Geri Dön

Araba fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! İmkansız hale geldi! Kritik uyarı

Araba almak isteyen milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. İkinci el araba almak isteyen vatandaşlara peş peşe uyarılar geldi. İkinci el araç piyasasında fiyatlar günden güne yükseliyor. Hem fiyatlar hem de sorunsuz araç bulmak isteyen vatandaşlar da araştırmalarını sıklaştırıyor Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği (TÜSED), ikinci el otomobil satın alacak tüketicilere önemli uyarılarda bulundu. Öte yandan otomobil piyasasında yaz aylarında bir canlanma yaşandı. Bu canlanmaya paralel olarak fiyatlarda bir miktar artış yaşandı. Peki ikinci el araba fiyatları düşecek mi, indirim yapılacak mı? Ağustos ayında otomobil fiyatları düşer mi? Sıfır ve ikinci el araç fiyatları ucuzlayacak mı? İşte ikinci el araba piyasası ile ilgili tüm detaylar...

Araba fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! İmkansız hale geldi! Kritik uyarı

Kaza geçmişi olan otomobilleri değerinden daha yüksek fiyata satmak adına sıklıkla başvurulan hile ve yalanlara açıklık getiren TÜSED Başkanı Ahmet Nedim Erdem, bilinçli olarak yanlış beyanda bulunan satıcıların söylemlerinin zaman içerisinde ‘doğru bilinen yanlışlar’ haline geldiğinin altını çizdi.

Erdem, “Karşı tarafın hasarı TRAMER’e yansıtılmış, sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut, hasar kaydı var ancak tutar yok gibi söylemlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor” dedi.

PARA ALMAK İÇİN...

Posta'dan Meltem Karasöyleyenoğlu'nun haberine göre; satılan araçtan daha yüksek kâr elde etmek için en sık başvurulan ‘kaskodan para almak için sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut’ söylemine açıklık getiren Erdem, “Bir kaza yaşandıktan sonra, onarım için araç servise gönderilir.

Servisteyken bağımsız ve tarafsız sigorta eksperi ‘kaza nasıl olmuş, onarım maliyeti nedir?’ gibi birçok hususu göz önünde bulundurarak tespit eder.

Ekspere rağmen servis ya da araç sahibi istek ve arzularına göre bir onarım bedeli çıkaramaz. Bu durum tüm sürece aykırı ve mümkün değil” diye konuştu.

HER ARACA AYRI KAYIT

En sık başvurulan yalan beyanlardan biri olan ‘karşı tarafın hasar bedeli araca işlenmiş’ konusuna da değinen Erdem, böyle bir durumun da sistemsel olarak mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Hangi araca, kaza sonrası onarım için hangi işlem yapıldıysa, tekil olarak ayrı ayrı her bir aracın şasi numarasına işlenir.

Mevzuat gereği hiçbir sigorta şirketi, karşı tarafın hasarını suçlu olunsa dahi aracın hasar bedeline ekleyemez.”

ŞASİDEN SORGULAYIN

Tramer kayıtlarında bedelsiz hasarlarla karşılaşılabildiğini ifade eden Erdem, eksperlerin tam zamanlı veri aktarımı gerçekleştirdiğini ancak hukuki süreçler, sigorta şirketlerinin olası hatalı bildirimleri ve hatalı poliçe numaraları sebebiyle hasar kaydı tutarının plaka sorgulamalarında ortaya çıkmadığını belirtti.

Erdem, bu gibi durumlara karşı bir araç satın almayı düşünen tüketicilerin, satın almayı düşündükleri aracın şasi numarası üzerinden sorgulama yapmasını tavsiye etti.

ARABA ALMAK İMKANSIZ HALE GELDİ

Araç almak şu zamanlarda neredeyse imkansız hale geldi. Artan döviz kurları, pandemi jeopolitik riskler nedeniyle otomobil fiyatları son yıllarda büyük bir fiyat artışı yaşadı. İkinci el araç almaya yönelenler de mevsimsel olarak otomobillere indirim gelip gelmeyeceğini merak ediyor. İkinci el araba fiyatları düşecek mi, indirim yapılacak mı? Ağustos ayında otomobil fiyatları düşer mi? Sıfır ve ikinci el araç fiyatları ucuzlayacak mı? soruları araba almanın hayalini kuranlar tarafından soruluyor.

Son zamanlarda Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması ile küresel ekonomi büyük bir darbe aldı. Yaşanan sarsıntı nedeniyle pek çok ülkede enflasyon verileri rekor üstüne rekor kırdı. Durum böyle olunca yurt dışı üretimli araçların fiyatlarında enflasyon kaynaklı artışlar yaşandı. Ülkemizde döviz kuru ve yüksek enflasyonu da kattığımız zaman sıfır otomobil almak neredeyse hayal oldu.

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARINA İNDİRİM GELECEK Mİ?

İkinci el otomobillere yönelen vatandaşlar Ağustos ayında fiyatların düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Yaz aylarında araç satış fiyatlarında mevsimsel olarak bir artış olur. Talebin artmasıyla ilinci el fiyatları da yükselir. Ancak ikinci el piyasasına ilişkin bir denetleme haberi geldi. Ticaret Bakanlığı, Ankara'da ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden toplu iş yerlerinin iş ve işlemlerini denetime aldı. Bu gelişme otomobil fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu.

ARABA FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Dünya gazetesinin haberine göre; Ticaret Bakanlığı "ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinin yapıldığı toplu iş yerlerinin sıfır kilometre araçları stoklayarak piyasada darlık yaratıcı ve tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunduğuna" yönelik iletilen şikayetler üzerine harekete geçti. Ankara'da faaliyet gösteren söz konusu iş yerlerinin iş ve işlemleri denetime alınırken, denetimlerde 5 ticaret müfettişi gerekli incelemelere başladı.

Otomobil piyasasında yaz aylarında bir canlanma yaşandı. Bu canlanmaya paralel olarak fiyatlarda bir miktar artış yaşandı. Otomobil fiyatlarının düşüp düşmeyeceğine ilişkin bir kanıya varmak ne yazık ki şu piyasa koşullarında oldukça zor.