Geri Dön

MEB harekete geçti ve resmen duyurdu! Değişiklik yapıldı, artık zorunlu olacak...

Milli Eğitim Bakanlığı son dakika kararı! Harekete geçildi ve yönetmelikte değişiklik yapıldı. Artık zorunlu olacak. Kararın öncesinde okul aile birlikleri okul müdüründen izin almadan etkinlik düzenleyebiliyordu. Resmi Gazete'de yürürlüğe giren karara göre artık okul aile birlikleri, yapılacak tüm sosyal etkinliklerde okul müdürlerinden izin alacak ve incelemeler sonucu müdürün onayı ile etkinlik gerçekleşecek. Hazırlanan seminer, müzik, tiyatro, spor, sanat, gezi, defile, sergi, kermes ve benzeri faaliyetler sosyal etkinlikler kurulu tarafından incelenecek. Okul müdürü, birliğin yaptığı her türlü etkinlik ile iş ve işlemlerin ilgili mevzuata uygunluğunu denetleyecek. İşte Resmi Gazete kararı ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in konuya ilişkin yaptığı açıklama...

MEB harekete geçti ve resmen duyurdu! Değişiklik yapıldı, artık zorunlu olacak...

Millî Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin 6'ncı maddesine ekleme yapıldı.

Yeni karara göre birlik tarafından gerçekleştirilecek tüm faaliyetler, Türk millî eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkelerine uygun olarak düzenlenecek. Faaliyet içerikleri öğrencilerin bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimleri ile Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerine aykırı olmayacak şekilde planlanacak.

OKUL MÜDÜRÜNÜN ONAYI İLE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Hazırlanan seminer, müzik, tiyatro, spor, sanat, gezi, defile, sergi, kermes ve benzeri faaliyetler sosyal etkinlikler kurulu tarafından incelenecek ve okul müdürünün onayı ile gerçekleştirilecek.

MEVZUATA UYGUNLUĞUNU DENETLEYECEK

Okul müdürü, birliğin yaptığı her türlü etkinlik ile iş ve işlemlerin ilgili mevzuata uygunluğunu denetleyecek. Birlik tarafından gerçekleştirilecek seminer, müzik, tiyatro, spor, sanat, gezi, defile, sergi, kermes ve benzeri faaliyetlerin öğrencilerin bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimleri ile Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerine uygun olarak düzenlenmesini sağlayacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER'DEN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, haberlere 6 Haziran'da yansıyan ve tepki çeken dansözlü okul eğlencesi ile ilgili açıklamada bulundu ve Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle okul aile birliklerinin yapmış olduğu tüm sosyal etkinliklerde mutlaka okul müdüründen izin alınacağını belirtti. Özer açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

'Geçen haftalarda Bursa'da bir haber yansıdı. Önce imam hatip okulunda diye bilgi geldi, daha sonra doğru olmadığı ortaya çıktı. Ortada bir eksiklik var. Okul aile birliklerimiz, okul müdüründen herhangi bir izin almadan etkinlik düzenleyebiliyordu. Dün Resmi Gazete'de yayınladığımız değişiklikle, okul aile birliklerinin yapmış olduğu tüm sosyal etkinliklerde mutlaka okul müdüründen izin alınacak ve denetime tabi olacaklar. Burada kritik olan diğer bir konu da ülkemizin milli ve manevi değerlerine tezat teşkil eden hiçbir etkinliğe izin vermeyeceğiz.'