Geri Dön

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! Büyük indirim bekleniyor, işte son fiyatlar

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Akaryakıt fiyatlarında büyük indirim bekleniyor. Dünya genelinde merkez bankalarının faiz artışı kararları sonrasında Brent petrolün varil fiyatında bugünkü düşüş yüzde 5’e yaklaştı. Motorin fiyatlarına 1 lira 76 kuruş indirim gelmesinin ardından İstanbul'da 23,05 TL, Ankara'da 23,16 TL ve İzmir'de 23,19 TL oldu. İstanbul Anadolu yakasında bir litre benzin fiyatı 19,23 TL civarında değişiklik gösteriyor. İşte akaryakıt fiyatlarıyla ilgili son dakika tüm detaylar...

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! Büyük indirim bekleniyor, işte son fiyatlar

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi açıklandı. Akaryakıt fiyatlarında indirim bekleniyor. Üst üste dördüncü haftalık kaybına hazırlanan Brent petrolün varil fiyatı bugün 86 dolara kadar geriledi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte martta 130 doları aşan Brent petrol fiyatı, savaş öncesi seviyelere geriledi.

Batı Teksas petrolünün varil fiyatı da bugün yüzde 5’i aşan düşüşle 78,8 doları gördü.

Akaryakıt sektörü kaynakları ise benzin ve motorinde bugün ya da yarın gece indirim beklenmediğini belirtti.

FAİZ KARARLARI VE RESESYON ENDİŞELERİ ETKİLİ

Fiyatlardaki düşüşte, merkez bankalarının hızlanan faiz artırımı kararlarının ardından ortaya çıkan ekonomik resesyon endişeleri ve değeri artan dolar etkili oldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki artış da dolara endeksli petrolü, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getiriyor.

Ancak Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı jeopolitik riskler, İran nükleer anlaşmasının çıkmaza girmesi ve ABD’nin stratejik petrol rezervlerindeki düşüş, piyasalardaki arz daralması endişelerini destekleyerek fiyatların düşüşünü kısıtlıyor.

ABD’nin stratejik petrol rezervlerinin son 40 yılın en düşük seviyesine gerilediği tahmin edilirken, yıl başında 600 milyon varil seviyesinde olan rezervlerin 427 milyon varil seviyesine gerilediği kaydediliyor.

Uzmanlar, petrol fiyatlarının arz riskleri ve daralan piyasa koşulları nedeniyle 80 doların üzerinde destek bulmaya devam edeceğini ancak küresel resesyona daha hızlı bir şekilde geçiş olması durumunda fiyatların bu seviyenin de altına gerileyebileceğini tahmin ediyor.

OPEC ÇIKIŞI

Öte yandna, Nijerya Petrol Bakanı Timipre Sylva, petroldeki düşüşün sürmesi durumunda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kesintisine gitmek zorunda kalabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkeleri, bu ayki toplantılarında bir yıldan uzun süredir ilk defa arz kesintisi kararı almıştı.

ABD BANKALARI YÜKSELİŞ BEKLİYOR

ABD’nin önde gelen bankaları ise düşük stoklar ve resesyon endişelerine rağmen güçlü talep nedeniyle petrol fiyatlarında önümüzdeki aylarda yeniden yükseliş bekliyor.

2022’nin son çeyreği için Brent petrol tahminini JPMorgan 101 dolar, Goldman Sachs 125 dolar olarak belirledi.

Energy Aspects Ltd. şirketinin baş petrol analisti Amrita Sen, “Çok çok oynak bir son çeyrek olacak” dedi. Sen, şu an petrol fiyatlarını sürükleyen çok fazla farklı ve çelişkili faktör olduğunu vurguladı.

MOTORİN İNDİRİMİ SONRASI AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Motorin fiyatlarına 1 lira 76 kuruş indirim gelmesinin ardından İstanbul'da 23,05 TL, Ankara'da 23,16 TL ve İzmir'de 23,19 TL oldu.

İSTANBUL GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI LİSTESİ 24 EYLÜL 2022

İstanbul Anadolu yakasında bir litre benzin fiyatı: 19.23 TL

İstanbul motorin (mazot) litre fiyatı Anadolu Yakası'nda 23.06 TL

İstanbul LPG litre fiyatı Anadolu Yakası'nda 10,73 TL

İstanbul Avrupa Yakası'nda bir litre benzin fiyatı: 19.22 TL

İstanbul motorin litre fiyatı Avrupa Yakası'nda 23.03 TL

İstanbul LPG litre fiyatı Avrupa Yakası'nda 10,98 TL

ANKARA BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI

Ankara'da benzin litre fiyatı 19.34 TL

Ankara'da motorin litre fiyatı 23.15 TL

Ankara'da LPG litre fiyatı 11 TL

İZMİR AKARYAKIT FİYATLARI

İzmir'de benzin litre fiyatı 19.34 TL

İzmir'de motorin litre fiyatı 23.21 TL

İzmir'de LPG litre fiyatı 10,73 TL