Gazete Vatan Logo

Altın fiyatları için tarihi rekor tahmini geldi! Aralık ayı işaret edildi

Altın fiyatları yeniden yükselişe geçti. Kısa bir süre yatay seviyede devam eden altın fiyatları iç ve dış piyasada yeni rekorlara gözünü dikti. Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk altın fiyatlarıyla ilgili kritik değerlendirmelerde bulunarak yeni rekor için tarih verdi.

Altın fiyatları için tarihi rekor tahmini geldi! Aralık ayı işaret edildi

Alican Yıldırım / alican.yildirim@gazetevatan.com

Kısa bir süredir yatay seviyede devam eden altın fiyatları yeniden yükselişe geçti. Dış piyasada altın üzerindeki faiz baskısının kırılması ons altının 1936 dolar seviyelerine ulaştırdı. İç piyasada ise bayram öncesi 1600 lira seviyesine gelen altın 1635 lira seviyelerini test etti. Peki önümüzdeki günlerde altın fiyatlarında ne olacak? Altında yeni rekor gelir mi? Altında bir alım fırsatı olur mu? Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk yatırımcıların kafasındaki soru işaretlerini gidererek piyasalar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

JEOPOLİTİK GERGİNLİKLER FİYATLARI DESTEKLİYOR

Altın fiyatlarının neden yükseldiğiyle ilgili detayları aktaran Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, "Altın dış piyasalarda yine faiz gölgesine girmiş durumda. Özellikle haziran ayındaki Amerikan Merkez Bankası'nın faiz toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artırımı beklenirken pas geçilmiş olması, altında faiz baskısının kalktığı anlamına geliyordu. Toplantı sonrası yapılan "Yıl sonuna kadar iki kez daha faiz artırımı yapabiliriz" açıklaması 'şahin' bir açıklama olarak algılandı. Ayrıca 'ekonomik verilere bakarak bunu yapacağız' denmiş olması belirsizliği biraz daha arttırdı. Bu da altın fiyatlarını tetikledi. Ons altın bu süreçte 1906 dolar ile 1934 dolar arasında gidip geliyor. Bu faiz artırımı belirsizliği altını bir miktar baskılayabilir ama geçen seneki kadar bir baskı oluşturabileceğini düşünmüyorum. Çünkü özellikle jeopolitik gerginlikler ön plana çıkmış durumda. Rusya-Ukrayna savaşı, NATO'nun Rusya'nın etrafını sarma eğilimi, doğu ve batı ülkelerinin bloklaşması, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı, ABD ve Avrupa'daki resesyon endişesi altın fiyatlarını yukarı yönde destekliyor." diye konuştu.

Haberin Devamı

"ONS ALTININ ÖNÜ AÇIK"

Ons altın fiyatlarının önümüzdeki süreçte yükselişe geçeceğini ifade eden Altın ve para piyasaları uzmanı Yıldırımtürk, "Ons altın 1900 doların aşağısına gelmediği sürece ve 1925 doların üzerinde kaldığı sürece 1950 ve 1985 dolar seviyelerini göreceğimizi düşünüyorum. Yılın üçüncü çeyreği itibarıyla da 2 bin doların üzerini göreceğini düşünüyorum ons altın fiyatının. Yıl sonu itibarıyla ise ons altının 2 bin 350 dolar seviyelerine gelebileceğini ifade edebilirim. Yani önümüzdeki süreçte altının önünü daha açık olduğunu düşünüyorum. Dünya genelinde merkez bankaları da altın alımlarına devam ediyor. Rakamlara göre merkez bankalarının altın alımı 280 tonu geçmiş durumda. Bu da fiyatların yükselmesini destekleyen bir gelişme olarak öne çıkıyor" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Altın fiyatları için tarihi rekor tahmini geldi Aralık ayı işaret edildi

DÖVİZDEKİ BASKI KALKTI

İç piyasa rakamlarıyla ilgili kritik değerlendirmelerde bulunan Altın ve para piyasaları uzmanı Yıldırımtürk, "Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte ve yeni Merkez Bankası Başkanı'nın göreve başlamasıyla, rasyonel bir ekonomi modeline geçildi. Kur korumalı mevduat hesabının  da yıl sonunda sona erdirileceği ifade edilmişti. Bu sebeple iç piyasada bir miktar dövizdeki baskının kalktığını söyleyebiliriz. Seçim öncesinde 21 lira olan doların bayram sonrasında 26 liraya geldiğini görüyoruz. Önümüzdeki günlerde Turizm gelirleri dışında yeni bir döviz girdisinin ihtimalinin zayıf olması sebebiyle doların 27,5 lira seviyelerine geleceğini ifade edebiliriz." ifadelerini kullandı. 

Haberin Devamı

ALTINDA TREN KAÇTI MI?

Altında önümüzdeki süreçte bir geri çekilme olup olmayacağı noktasında yorumlarda bulunan Yıldırımtürk,"Ben çok fazla bir geri çekilme olacağını düşünmüyorum. Gram altının 1600 seviyelerinin altında geleceğini çok fazla düşünmüyorum. Çünkü dışarıda ons altın fiyatında düşüş olsa bile iç piyasada dolar/TL çarpanı sebebiyle dış piyasadaki geri çekilmeyi içeride hissedemiyoruz." dedi.

GRAM ALTINDA YENİ REKOR GELİYOR

İç piyasadaki altın fiyatlarında yeni rekorlar geleceğini söyleyen Yıldırımtürk yılsonunu işaret etti. Yıldırımtürk, "İç piyasada altın fiyatının dış piyasadaki etkilerle ve iç piyasada dolar/TL'nin çarpan etkisiyle bir miktar yükseldiğini görüyoruz. Bayram arifesinde 1600 seviyelerine gelen altın 1635 lira civarına ulaşmış durumda. Önümüzdeki günlerde 1650 lira seviyesi geçildikten sonra 1700 lira, ardından 1750 seviyeleri ve sene sonu itibarıyla da gram altında 2 bin lira seviyelerinin görülme ihtimali var. Yani sene sonu itibarıyla gram altında yeni rekorlar bekliyorum. Tabi bu dış piyasadaki ons altının yükselme durumuna da bağlı ama ben her hâlükârda gram altının 2 bin lirayı göreceğini düşünüyorum. Enflasyon artışı devam ettiği sürece de vatandaş elindeki parasını korumak için altın alımlarına devam edeceğini düşünüyorum. Bunun yanında düğün mevsimine girmiş durumdayız her ne kadar fiyatlar yüksek olsa da altın alımları artmış durumda. Bu da fiyatları yukarı yönlü etkileyecektir." şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

ALTIN YASTIK ALTINA GERİ DÖNDÜ

Hükümetin çabasıyla yastık altından çıkan altınların tekrar yastık altına döndüğünün altını çizen Yıldırımtürk,"12 yıldan beri yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması süreci kapsamıyla yastık altından çıkan altının daha fazlası, son dönemle birlikte tekrardan yastık altına geri dönmüş durumda. Ben hem Türkiye'de hem de dünyada altına yatırımın devam edeceğini düşünüyorum." dedi.

FİYATLARDA DOYUM NE ZAMAN OLUR?

Altın fiyatlarının ne zaman doyum noktasına ulaşacağıyla ilgili konuşan Yıldırımtürk, "İç piyasada güven ortamının artması halinde. Artık vatandaşın 'enflasyonun artmayacağına ve düşme eğilimine giriyor' inancına sahip olması halinde. Artık altın fiyatlarının doyum noktasına ulaşacağını söyleyebiliriz. Bunun içinde bu doyum noktasına ulaşmanın henüz zamanı olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

ANLIK DÖVİZ VE ALTIN FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ