Geri Dön

Ehliyet sınavı ne zaman, hangi gün? Ehliyet sınavı kaç dakika sürüyor? Ehliyet sınavı geçme notu kaç?

Sürücü adayları, ehliyet alabilmek için ehliyet eğitimi kursunun ardından yazılı sınava giriyor. Adayların, direksiyon sınavı aşamasına geçebilmek ve ehliyete hak kazanmak için yazılı sınavda başarılı olmaları gerekiyor. Adaylar, ehliyet sınavı tarihleri ile sınav geçme notu bilgilerini araştırıyor. Peki, Ehliyet sınavı ne zaman, hangi gün? Ehliyet sınavı kaç dakika sürüyor? Ehliyet sınavı geçme notu kaç? Ehliyet yazılı sınavı kaç dakika? Ehliyet sınavı kaç puanla geçilir? İşte detaylar…

Ehliyet sınavı ne zaman, hangi gün? Ehliyet sınavı kaç dakika sürüyor? Ehliyet sınavı geçme notu kaç?

Ehliyet kursunu tamamlayan sürücü adayları, sınav tarihlerini araştırıyor. Sürücü kursu sonrasında direksiyon sınavına girebilmek için adayların ehliyet yazılı sınavını geçmesi gerekiyor. Sınavı geçen ve direksiyon eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar ehliyet olmaya hak kazanıyor.

EHLİYET SINAVI NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Ehliyet sınavı için kayıtlar, 01-10 Aralık 2022 tarihleri arasında alınıyor. Kayıt alındıktan sonra sınav tarihleri ve günleri adaylara bildiriliyor. 15 Aralık 2022 tarihinden itibaren e sınav için randevu alınacak.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN 2022?

Direksiyon sınavı her hafta cumartesi ve pazar günleri gerçekleşiyor. Direksiyon sınavında başarılı olamayan adaylar, başarısız olduktan sonra 3 defa daha girebiliyor. Adaylara verilen 4. hakta başarısız olma halinde 4 hak daha açılarak 14 direksiyon dersi ücreti ödeniyor.

EHLİYET SINAVI KAÇ PUANLA GEÇİLİR?

Ehliyet sınavından başarılı olabilmeniz için en az 70 puan almanız gerekiyor. 70 puan almak için 35 doğru cevabınızın bulunması gerekiyor. Ehliyet sınavı 4 şıktan oluşuyor ve yanlışlar doğruyu götürmüyor.

EHLİYET SINAVINDA KAÇ SORU SORULUYOR?

Ehliyet sınavında 50 sorudan; 12 tanesi ilk yardım, 23 tanesi trafik, 9 Tanesi motor, 6 Tanesi trafik adabı sorularından oluşuyor.

EHLİYET YAZILI SINAVI KAÇ DAKİKA?

Ehliyet sınavı süresi 45 dakikadır.