Geri Dön
EkonomiDomateste Rusya'ya ihracat için gün sayılıyor

Domateste Rusya'ya ihracat için gün sayılıyor

Türkiye ile Rusya arasında 2015 yılı Kasım ayında Rus jetinin düşürülmesi sonrasında gerilen ilişkiler karşılıklı görüşmeler sonrasında eski günlerine dönüyor. Türkiyeden Rusyaya ihracatta tek yasaklı ürün konumunda kalan domateste de Rusyaya ihracat için gün sayılıyor.

Domateste Rusya'ya ihracat için gün sayılıyor

Türk, yaş meyve sebze sektörü 2017 yılının ocak- ağustos döneminde Rusyaya yüzde 150lik artışla 259 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Rusya, bu ihracat rakamıyla uçak krizinin aşılması sonrasında tekrar en büyük ihraç pazarı konumuna yükseldi. Rusyanın uçak krizi sonrasında Türk ihraç ürünlerine koyduğu yasaklar sırasıyla kalkarken, şu anda tek yasaklı ürün domates kalmış durumda. Türk Yaş Meyve Sebze Sektörü, Ekim başında Rusyanın Türkiyeden domates ithalatı yasağını kaldırmasını ve yılın belli dönemlerinde Rusyaya domates ihracatının önünün açılmasını bekliyor.

Rusyanın Moskova şehrinde 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen World Food Moscow Fuarında ana gündem maddesinin Türk domatesi olduğuna işaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, Rusyanın Türkiyeden domates ithalatı yasağını kaldırmasını Türk ihracatçılarından çok Rusların istediğini kaydetti. Rusyanın kendi domates üreticisini korumak istediğini, ancak Rusyada üretim olmadığı zamanlarda yasağın kaldırılması ve Türkiyeden ithalat yapılması formülü üzerinde durulduğu bilgisini paylaşan Seyyar, Rusyanın kendi üretimi domates hem daha pahalı, hem de 12 ay ihtiyaçlarına cevap verecek noktada değil. O nedenle, Türk domatesinin ithalat yasağının kalkmasını Ruslar sabırsızlıkla bekliyor" diye konuştu.

DOMATES, RUS-TÜRK BARIŞININ SİMGESİ OLDU

Türkiyenin kriz öncesinde Rusyaya yıllık 260-270 milyon dolarlık domates ihraç ettiğini dile getiren TİM Yönetim Kurulu Üyesi Seyyar şöyle devam etti:

Türk domates üreticileri Rusya ile yaşanan kriz sonrasında yeni pazarlar buldu. Domatesi salça, ketçap, sos, kurutulmuş domates, rendelenmiş domates şeklinde değerlendirdi. Domates üreticisi mağdur olmadı. Rusya bizim için önemli bir pazar ancak sektörün yasak nedeniyle karalar bağlayacağı bir pazar değil. Domates yasağının kalkması, Türkiye- Rusya ilişkilerinin tam anlamıyla eski güzel günlere döndüğünün sembolü olması açısından daha önemli."

YAŞ MEYVE SEBZE SEKTÖRÜNÜN RUSYAYA İHRACAT HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

Rusya ile siyasi gerilimin sona ermesi sonrasında Türkiyenin yaş meyve sebze ihracatında Rusyanın tekrar lider ülke konumuna yükseldiğini anlatan Seyyar, "2017 yılının ocak- ağustos döneminde Rusyaya 259 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihraç ettik. Domates yasağının da kalkması sonrasında 2015 yılı sonunda Rusyaya yaptığımız 877 milyon dolarlık ihracat rakamına tekrar ulaşmak, hatta 1 milyar dolar barajını geçmek sektörün en büyük beklentisi" diyerek sözlerine son verdi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, World Food Moscow Fuarında info stant ile yer alırken, Akdeniz İhracatçı Birliklerinin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile yaş meyve sebze ihracatçılarının bulunduğu 2'nci Holde 11 Türk firması ve 3 Birlik yer aldı. Tüm hollerde ise toplamda 40 Türk firması katıldı. Fuar, gıda ve içecek sektörlerinde toplam 65 ülkeden 1433 firmaya ve 89 ülkeden 29 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Ziyaretçi profiline bakıldığında, yüzde 61inin Moskova ve çevre bölgelerinden, yüzde 28in Moskova dışındaki Rusya bölgelerinden, yüzde 11inin ise diğer ülkelerden olduğu görüldü.