Gazete Vatan Logo

MEB resmen duyurdu! Milli Eğitim Bakanlığı'ndan flaş karar, öğrenci ve öğretmenlere ödeme...

MEB son dakika gelişmesini duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada detaylara yer verildi. MEB'den öğrenci ve öğretmenlere ödeme! Rakamlar paylaşıldı. Bakan Özer yaptığı açıklamada 42 milyon lira ödeme yapıldığını ifade ederek süreç hakkında bilgi verdi. Meslek liselerinde üretim arttı. 2021 yılının ilk on bir ayında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir, 2020 yılının aynı dönemine göre %63 artarak 678 milyon liraya ulaştı. Böylece 2021 yılının ilk on bir ayında elde edilen gelir de 2020 yılının tamamında elde edilen geliri %34 aşmış oldu. 2020 yılında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir, son iki yılda %100 artarak 503 milyon 197 bin 847 liraya ulaşmıştı. Öte yandan meslek liseleri tarafından üretilen antijen kiti büyük ilgi görüyor. Avrupa'dan bazı ülkeler kiti almak için harekete geçti. Sağlık Bakanlığı'nın onayı sonrası antijen kiti okullarda kullanılmaya başlayacak.

MEB resmen duyurdu! Milli Eğitim Bakanlığı'ndan flaş karar, öğrenci ve öğretmenlere ödeme...

MEB harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı güzel haberi duyurdu. Öğrenci ve öğretmenlere ödeme yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini artırmada önemli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor.

2021 yılının ilk on bir ayında 2020 yılının aynı dönemine göre üretimden elde edilen gelirin %63 arttığını ifade eden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bu yılın ilk on bir ayında meslek liselerimizin üretim geliri 678 milyon liraya ulaştı. Aralık ayıyla birlikte 2021 yılını çok daha büyük bir artış ile kapatmayı hedefliyoruz.” dedi.

Mesleki eğitimde yaptıkları dönüşümde “eğitim- üretim-istihdam” döngüsünü güçlendirmeyi öncelik kabul ettiklerini belirten Bakan Özer, 2021 yılının ilk on bir ayında üretimden en fazla gelir sağlayan ilk üç ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir olduğunu kaydetti. Özer, şunları söyledi: “Bu dönemde mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarının yaptıkları üretimlerden İstanbul’da 90 milyon, Ankara’da 64 milyon ve İzmir’de 33 milyon liralık gelir elde edildi.

ŞANLIURFA KARAKÖPRÜ GAP MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Okullar bazında üretim sırlamasında 12 milyon 384 bin liralık üretimle Şanlıurfa Karaköprü GAP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci olurken İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12 milyon 361 bin liralık üretimle ikinci ve Gaziantep Şahinbey Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11 milyon 754 bin liralık üretimle üçüncü oldu.

ÜRETİMLERDEN MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ 42 MİLYON, ÖĞRETMENLERİ 102 MİLYON LİRA PAY ALDI

Meslek lisesi öğrencileri bu süreçte bir taraftan uygulama becerilerini artırırken diğer taraftan üretime katkıları ölçüsünde asgari ücret kadar gelir de elde edebiliyor. Meslek lisesi öğretmenleri ise üretime katkıları ölçüsünde iki asgari ücret kadar kazanabiliyor.

Üretim gelirlerindeki artışlar, bu kapsamda öğrenci ve öğretmenlerin aldığı ücretlere de pozitif olarak yansıdı.

2020 yılı ilk on bir aylık döneminde döner sermaye gelirlerinden öğrencilere ödenen tutar, 27 milyon lira iken bu yılki miktar %54’lük artışla 42 milyon liraya ulaştı.

2020 yılının aynı döneminde öğretmenlere 68 milyon lira ödendi. Bu yıl miktar, %49’luk artışla 102 milyon liraya ulaştı.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Bakan Özer, şunları sözlerine ekledi. “Mesleki eğitimde döner sermaye kapsamında yapılan üretim kapasitesi artarken öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz de katkıları ölçüsünde paylarını alıyorlar. Bu kapsamda 2021 yılının ilk on bir ayında öğrencilerimize yaklaşık 42 milyon liralık öğretmenlerimize ise 102 milyon liralık bir ödeme gerçekleşti. 2022 yılında hedefimiz, mesleki eğitimde tüm öğrencilerimizi bu imkândan yararlandırabilmek.”

Bakan Mahmut Özer, 2021'de süreci başarıyla yürüten Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne, tüm il müdürlerine, okul yöneticilerine öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

MEB resmen duyurdu Milli Eğitim Bakanlığından flaş karar, öğrenci ve öğretmenlere ödeme...

ANTİJEN KİTİ ÜRETİLDİ

Öte yandan Millî Eğitim Bakanlığı, üretim maliyetleri oldukça pahalı olan testlerin üretimi için meslek liselerinin gücünü harekete geçirdi. Kovid-19 antijen test kiti, Bursa Mehmet Kemal Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve aynı zamanda AR-GE merkezi olan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretiliyor.

Öğretmen ve öğrenciler tarafından kalıp tasarımları hazırlanarak piyasadaki eş değerlerinin 3'te 1'i maliyetine üretimleri yapılan kitler, paketlenerek kullanıma hazır hâle getiriliyor. Ayrıca antijen kitinin seri üretimine yönelik çalışmalar da tamamlandı. Meslek liselerinde ayda 10 milyon antijen kiti üretimi yapabilecek şekilde gerekli yatırımlar tamamlandı.

Türkiye'de bu alanda üretilen tek çalışma olma özelliği de bulunan ürünün "BRS-CA" adı altında marka tescil işlemleri ile Sağlık Bakanlığı onay süreci devam ediyor. Eğitimin salgın koşullarında devam ettirilebilmesi için temaslı öğrencilere ve aşısız öğretmenlere yönelik PCR testi uygulamaları hâlâ sıcak gündemini korurken antijen test kitinin, yüz yüze eğitimi kolaylaştırıcılığının yanında ülke ekonomisine de büyük katkısının olması bekleniyor.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada dünyada pek çok ülkenin okullarda yüz yüze eğitimi devam ettirebilmek için uyguladığı yöntemleri hatırlatarak bu kitlerin üretim maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkati çekti. 3 ay önce okulların başlattığı antijen kiti üretimi ile ilgili AR-GE çalışmalarının sonuç vermesi üzerine seri üretim için gerekli tüm yatırımı yaptıklarını dile getiren Özer, şöyle devam etti: "Çalışmalarımızın kısa sürede meyvelerini vermesinden oldukça memnunuz. Tükürükten alınan numunelerden 15 dakika gibi kısa sürede sonuç alınabiliyor. Üretimin ve otomasyonun tamamı, meslek lisesi öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirildi. Antijen kitinin maliyeti de piyasadaki muadillerine göre oldukça düşük. Ayrıca ayda 10 milyon antijen kiti üretebilecek kapasite oluşturuldu.

Üretimin ilk müjdesini 11 Ekim 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız vermişti. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yaptığımız başvurunun değerlendirilme süreci devam ediyor. Onay işlemi tamamlandığında artık okullarımızda öğretmen ve öğrencilerimiz, ürettiğimiz antijen kitlerini kullanabilecekler."

AVRUPA'DAN KİTE TALİP VAR

Bakan Özer, Kovid-19'a karşı "hızlı antijen kiti" teknolojisi için Avrupa'dan pek çok ülkenin kitin üretimi için Millî Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek "Onay işlemi tamamlandığında bu kitin ihracatını da yapmayı planlıyoruz. Tüm dünya bu kitlere büyük bütçeler ayırıyor. Meslek liselerimizin üretim gücü, ekonomimize de katkı sağlayabilecek." diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanı Özer, okullarda yüz yüze eğitimin 6 Eylül'de başladığını hatırlatarak antijen kitinin kullanımı ile okullardaki Kovid-19'a karşı güvenliğin daha güçlü olacağını ifade etti. Özer, şunları kaydetti: "Test kitini okullarda kullandığımızda salgının yayılımını çok daha kısa sürede önceden önleyebilme imkânımız olacak. Böylece okullarımızdaki süreçleri çok daha rahat bir şekilde yönetebileceğiz. Diğer taraftan hızlı sonuç veren antijen kiti üretim kapasitesini artırmak için gerekli yatırımlarımızı da yaptık. Ayda 10 milyon hızlı antijen kiti üretebilecek durumdayız. Bu kapasitede üretilebilecek kitlerle kendi ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz gibi şimdiden talepte bulunan ülkelere de ihraç edebileceğiz."

MEB resmen duyurdu Milli Eğitim Bakanlığından flaş karar, öğrenci ve öğretmenlere ödeme...

ÖĞRENCİLER MASKEYE VEDA EDECEK

 Öncelikle okul öncesi eğitim gören öğrenciler ile 1,2, ve 3. sınıflar olmak üzere zorunlu maske kullanımı sora erecek.

Uygulama hakkında bilgi veren Özer de Bilim Kurulu onayını aldıktan sonra tedrici bir şekilde okul öncesinden başlayarak ilkokul 1, 2, 3 diye yavaş yavaş zorunlu maske uygulamasının kaldırılması için hazırlık içinde olduklarını söyledi.

Bunun için antijen kitlerinin yaygın olarak kullanılması gerektiğinin altını çizen Özer, şunları söyledi:

"Çocuklarımızı PCR gibi tahrip unsuru herhangi bir müdahale olmadan tükürükten 15 dakika içerisinde sonuçları alacak şekilde uygulayıp, güvenli bir ortamı sağladıktan sonra çocuklarımızı maskelerinden yavaş yavaş tedrici olarak kurtaracağız. İlk başlangıcı okul öncesinden başlayacağız."