Gazete Vatan Logo

Asgari ücrete ara zam! TÜRK-İŞ'ten ilk açıklama: Dolar bazında tarihin en yüksek rakamı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni asgari ücreti açıkladı. Asgari ücret yüzde 34 artışla 11 bin 402 TL oldu. Peki işçi ve işveren kesimi netleşen zammın ardından ne dedi? işte detaylar...

Asgari ücrete ara zam! TÜRK-İŞ'ten ilk açıklama: Dolar bazında tarihin en yüksek rakamı

 

Türkiye'de yeni asgari ücret net 11.402 TL olarak belirlendi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kararın ardından kısa süren bir basın toplantısı gerçekleştirdi. İki haftadır çalıştıklarını ifade eden Ergün Atalay, şunları söyledi:

"Asgari ücret tüm çalışanlara, ülkemize hayırlı olsun. 15 gündür süren bir süreç, arkadaşlarımız çalışma yaptılar. Bu süreçte 2-3 kere Bakan Bey'le görüştük. Dün akşam da Sayın Cumhurbaşkanımızla görüştük. Geçen sene Temmuz ayında %30 civarında ara zam oldu, bu sene %34 civarında ara zam oldu. Enflasyon durmadığı müddetçe zammın anlamı yok."

"Dolar bazında tarihi rakam"

Başkan Atalay, yeni asgari ücretin dolar bazında rekor seviyede olduğunu belirtti. Atalay konuşmasında şöyle devam etti:

"Son günlerde, Vedat Bey'in 'dolar üzerinden' açıklaması var. Ben yıllardır Türkiye'de yaşıyorum, Türk parası üzerinden konuşuyorum. Asgari ücret şu an 486 dolar, belki asgari ücret tarihinin dolar bazında en yüksek rakamı. Bu mükemmel bir şey mi, değil. Ama bugünün şartlarında yapılması gereken buydu, bunu yaptık. Geçen dönemde Aralık ayında ben imzalamamıştım. Bu dönemde Komisyon ile oturduk, beraber bir mutabakat sağladık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hayırlı olsun."

Haberin Devamı

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Ben de sizleri şahsım ve TİSK adına selamlıyorum. Bugün çok kıymetli bir kararın paylaşımı için bir aradayız. Hem işçi hem işvereni ilgilendiren bu kararın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Asgari ücrette yıl sonunu beklemeden artış olması mutabakatı vardı. Bu başlı başına özveridir. Süreç boyunca tüm paydaşlarımızı faydası için azami gayret gösterdik. Dengeli bir rakam için çalıştık. Bugün ben bütün imkanlarımızı zorlayarak çalışanlarımızı, işletmelerimizi, istihdamı gözeten bu rakama evet demenin memnuniyeti içindeyim.

Ülkenin gündemini ilgilendiren bir konu. Hızlı bir şekilde bayramdan evvel sayın Bakanımız müjdeyi verdi. Benim şahsen önem verdiğim konu üçlü mutabakat konusu. Hem devletin hem işverenin altına imza attığı üçlü mutabakat birliktelik ruhuna önem veriyoruz. Ülkemize değer kattığını düşünüyoruz.

Haberin Devamı

Devlet, işçi, işveren diye bir ayrıma inanmıyorum. İşçi, işveren, devlet ayrılmaz bir bütündür. Bugün de devletimizin liderliğini yaptığı süreçte üçlü mutabakatla asgari ücret güncelledik. Büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bundan sonraki dönemde iş birliğini sürdürmeye devam edeceğiz. Bu ruha ihtiyacımız var. Tüm çalışanları asgari ücret kadar kısmından vergi alınmaması uygulaması devam ediyor. Çok kıymetli bir uygulamadır. Devletimiz bu konuda devamını sağladı. Üretim, ihracat performansımızı korumak için 500 TL asgari ücret destek için de sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum.

İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz. Biz TİSK olarak Türkiye’nin yeni yüzyılında üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya talibiz, çalışma hayatını en iyi noktaya taşımak için büyük bir samimiyetle, ısrarla sürdüreceğiz.

İşçi ve işveren temsilcilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yeni asgari ücret ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

Haberin Devamı