Gazete Vatan Logo

Okullar açılıyor mu? Yüz yüze eğitim başlıyor mu? 15 tatil uzadı mı? 7 Şubat Pazartesi okul var mı?

Koronavirüs vaka sayılarındaki artış devam ediyor. Son vakalar paniğe neden olurken okulların yarıyıl tatilinin de sona ermesi endişeleri bir kat daha artırıyor. 15 tatilin uzatılıp uzatılmayacağı ile ilgili beklentiler devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalar öğrenci, veli ve öğretmenler tarafından anbean takip ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni dönemin ne zaman başlayacağını açıkladı. Peki, Okullar açılıyor mu? Yüz yüze eğitim başlıyor mu? 15 tatil uzadı mı? 7 Şubat Pazartesi okul var mı? Yarın okullar açılacak mı? İşte okulların durumu ile ilgili yapılan son açıklamalar…

Okullar açılıyor mu? Yüz yüze eğitim başlıyor mu? 15 tatil uzadı mı? 7 Şubat Pazartesi okul var mı?

Okulların yarıyıl tatili sona eriyor! Milyonlarca öğrenci ve veli okulların açılıp açılmayacağını merak ediyor. Son haftalarda yaşanan vaka artışlarıyla birlikte okulların açılmasıyla ilgili endişeler de sürüyor. Artış gösteren günlük vaka sayıları sonrasında yarıyıl tatilinin uzatılıp uzatılmayacağı bir süredir merak konusuydu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açıklama yaptı ve okullarda ikinci dönemin ne zaman ve nasıl başlayacağını açıkladı. Peki, Okullar açılıyor mu? Yüz yüze eğitim başlıyor mu? 15 tatil uzadı mı? 7 Şubat Pazartesi okul var mı? Yarın okullar açılacak mı? İşte okulların durumu ile ilgili yapılan son açıklamalar…

YARIN OKULLAR AÇILIYOR MU?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 7 Şubat Pazartesi günü 81 ilde, tüm ilçelerde okul öncesinden liseye kadar tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime aynı kararlılıkla devam edeceklerini açıkladı. Bakan Özer, "Omicron salgını ve vaka sayılarından dolayı yüz yüze eğitime ara vermeyeceğiz" diye konuştu.

Covid-19 salgınının tüm dünyada beklenmedik ekonomik ve siyasi dönüşümlere yol açtığına işaret eden Özer, hiçbir ülkenin Covid-19 salgınına hazırlıklı olmadığını, eğitimin de bu süreçten en fazla etkilenen sektörlerden olduğunu ifade etti.

Haberin Devamı

Türkiye'de yaklaşık 1,5 yıl eğitime, uzaktan eğitim platformlarıyla yola devam edildiğini, öğrencilerin yanında bu şekilde yer alınmaya çalışıldığını anlatan Özer, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı itibarıyla haftada 5 gün tüm kademelerde yüz yüze eğitime kararlılıkla başladıklarını hatırlattı.

YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLECEK Mİ?

Birinci dönemin hiçbir kesintiye uğramadan nihayetlendirildiğine ve iki haftalık yarıyıl tatiline girildiğine dikkat çeken Özer, bu süreçte öğretmenlerin ve öğrencilerin büyük fedakarlıklar gösterdiklerini, öğrencilerin 5 ay her gün maskelerle ders dinleyip etkinliklere katıldığını anlattı.

Haftada 5 gün maskelerle ders veren öğretmenlerin, özellikle aşılanma oranlarının yüksekliği ile sürecin başarılı bir şekilde devam etmesinde çok büyük katkısı olduğuna işaret eden Mahmut Özer, "İnşallah 7 Şubat'ta yani pazartesi günü 81 ilde, tüm ilçelerimizde okul öncesinden liseye kadar tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Yani Omicron salgını ve vaka sayılarından dolayı yüz yüze eğitime ara vermeyeceğiz" diye konuştu.

Haberin Devamı

OKULLARDA İKİNCİ DÖNEM 7 ŞUBAT’TA BAŞLIYOR!

Milli Eğitim Bakanı Özer, bu konu ile ilgili kamuoyunda farklı değerlendirmelerin yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Biz son 5 ayda şunu gösterdik, tüm velilerimizle öğretmenlerimizle öğrencilerimizle bir toplum içerisindeki en korunaklı yerler eğitim kurumlarıdır. Okullar, sadece öğrenme yerleri değildir aynı zamanda gençlerimizin, geleceğimizi şekillendirecek olan nesillerin psikolojik, duygusal, kişisel gelişimlerinin de gerçekleştirdiği yerlerdir. Onun için inşallah 7 Şubat'ta tüm Türkiye'de ikinci döneme aynı kararlılıkla devam edeceğiz."