Gazete Vatan Logo

Altın yatırımcısına peş peşe uyarı! Yeni rekor için tarih verildi, uçuşa geçecek

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası altın fiyatları için dikkat çeken rakam verildi. Finans Analisti İslam Memiş, elinde altını olan vatandaşlara uyarılarda bulunarak, "Yıl sonu itibarıyla 1250 lira seviyelerini önemsiyoruz. Bu rakam kırılırsa 1400 liraları görürüz." ifadelerini kullandı.

Altın yatırımcısına peş peşe uyarı! Yeni rekor için tarih verildi, uçuşa geçecek

ALİCAN YILDIRIM/Alican.Yildirim@gazetevatan.com

Altın fiyatlarında dalgalı seyir sürüyor. Geçtiğimiz hafta kapanışını rekor ile yapan altın fiyatları, yeni haftaya büyük düşüş ile başladı. Merkez Bankası kararı sonrası toparlanmaya geçen altın fiyatlarıyla ilgili uzman isminden yatırımcılara peş peşe uyarılar geldi. Öte yandan gram altın ile ilgili yeni rekor tahmini yapıldı.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Altın fiyatlarının neden düşüşe geçtiğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Finans Analisti İslam Memiş, "Altın fiyatları ons bazında Fed'in politikalarından dolayı düşüşe geçiyor. Fed'in faiz arttırması ve faiz artırımının süreceği sinyalinin verilmesinden dolayı dolar değer kazanıyor. Doların karşısında euro, sterlin, altın, gümüş gibi yatırım araçları değer kaybediyor. Dolar endeksi yükseldiği için altının ons fiyatında bir gerileme gerçekleşiyor. O yüzden gram altın, ons altın fiyatında yaşanan gerilemeden dolayı olumsuz yönde etkilendi. Hem ons altın tarafında hem gram altın tarafında düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum." ifadelerini kullandı.

BU SEVİYELER ALTIN İÇİN ALIM FIRSATI MI?

Altın fiyatlarında bu seviyelerin alım fırsatı olduğunu ifade eden Memiş, "Özellikle hem Birleşmiş Milletlerden hem IMF'den resesyon riski ile alakalı ciddi uyarılar geliyor. Bunun yanında jeopolitik riskler ve küresel piyasalarda belirsizlikler artıyor. Altın fiyatlarının baskı altında kalması çok sağlıklı gözükmüyor. Yıl sonuna kadar bu baskılanma devam edebilir ama bu düşüşler yatırımcısına alım fırsatı sunuyor. Altın fiyatlarına rüzgar tersine döndüğü zaman alım fırsatı vermeden agresif yükselişine başlayabilir." dedi.

ALTIN GÜVENLİ LİMAN MI?

Altının güvenli liman olduğunun altını çizen Memiş, "Küresel piyasalarda ciddi bir belirsizlik var. Bunlar da küresel ekonomiler açısından risk oluşturuyor. Altın güvenli liman olarak yoluna devam edebilir." şeklinde konuştu.

ALTIN VE DOLARDA YENİ GELİŞME

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrası açıklamalarda bulunan Memiş, "Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar tek hanelik bir faiz hedefi var. Merkez Bankası kalan tek toplantısında faiz indirimine devam edecek. Dolayısıyla piyasalarda dalgalanma olabilir. Faizin indirilmesi, piyasalar için sürpriz değil. Bu kararlar sonrası dolar tarafından biraz toparlanma var. Gram altın tarafında ise 980 ile 1038 lira aralığını takip etmeye devam ediyoruz. Dolar 18.70 ile 19 lira seviyeleri görülebilir." dedi.

ELİNDE ALTIN BULUNAN VATANDAŞLARA KRİTİK UYARI

Elinde altın bulanan vatandaşlara uyarılarda bulunan Finans Analisti İslam Memiş, "Elinde altını olanlar panikle kesinlikle bozdurmamalı. Vatandaşlar varlıklarına sahip çıkmalı. Altın fiyatları gerçek değerinin oldukça altında. Kesinlikle elinde altını olan satmamalı." diye konuştu.

YENİ REKOR TAHMİNİ YAPILDI

Yıl sonu itibarıyla yeni rekor tahmininde de bulunan Memiş, "Yıl sonu itibarıyla 1250 lira rakamını önemsiyoruz. 1250 lira yukarı yönlü kırılırsa. burada tekrar savaş risklerinde bir artış olursa, piyasalarda resesyon riskleri devam ederse 1400 liraları görebiliriz." şeklinde konuştu.

ALTIN, EURO, DOLAR İLE İLGİLİ GÜNCEL PİYASA RAKAMLARI İÇİN TIKLAYINIZ...