Geri Dön

Altın resmen eriyor! Altın fiyatları 6 ayın dibini gördü, gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altın fiyatları uzun süredir yükseliş trendinde seyrediyordu. Parasını altında değerlendirmek isteyenler ise fiyatların düşmesini bekliyordu. Altında beklenen düşüş gerçekleşti. Altın fiyatları psikolojik sınırın altına indi. Altın son 6 ayın dibini gördü. Altın alacak ya da bozduracaklar ise nasıl bir hamle yapmaları gerektiğini araştırıyor. Altın fiyatlarındaki düşüş sürecek mi? Altın almak için doğru zaman mı? Uzman ismler altın yatırımcısını altın fiyatlarındaki düşüş konusunda uyarıyor. Uzmanlar altındaki son dakika gelişmelerini yakından takip eden vatadaşlara 'alım fırsatı' uyarısı yapıldı. İşte altın fiyatarı ile ilgili son dakika gelişmelerinin detayları...

Altın resmen eriyor! Altın fiyatları 6 ayın dibini gördü, gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...

Altın fiyatları son dönemde oldukça hareketli bir seyir izliyor. Yatırımcılar da fiyatlardaki değişimi merakla takip ediyor. Cuma günü ons altın fiyatındaki sert düşüş altın yatırımcılarını resmen korkuttu. Peki haftanın son işlem gününde ne oldu?

ALTIN FİYATLARI 6 AYIN DİBİNDEN DÖNDÜ

Haftaya 1827 dolardan başlayan ons altın 4 işlem gününde de düşüş kaydetti. Cuma günü 1784 doları gören ons altın 6 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Gün içerisinde dip seviyeyi gördükten sonra yönünü yukarı çeviren ons altın 1812 dolara kadar yükseldi ve ardından haftayı 1811 dolardan tamamladı. Ons altın haftalık bazda yüzde 0.30 değer kaybetti.

Ons altında 1800 dolar pivot seviyesi oldukça kritik bir eşik. Eğer ons altın 1800 dolar psikolojik eşiğin altına sarkarsa fiyatlarda düşüşün devamı beklenebilir. Cuma günü kısa süreliğine bu seviyenin altına inen ons altın tekrardan 1800 doların üzerinde tutunmayı başardı.

Altın resmen eriyor Altın fiyatları 6 ayın dibini gördü, gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mart ayından bu yana parasal sıkılaşmaya gitmesi diğer ülke merkez bankalarının da faiz artırmasına yol açıyor. Küresel çapta artan enflasyona karşı merkez bankaları faiz silahını çekti.

Merkez bankalarının faiz artırması enflasyonu aşağı yönlü baskılamada etkili olsa da ekonomilerin resesyona girme ihtimali de giderek artıyor. Faiz artırımına gidilmesiyle birlikte tüketiciler ve işletmeler daha yüksek orandan borçlanıyor. Bu durum da ekonominin durgunluğa yol açmasında en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor.

ABD’de enflasyon 41 yılın rekorunu kırarken Fed en son toplantısında politika faizini 75 baz puan artırarak 28 yılın en sert hamlesini gerçekleştirmişti. Altın piyasası ABD ekonomisinin resesyona girebileceği ihtimalini fiyatlıyor.

Altın resmen eriyor Altın fiyatları 6 ayın dibini gördü, gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...

DOLAR ENDEKSİ 105 SEVİYESİNİ AŞTI

Resesyon endişeleri değerli metaller başta olmak üzere tüm emtiaların düşmesine yol açarken, dolar endeksi yeniden 105 seviyesini aştı. Doların küresel çapta değer kazanması altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

ONS ALTINDAKİ SERT DÜŞÜŞTEN GRAM ALTIN NASIL ETKİLENDİ?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ticari kredilere yönelik getirdiği tedbir sonrası Türk lirası döviz kurları karşısında değer kazanmıştı. Bu gelişmeyle birlikte gram altın haftaya sert düşüşle başladı.

Pazartesi günü 949 liraya kadar gerileyerek 1 ayın en düşük seviyesini gören gram altın, haftanın kalanında dolar kurunun yükselmesiyle birlikte toparlanma kaydetti. Gram altın perşembe günü 981 liraya kadar çıkarak haftalık bazda zirveyi gördü. Cuma günü ons altındaki sert düşüşün etkisiyle 961 liraya kadar gerileyen gram altın ardından toparlanma kaydederek haftayı 976 liradan tamamladı. Haftalık bazda fiyat hareketine bakıldığında gram altın yatırımcısına yüzde 1.60 oranında kaybettirdi.

Altın resmen eriyor Altın fiyatları 6 ayın dibini gördü, gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...

 Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş,, dövizle ilgili, "BİST 100 2490 puanda kapandı, satıcılı ancak borsada ben ralli beklentimi, yeni zirve beklentimi sürdürüyorum. Borsa tarafındaki geri çekilmeler rallilerle yükseliş trendini devam ettirebilir diye tahmin ediyorum. Dolar TL 16.65'te. Gün içinde 16,56 - 16.76'yı takip edeceğim. Geniş bant aralığı yeniden gündemde. Bu haftada biraz günlük bazda, haftalık bazda geniş bant aralığına, makas aralığına dikkat etmek lazım. Her sert geri çekilmeden sonra makas aralıklarının bankalarda açık olduğunu görüyoruz. Gün içindeki dalgalanmalar makas aralığının açılması anlamına geliyor. Bugüne kadar uyarıları dikkate almayanlar, varlıklarını yerine koyacaksa ekranda gördüğü kurlara aldanıyor, geri çekilmesini bekliyor ancak bu makas aralığını göz önünde bulundurmuyor. Euro tarafı dolara kıyasla daha ucuz kalıyor. Ben dövizciyim diyen arkadaşlar, yabancı para birimlerine yatırım yapacaksa ben gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim. Euro, sterlin dolardan daha alınabilir bir seviyede. Altın, gümüş almıyorum döviz alacağım. O zaman euro/dolar paritesinin gerilediğini bilmen lazım. Yani euro değer kaybetti. Euro, sterlin dolardan daha alınabilir bir seviyede. Altın, gümüş almıyorum döviz alacağım. O zaman euro/dolar paritesinin gerilediğini bilmen lazım. Yani euro değer kaybetti." ifadelerini kullandı.

ALTIN İÇİN ALIM FIRSATI

Altındaki hareketliliği değerlendiren Memiş, altınla ilgili tavsiyesinde de, "Gram altın TL şu an 973 lira seviyesinde. Ekrandaki fiyat. Makas aralığı açıldığı için 977 lira, 980 lira bu rakamlar. 970-980 aralığında karşılaşacaksınız. Biraz daha düşsün diyenler bunu göz önünde bulundurmalı. Pazartesi en iyi alan 950 ekran fiyatı varken, 960'tan aldı. 950 ve 1000 lira aralığı alınabilir seviye. Ben 1020'den satış yaptığımızda 950'den alabiliri demiştim, şimdi kademe yapmak lazım, alım sürecini bitirmemiz gerekiyor. Farklı gelişme olur zaten devreye girerim. Tekrar satılabilir, destek seviyeleri şu kadar gerileyebilir diyebilirim. Bunlar da olabilir. 950'nin aşağısı zor gözüküyor, şu anki durum bunun uyarısını veriyor." dedi.

İŞTE CANLI ALTIN FİYATLARI...