Geri Dön

ABD’li devin Avrupa operasyonunu aldı

Arçelik, global büyüme yatırımlarına Avrupa’da devam etti. Şirket, Amerika merkezli ev aletleri markası Whirlpool’un Avrupa’daki üretim, satış ve pazarlama iştiraklerini bünyesine kattı.

ABD’li devin Avrupa operasyonunu aldı

Yapılan anlaşmaya göre Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren tüm iştiraklerinin payları ile Whirlpool’un Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştirakleri, yeni bir şirket altında birleştirilecek. Arçelik’ten yapılan açıklamada, “Arçelik’in dünya beyaz eşya sektöründeki konumunu güçlendirecek bu anlaşma ile odağında inovasyon ve sürdürülebilirlik olan yeni bir lider şirket doğacak” denildi.

MERKEZİ HOLLANDA

Arçelik’in dünya genelinde 45 bin çalışanı, 30 üretim tesisi ve 53 ülkede, 83 iştiraki bulunuyor. Şirketin global çaptaki satın alımları da uzun süredir takip ediliyor. Son olarak Arçelik’in yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Ardutch B.V. ile Whirlpool Cooperation ve sahibi olduğu Whirlpool EMEA Holdings LLC arasında anlaşma imzalandı. Buna göre, her iki şirketin Avrupa’da faaliyet gösteren tüm bağlı ortaklıklarının payları Hollanda’da kurulu yeni şirketin altında toplanacak.

Bu yeni şirkete; Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’de bulunan dokuz lokasyonundaki 14 üretim tesisiyle 38 iştirakinin yanı sıra, Arçelik’in 25 Avrupa iştiraki ve Romanya’daki iki üretim tesisi de devredilecek. Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren bağlı ortaklıklarına ait olan Grundig, Arctic, Elektrabregenz, Flavel ve Leisure markaları ile Whirlpool’a ait olan Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg ve Bauknecht markaları yeni kurulacak şirketin tasarrufuna geçecek.

Bu yeni şirket, Arçelik’e ait olan Beko, Blomberg ve Altus markaları ile Whirlpool markasının bölgesel kullanım hakkına 40 yıl süre ile sahip olacak. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaklaşık 20 bin çalışanı ve 24 milyon adet yıllık üretim kapasitesini bir araya getirecek olan yeni şirketin devraldığı toplam konsolide ciro, iki şirketin 2021 yılı finansal bilgilerine göre yaklaşık 6 milyar Euro’yu buluyor.

SIRADA ‘MENA’ VAR

Arçelik ile Whirlpool arasındaki devir işlemlerinin 2023’ün ikinci yarısında tamamlanması planlanıyor. Arçelik’ten yapılan açıklamada Whirlpool’un Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’ta kurulu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) pazarında faaliyette bulunan iki iştirakinin tüm hisselerinin de satın alınması için anlaşma sağlandığı duyuruldu. Açıklamada, “Söz konusu hisselerin 20 milyon Euro nakit bedel karşılığında Ardutch tarafından satın alınmasına ilişkin pay alım satım sözleşmesinin altı hafta içerisinde imzalanmasında mutabık kalındı” ifadeleri kullanıldı.