Geri Dön

İlkokul kayıt tarihleri! 1. Sınıf kayıtları ne zaman başlıyor? İlkokul kayıtları başladı mı, nasıl yapılır?

1. sınıf kayıt tarihi 2022 için yapılan araştırmalar hızlandı. Yaz tatili devam ederken, ilkokula başlayacak öğrencilerin velileri ise kayıt tarihleri araştırmasına başladı. Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 2022-2023 eğitim öğretim yılının eylül ayında başlayacak. Peki, İlkokul kayıtları başladı mı, 1.sınıf kayıtları nasıl yapılır? İşte e-Okul kayıt sorgulama ekranı ve İlkokul kayıt tarihleri…

İlkokul kayıt tarihleri! 1. Sınıf kayıtları ne zaman başlıyor? İlkokul kayıtları başladı mı, nasıl yapılır?

İlk okul kaydı nasıl yapılır, İlkokul kayıtları ne zaman başlıyor ve bitiyor? 17 Haziran'da karneler alındı ve 2021-2022 eğitim ve öğretim hayatı sona erdi. Yaz tatili devam ederken, 2022-2023 yılına eğitim ve öğretimin başlamasına da az bir süre kaldı. İlkokul birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin velileri okul kayıtları araştırmasına başladı.

İLKOKUL KAYITLARI BAŞLADI MI?

Yapılan ilkokul 1'inci ve 5'inci sınıflara aday kayıtların yapılması ve okul öncesi eğitim kurumları için kayıtların başlaması, takvime göre 1 Temmuz itibariyle gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl veliler, e-devlet kapısı sisteminden İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama (e-Kayıt) hizmet başlığından, 05 Temmuz 2021 Pazartesi günü itibariyle çocuklarının yerleştirildiği okulu öğrenebilmişti. E-Devlet sistemi üzerinde ilkokul adrese bağlı okul bilgisi ekranı açıldı, kayıtlar henüz başlamadı.

1. SINIF KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR, İLKOKUL KAYITLARI NASIL YAPILIR?

İlk ve ortaokula başlayacak öğrencilerin adrese dayalı kayıtları Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce yapılmaktadır.

Mecburî ilköğretim çağına gelen çocuklar 1. sınıfa e-kayıt işlemi ile kayıt olacak.

İlkokul birinci sınıf kayıtları, herhangi bir başvuru olmaksızın MERNİS adres bilgileri uyarınca gerçekleştiriliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı bilişim sistemlerinin e-devlet (turkiye.gov.tr) kapısına entegre edilmesi kapsamında e-kayıt sonuçları e-devlet kapısı üzerinden de yayımlanacak.

E-OKUL OKUL KAYDI SORGULAMA

Öğrencilerin hangi okula yerleştirildiği bilgisinin açıklanmasının hemen ardından okul kayıt işlemleri başlıyor. Kayıt işlemi sırasında ailelerden çocuğun vesikalık fotoğrafı, veliye ait fatura talep ediliyor. Öte yandan çocuğunuzun bu yıl anasınıfına mı 1.sınıfa mı gideceğini e-Okul okula başlama yaşı sayfası üzerinden sorgulayabilirsiniz.

İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI KAÇ?

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanunla, 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak yeniden düzenlendi. Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubundaki çocuklar yerine 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. İlkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.