Geri Dön

Borsa neden düşüyor, 2 Şubat 2023 borsa İstanbul'da son durum ne? Borsada neler oluyor?

Borsa İstanbul'da düşüş trendi devam ederken, GESAN, DENGE, SKTAS, TEKTU. EUYO hisse senetlerine emir paketi tedbiri getirildi.  Borsa İstanbul'un 4727 puana kadar geri çekilmesinin ardından dün Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girdi. Söz konusu gelişmenin ardından BIST 100 endeksinin neden düştüğü sorgulanmaya balandı. Peki, Borsa İstanbul 100 endeksi nedir, 2 Şubat 2023 borsa neden düşüyor, Borsa İstanbul’da son durum nedir?

Borsa neden düşüyor, 2 Şubat 2023 borsa İstanbul'da son durum ne? Borsada neler oluyor?

Borsa İstanbul 8 gündür düşüşte ve sert satışlar nedeniyle işlemler dün devre kesici vasıtasıyla durduruldu. Borsa İstanbul yüzde 5 oranında düşüşle 4727 puandan işlem görüyor. 17:15 itibarıyla yüzde 5 düşen BİST devre kesici yöntemiyle işlemlere kapatıldı. Kapanış seansı sonrasında BİST'te işlemler sona erdi. BİST günü yüzde 5,29 oranında düşüşle 4713 puandan kapadı. GESAN, DENGE, SKTAS, TEKTU. EUYO hisse senetlerine de emir paketi tedbiri getirildi.

BORSA İSTANBUL’DA 5 HİSSE İÇİN TEDBİR UYGULANDI

Borsa İstanbul’dan beş hisse için tedbir uygulanmaya başladı.  Borsa İstanbul açıklamasına göre bir ay süreyle açığa satış ve kredili işlem yasağı getirilen hisseler şöyle: Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Tiçaret A.Ş. (GESAN), Denge Yatırım Holding A.Ş. (DENGE), Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SKTAS), Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş.(TEKTU).

Euro Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (EUYO) hisse senetlerineyse emir paketi tedbiri kondu.

DEVRE KESİCİ NEDİR?

Borsa İstanbul (BIST 100) devre kesici uygulaması, yatırımcıları aşırı fiyat değişimlerinden koruyan bir sigorta görevi görür. Piyasa kısa süreliğine durur, hisse alım satımı yapılamaz. Yatırımcıya adeta bir soluklanma fırsatı verir.

Devre kesici, işlemleri geçici olarak durduğu için yatırımcıya piyasayı anlamak için bir fırsat tanır. Spekülatif atakları önler. Ve ani dalgalanmaların devam etmesini engeller.

Borsa İstanbul, beş şirketin hisselerine tedbir kararı aldı.  Borsa İstanbul açıklamasına göre bir ay süreyle açığa satış ve kredili işlem yasağı getirilen hisseler şöyle: Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Tiçaret A.Ş. (GESAN), Denge Yatırım Holding A.Ş. (DENGE), Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SKTAS), Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş.(TEKTU).

Euro Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (EUYO) hisse senetlerineyse emir paketi tedbiri kondu.

BORSA NEDEN DÜŞÜYOR?

Hisse senedine karşı oluşan arzın fazla olması fiyatını arttırırken, talebin düşük olması fiyatın düşmesine neden olur. Hisse senesinin popülerleşme arzı artırır ama senetler sınırlı olduğundan almak isteyen kişi sayısı da fazla olduğunda fiyatlar artar. Hisse senetlerini elden çıkarılmak isteyenlerin sayısı da artarsa o hisse senetlerinin değerinin düşmesine sebep olur.