Geri Dön
Ekonomi2022 fındık fiyatları açıklandı mı, Cumhurbaşkanı tarafından ne zaman açıklanacak? Güncel fındık fiyatları ne kadar?

2022 fındık fiyatları açıklandı mı, Cumhurbaşkanı tarafından ne zaman açıklanacak? Güncel fındık fiyatları ne kadar?

Fındık fiyatları açıklandı mı, fındık fiyatları ne zaman açıklanacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ordu’da fındık taban fiyatının açıklanması beklenirken, üreticiler yaş fındığı 60 ila 70 TL arasında değişen fiyatlardan satmaya başladı. Cumhurbaşkanı’nın fındık açıklaması merakla bekleniyor. Peki, Güncel fındık fiyatları ne kadar?

2022 fındık fiyatları açıklandı mı, Cumhurbaşkanı tarafından ne zaman açıklanacak? Güncel fındık fiyatları ne kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu’ya geliyor. Türkiye’nin en çok fındık üreten kenti olan Ordu ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz bölgesinin fındık fiyatını açıklayacak. Peki, fındık fiyatları ne zaman açıklanacak? Gözler Cumhurbaşkanı fındık açıklaması için Ordu’da!

2022 fındık fiyatları açıklandı mı ne zaman açıklanacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştireceği Ordu ziyareti sırasında Fındık fiyatlarını açıklaması bekleniyor. 

Güncel fındık fiyatları ne kadar?

Giresunlu üreticiler Karadeniz Sahil Yolu kenarlarında kurdukları tezgahlarda 2022 yılı ürünü yaş fındığın 60-70 TL gibi fiyatlardan satışa sundu.

Giresun’da fındık hasat sezonu öncesinde bazı üreticiler topladıkları yaş fındığı yol kenarında kurdukları tezgahlarda satışa sunuyor. Serbest piyasada kuru fındık 50 TL'den satılırken, 2022 yılı ürünü yaş fındık ise 60 ila 70 TL'den satılıyor.

Tezgah üzerine dalından topladıkları yaş fındığı koyan üreticiler, genellikle gurbetçiler ve turistlere satış yaptıklarını söylüyor. Kara yolu kenarına yıllardır tezgah açtığını belirten üreticilerden Halil Engin yaptığı açıklamada, fındık hasat sezonu öncesi kendi bahçelerinden yaş fındığı toplayarak satışa çıkardıklarını söyledi.

Engin, "Her yıl bu zamanlarda sezon başlamadan önce bahçelerimizden yaş fındığı toplayarak kara yolu kenarında tezgah açıyoruz. Genellikle gurbetten gelen vatandaşlarımız yaş fındığı tercih ediyor. Fındığın maliyeti yükselttikçe fiyatlarda yükselmek zorunda kalıyor. Geçen yıl 25-30 TL’den sattığım fındığı bu yıl yaş olarak 60 TL’den, talaşlı halde ise 30 TL’den satıyorum. 4 ton fındığım oluyor burada satabildiğim kadarını satıyorum satamadığımı ise tüccara satmak zorunda kalıyorum” dedi.

“Rekolte iyi, fiyatında iyi olmasını bekliyoruz”

Geçen yıla oranla rekoltenin daha iyi olduğunu belirten Olgun Torunoğlu ise “Fındık iyi olan yerde var, orta olan yerde var ama geçen yıla göre biraz daha iyi rekolte görünüyor. Bir ton civarında fındığım oluyor ve yol kenarında kendim sezon boyunca satmaya çalışıyorum. Geçen yıla göre artan maliyetleri göz önünde bulunduracak olursak bu sene Cumhurbaşkanımızdan üreticiyi sevindirecek bir fiyat bekliyoruz” diye konuştu.