Gazete Vatan Logo

Bizim Toptan ve Kerevitaş net satış gelirlerini açıkladı

Bizim Toptan, 2023 yılının ilk çeyreğinde kurumsal müşterilere hizmet verdiği Ev Dışı Tüketim (EDT) kanalındaki başarılı performansının da katkısıyla, net satış gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 91,5 artırarak büyümesini sürdürdü. Öte yandan Kerevitaş inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımıyla büyümeye devam ediyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde şirketin konsolide cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında artarak 3,2 milyar TL oldu.

Bizim Toptan ve Kerevitaş net satış gelirlerini açıkladı

Türkiye’nin mağaza sayısı bakımından en büyük ve en yaygın organize toptan marketi Bizim Toptan, 2023 yılının ilk çeyrek sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Bizim Toptan, 2023 yılının ilk üç ayında net satış gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 91,5 artırarak 4,5 milyar TL’ye yükseltti. Bizim Toptan’ın otel, restoran, kafe, akaryakıt istasyonu gibi kurumsal müşterilere hizmet verdiği Ev Dışı Tüketim (EDT) alanındaki büyümesi, yılın ilk çeyreğindeki finansal sonuçlara olumlu katkı sağladı. Bizim Toptan; EDT kanalındaki ve farklı müşteri gruplarındaki büyümesi, yeni mağazaları, dijital altyapı yatırımları ve sayısı 2 bin 500’e ulaşan bayilik modeli Seç Market ile yaşanan büyük deprem felaketinin etkilerine rağmen iyi performansını yeni yılda da devam ettirdi.

Depremin hemen ardından 50 tır ürününü ilgili yardım kuruluşları vasıtasıyla hızla ihtiyaç sahiplerine ulaştıran ve deprem bölgesinde sıcak yemek dağıtımı yapan Bizim Toptan, bölgenin ekonomik olarak tekrar güçlendirilmesi için çalışıyor. Bölgedeki hasarlı mağazalarını işler hale getiren firma, İskenderun’da da yıkılan mağazası yerine organize edilen, geniş ürün çeşitliliğine sahip çadır mağazası ile hizmet vererek bölge ekonomisine katkı ve halka kesintisiz tedarik sağlıyor.

Balcı: “2023 yılında da yatırımlarımızla müşterimizin ve ticaretin yanındayız”

Bizim Toptan CEO’su Hüseyin Balcı Bizim Toptan’ın ilk çeyrek sonuçlarını değerlendirerek şunları söyledi: “Çok kanallı satış modelimiz, EDT kanalındaki büyüme, mağaza ve depo yatırımlarımızla 2023 yılının ilk çeyreğinde de ciromuzu ve müşteri sayımızı artırdık. Dönem içinde Gebze mağazamızın çatısında faaliyete geçirdiğimiz güneş enerjisi sistemi gibi çevreye duyarlı yatırımlarımızla giderlerimizi kontrol altına almak yolunda adım attık. Maalesef ki ülkemizin 6 Şubat’ta yaşadığı büyük deprem felaketi hepimizi derinden etkiledi. Ülkece depremin yaralarını sarmak için dayanışma gösterirken, biz de hasar gören Bizim Toptan ve Seç Market mağazalarımızı tekrar ayağa kaldırıp bölgede halkın ihtiyacının kesintisiz karşılanması için çalışıyoruz. 2023 yılının devamında da depremin ekonomik etkilerini ülke olarak aşmak için çalışmayı sürdürecek, yatırımlarımız ve projelerimizle müşterimizin ve ticaretin yanında olmaya devam edeceğiz.

Kerevitaş'tan 3,2 milyar lira ciro

Kerevitaş, 2023 yılının ilk üç aylık finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Kerevitaş’ın 2023 yılı ilk çeyrek konsolide cirosu, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artışla 3,2 milyar TL oldu. Aynı dönemde 582 milyon TL brüt kâr ve 292 milyon TL FAVÖK elde eden Kerevitaş’ın yılın ilk üç ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 380 milyon TL’ye ulaştı.

Kerevitaş bünyesinde, dondurulmuş gıda ve konserve sektöründe faaliyet gösteren SuperFresh, ilk çeyrekte yüzde 43 ciro pazar payı ile dondurulmuş gıda alanındaki liderliğini sürdürdü. SuperFresh bu dönemde, odaklı inovasyon stratejisi doğrultusunda kategorideki liderliğini perçinlemek üzere sektöre yön veren 14 yenilikçi ürün lanse etti. Çok sevilen Pizza King’in yeni çeşidi Supreme, ev dışında severek tüketilen lezzetlerin evlere taşındığı Kruvasan, Mozarella Peynir Çubukları, Mac&Cheese ve pazarda bir ilk olan Sosisli Rulo Börek öne çıkan lansmanlardan oldu. SuperFresh, ünlü şef Refika Birgül ile hayata geçirdiği “SuperFresh Bi’ Yolculuk” iletişim kampanyasını yılın ilk çeyreğinde de devam ettirerek geçen yıl aynı dönemine göre ilk akla gelen marka metriğinde +4 puan ve tekrar satın alım ile deneme skorlarında +5 puan kadar artış gösterdi.

Kerevitaş, Türkiye margarin pazarında yüzde 100 marka bilinirliğine sahip Bizim Yağ ve Teremyağ gibi önemli markalarıyla da yılın ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre +1,6 puan artışla yüzde 65,4 ciro payı alarak pazardaki liderliğini pekiştirdi. Ramazan dönemine özel aktivitelerin etkisiyle özellikle Mart ayında yüzde 67,5 rekor ciro payına ulaşıldı. Kerevitaş margarin kategorisinde 6 kıtada 50’yi aşkın ülkeye yaptığı ihracatın yanı sıra Bizim Yağ, Teremyağ ve Luna gibi güçlü markaları ve pazar ihtiyaçlarına cevap veren geniş ürün portföyüyle büyümeye devam ediyor. Uzun yıllardır Ona markasıyla Ortadoğu ve Orta Asya pazarlarında da tüketici margarini kategorisinde açık ara lider konumda bulunan Kerevitaş, 2022 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye’nin yağ ihracatının yüzde 34’ünü tek başına gerçekleştiriyor.

Mert Altınkılınç: “Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımların ciro artışımızda büyük bir rol oynadığını görüyoruz”

Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, faaliyet gösterdikleri Dondurulmuş Gıda, Konserve ve Yağ pazarlarında istikrarlı ve yenilikçi bir şekilde büyüdüklerini söyleyerek yılın ilk çeyreğinde de pazar liderliklerini inovasyonla desteklediklerini belirtti. Altınkılınç, “Kerevitaş’ın gerek yurt içinde gerekse de ihracat pazarlarında yakalamış olduğu başarının temelinde inovatif ve sürdürülebilir ürünlere yaptığımız büyük yatırım yer alıyor. Pazarın beklentilerini başarılı bir şekilde analiz edip tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan, aynı zamanda da üretimden tüketimde her aşamada sürdürülebilirliği hedefleyen bir anlayışla çalışıyoruz. Bu yaklaşımımız finansal sonuçlarımıza da olumlu katkı sağlıyor.

Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımların ciro artışımızda büyük bir rol oynadığını görüyoruz. İlk çeyrekteki güçlü finansal performansımızı yılın geri kalanında da devam ettirmeyi, inovasyona ve sürdürülebilirliğe dayalı büyümemizi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.