülklerini yüksek fiyata satma vaadiyle kandıran ve milyonlar liralık bir çete vurgun yaptı. Suç şebekesine yönelik düzenlenen operasyonda 26 kişi gözaltına alınırken, operasyonun detayları şaşırttı.

Alınan bilgiye göre, Yalova Emniyet Müdürlüğü tarafından devre mülk sahiplerini hedef alan dolandırıcılık çetesine yönelik operasyon düğmesine basıldı. Eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda toplam 26 kişi gözaltına alındı.

YAŞLILARI HEDEF ALDILAR

Dolandırıcıların devre mülk sahiplerinin bilgilerini çaldıktan sonra özellikle yaşlı vatandaşları hedefine aldığı öğrenildi. Dolandırıcılar devre mülkleri yüksek bedellerde yabancılara satılacağını vaat ederek vatandaşları ağına düşürdüğü bildirildi. Satış için internette reklam vereceklerini söyleyerek mağdurlara kredi çektiren ve paraları toplayan çetenin onlarca kişiyi mağdur ettiği tahmin ediliyor.

Milyonlarca liralık vurgun gerçekleştiren çeteye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ederken mağdur sayısının da artması bekleniyor.

PARAVAN ŞİRKET KURUP, DEVRE MÜLK SAHİPLERİNİ DOLANDIRAN ŞÜPHELİLERE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Devre mülk sahiplerini yabancı yatırımcı vaadiyle kandıran, paravan şirkete çağırdıkları mağdurları oyalayıp onlardan habersiz telefonlarına mobil bankacılık uygulaması yükleyerek kredi çeken ve parayı kendi hesaplarına aktaran 34 şüpheli, Kocaeli merkezli İstanbul, Yalova, Sakarya ve İzmir'de düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, paravan şirket kurup devre mülk sahiplerini dolandıran şüpheliler polis ekipleri tarafından takibe alındı. Şüphelilerin, paravan şirket üzerinden devre mülk sahiplerini arayıp, sahibi oldukları devre mülkleri yabancı yatırımcılara yüksek fiyatlara satabileceklerini söyledikleri, bu kişileri güven sağlamak amacıyla kurdukları paravan şirketlere çağırdıkları ve burada müştekilerin telefonlarına onlardan habersiz mobil bankacılık uygulaması yükleyip, kredi çektikleri tespit edildi.

Aynı zamanda dolandırıcıların, çekilen kredileri kendi hesaplarına aktardıkları ve yine güven oluşturmak adına başka illerde atıl durumda bulunan devre mülklere dair satış sözleşmesi imzalattıkları belirlendi. 220 kişiyi dolandıran 34 şüpheli, Kocaeli merkezli İstanbul, Yalova, Sakarya ve İzmir'de düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalandı.

Şüphelilerin ikametleri ve 2 paravan şirket ofislerinde yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız tabanca, çok sayıda dijital materyal, mağdurlara ait çok sayıda evrak, çok sayıda şirkete ait kaşe, suçta kullanılan telefonları, SİM kartları ve devre mülk sözleşmeleri ele geçirildi.

7 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınan 5 şüpheli ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Kocaeli Adliyesi'ne sevk edilen 29 şüpheliden A.A. ,İ.U.İ., S.K., Z.Ö., H.T., Y. A. ve O.Z. isimli 7 şüpheli tutuklandı.