Geri Dön

Beyaz altın olarak biliniyor, Türkiye'nin ambarı...

Beyaz altın olarak biliniyor, Türkiye’nin tüm ihtiyacı bu ilden karşılanıyor. Edirne'de olgunlaşma sürecinin ardından çeltik tavalarındaki suyun çekilmesi ile birlikte biçerdöverler yoğun hasat mesaisi için tarlalara girmeye başladı.

Beyaz altın olarak biliniyor, Türkiye'nin ambarı...

Türkiye’nin çeltik (pirinç) ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı Edirne'de başladı. Kentte ‘beyaz altın’ olarak da bilinen çeltik tava hazırlanması, su verilmesi, çeltik tohumu ve gübre ekimiyle uzun bir yetiştirme sürecinin ardından başaklara doldu ve biçerdöverler tarlara girdi.

Verimli bir hasat geçireceklerini söyleyen Mert Arabacı, “Bu gün hasadımız başladı. Verimler iyi gözüküyor şuan dönüm başına 800, 900 kilogram bekliyoruz. Taneler dolgun herkese bereketli olur” dedi.

Beyaz altın olarak biliniyor, Türkiyenin ambarı...

"ÇELTİK TANELERİMİZDE BOŞ YOK"

Çeltiklerin bu sene yüz güldürdüğünü vurgulayan İlyas Sözer, çeltik tanelerinde boş olmadığını söyledi. Sözer, çeltiğin çocuk gibi olduğunu belirterek, “Dönüm başına 750-800 kilogram bekliyoruz. Makine girdi hasada başladık.

Beyaz altın olarak biliniyor, Türkiyenin ambarı...

Çocuk gibi uğraş ister, her zaman içindesin. Bu sene verimler bizi memnun etti. Çiftçilerimize hayırlı olsun. Tanelere baktığımızda dolgun ve kilo çekiyor” diye konuştu. Ramazan Bozdemir ise bereketli bir hasat olması temennisinde bulundu.