Geri Dön
EğitimDGS başvuruları başladı! 2022 DGS başvuru ücreti ne kadar? ÖSYM DGS başvuru kılavuzunu yayınladı!

DGS başvuruları başladı! 2022 DGS başvuru ücreti ne kadar? ÖSYM DGS başvuru kılavuzunu yayınladı!

Üniversitelerin iki yıllık ön lisans programlarında eğitim görenlerin, eğitimlerini 4 yıla tamamlamalarını sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için gözler ÖSYM tarafından açıklanacak başvuru kılavuzuna çevrilmişti. Adaylar, DGS başvuru ücretini merak ediyor. Peki, DGS başvurusu ne zaman? DGS başvurusu başladı mı? DGS başvuru ücreti ne kadar? İşte detaylar…

DGS başvuruları başladı! 2022 DGS başvuru ücreti ne kadar? ÖSYM DGS başvuru kılavuzunu yayınladı!

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları için gözler ÖSYM’de. Ön lisans eğitimlerini lisans düzeyine çıkarmak isteyen adaylar DGS başvuru süreci ile ilgili detayları merak ediyor. Peki, DGS başvurusu ne zaman? DGS başvurusu başladı mı? DGS başvuru ücreti ne kadar? İşte detaylar…

DGS BAŞVURUSU NE ZAMAN? DGS BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

ÖSYM, DGS başvurularının başladığını duyurdu. ÖSYM'den yapılan açıklama şu şekilde: 

"Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2022-DGS), 03 Temmuz 2022 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 13 – 23 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 11.45'ten itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

2022-DGS’de her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

2022-DGS’de soru sayısı 100 olacak, sınav süresi 135 dakika olarak uygulanacaktır.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2022-DGS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar, kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir."

DGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR? 

2022 yılında ÖSYM tarafından belirlenen DGS ücreti 190 TL olarak açıklandı. Adaylar ÖSYM’nin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden ya da kartlı ödeme sistemi olan “odeme.osym.gov.tr” adresi üzerinden online olarak ödemelerini gerçekleştirebilirler.

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Dikey Geçiş Sınavı başvuruları ÖSYM’nin AİS sayfası üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra gerçekleştirilebiliyor.

DGS NE ZAMAN?

Dikey Geçiş Sınavı, 3 Temmuz 2022 yılında gerçekleştirilecek. DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanıyor. Sınav, saat 10.15’te başlıyor ve cevaplama süresi 150 dakika oluyor. Sınavda uygulanacak test, çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor.

2022-DGS: Kılavuz ve Başvuru Bilgileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler