Gazete Vatan Logo

Bakan Özer: 25 bin 883 öğrencimiz diğer illerden geri dönmeye başladı

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, depremin vurduğu kentlerde attıkları adımlar sayesinde deprem bölgelerinden diğer illere naklini aldıran öğrencilerin tekrar geri dönmeye başladıklarını belirterek, "Bugün itibarıyla 25 bin 883 öğrencimiz diğer illerden, bu illerimize geri dönmeye başladı" dedi.

Bakan Özer: 25 bin 883 öğrencimiz diğer illerden geri dönmeye başladı

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer başkanlığında, Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve ilgililerin katılımıyla İl AFAD Merkezi’nde deprem ve eğitim değerlendirme toplantısı yapıldı. Bakan Özer, basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulundu. 6 Şubat depreminden sonra eğitimi normalleştirmek için büyük özen gösterdiklerini dile getiren Özer, destek veren bakanlıklara da teşekkür etti. Eğitimi kademeli olarak normalleştirdiklerini hatırlatan Bakan Özer, 18.5 milyon öğrencinin eğitim ve öğretimine devam ettiğini anlattı.

30 MİLYON KİTAP BASILDI

10 ilde öğrencilerin kitap ihtiyacını karşılamak için tüm kitapları tekrar bastıklarını anlatan Bakan Özer, "Yaklaşık 30 milyon kitabı, yardımcı kaynağı tüm öğrencilerimize tekrar ilettik. Öğrencilerimizin de tüm kitap, kırtasiye, çanta ihtiyaçlarını karşıladık. Özellikle 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerimize ayrı bir ihtimam gösterdik çünkü o öğrencilerimiz 4 Haziran’da Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve17-18 Haziran’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecekler. En fazla kaygıyı duyan öğrencilerimiz o öğrencilerimizdi. Onun için öncelikli olarak ikinci dönem konularını hem LGS'den hem de YKS'den, 12’nci sınıfın ikinci dönem konularını sınav kapsamından çıkarttırdık. Daha sonra devam mecburiyetini kaldırdık. Eğitim öğretimi başlattığımız illerimizin tamamında bu gruba giren öğrencilerimizi özel bir şekilde bu sınavlara hazırlayabilmek için 3 bin 205 noktada destekleme ve yetiştirme kursu açtık" dedi.

'NİTELİKLİ EĞİTİM KAMPÜSLERİ DEVREYE GİRECEK'

Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ildeki ölçme değerlendirme merkezlerindeki en uzman öğretmenlerin bölgede öğrencilerin sınavlara hazırlanmasına yönelik emek sarf ettiğini aktaran Bakan Özer, "Milli Savunma Bakanlığımızla birlikte Mehmetçik okullarını yürürlüğe soktuk. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, LGS ve YKS’ye hazırlık kurslarıyla ilgili çok önemli sayıda bölgede Mehmetçik okullarını açtık. Yakın zamanda inşallah Kırıkhan'da ve İskenderun'da 7 Nisan tarihi itibarıyla da 4 bin öğrenci ve öğretmenin barınabileceği LGS ve YKS kurslarına hazırlanmalarıyla ilgili çok nitelikli, donanımlı eğitim kampüsleri devreye girecek. İskenderun'daki 2 gemiyi Enerji Bakanlığımız ağırlıklı olarak öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetinde kullanmak için tahsis ettirdi. Yani Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin normalleşmesi için her türlü ortamı her yeri kullanarak hayatın normalleşmesiyle ilgili her türlü fırsatı kullandı" diye konuştu.

'HER YERDE VE HER ŞARTTA EĞİTİME DEVAM'

‘Her yerde ve her şartta eğitime devam’ mottosunu ilke edindiklerini anlatan Bakan Özer, şunları söyledi:
"Çadırlardan konteynerlere geçildikçe çocukların öğrendiklerini tekrarlayabilme imkanı sağlamak için tüm konteynerlere bakanlık olarak televizyon sunumuna başladık. Böylece TRT EBA'yı çocuklarımız izleyebilecek. Bu kapsamda da şu ana kadar 16 bin 560 tane televizyon kurulumunu sağlamış bulunuyoruz. Tüm bu adımlar, 10 ilimizden 71 ile giden, nakil olan öğrencilerimizin tersine nakil, tersine göç hareketini başlattı. Buradaki okul, eğitim, öğretim normalleştikçe, yani hayatın olağan akışı arttıkça ve yaygınlaştıkça diğer illere nakillerini almış olan öğrencilerimiz de buraya dönmeye başladılar. Bugün itibarıyla 25 bin 883 öğrencimiz diğer illerden, bu illerimize geri dönmeye başladı. Bu çok sevindirici gerçekten. Yani umut ediyoruz ki okullarımız tam devreye girdiği zaman inşallah o giden tüm öğrencilerimiz tekrar bölgeye gelirler. Tekrar bölge eski günlerinde olduğu gibi, 6 Şubat depreminden önce olduğu gibi normal yaşayışına devam eder. Eğitim çağı nüfusuna bu imkanları sağlarken özellikle yetişkinlere yönelik de Halk Eğitim Merkezi üzerinden kurslarımızı, yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Yani yetişkin vatandaşlarımızı da desteklemek için bakanlığımızın her türlü imkanını seferber ettik. Bu kapsamda çok kısa sürede 11 bin 286 kurs açtık. Bu kurslardan da yaklaşık 155 bin 405 vatandaşımız yararlandı. Amacımız çadırsa çadır, konteynerse konteyner, hangi ortam varsa o ortamda vatandaşlarımızın özellikle depremin travmasını atlatmaları ve ihtiyaç duydukları ürünleri de kendi elleriyle üretmelerine katkı verecek kurslara ağırlık vermek."

40 BİNİN ÜZERİNDE GÖNÜLLÜ HALA SAHADA

110’un üzerinde hastanede eğitim birimleri açtıklarını vurgulayan Bakan Özer, şöyle konuştu:
"Sadece tedavi gören öğrencilerimize değil, aynı zamanda hastanede 7 gün 24 saat çalışan sağlık personelinin çocuklarına da eğitime devam etme imkanı sağladık. Bir de bu 3 bin 205 destekleme yetiştirme kursunun haricinde yaklaşık 2 bin 26 noktada da çadır veya konteynerde, okul öncesinden liseye kadar tüm eğitim kademelerinde eğitim verebilme imkanı sağladık. Ben gerçekten bu süreçte çok dinamik bir şekilde tepki üreten Milli Eğitim Bakanlığımızın tüm personeline en içten şükranlarımı sunuyorum. Sahada 40 binin üzerinde gönüllü öğretmenimiz hala vatandaşımızın yaralarını sarmaya devam ediyor. Hayatın normalleşmesi için çaba sarf ediyor. Hem bir kez daha bu depremde kaybettiğimiz canlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Adana'da 4 canımızı, öğretmenlerimizi kaybettik. Bugün öğle namazının ardından cenazelerine katıldık. O öğretmenlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabır diliyorum.” 

BAKAN ÖZER, ÖĞRETMENLERLE İFTAR YAPTI

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Osmaniye İl AFAD Merkezi’ndeki deprem ve eğitim değerlendirme toplantısının ardından Samet Aybaba Spor Lisesi'nde düzenlenen iftar programına katıldı. Deprem felaketinde yakınlarını kaybeden öğretmenlerle birlikte iftar yaptıktan sonra açıklamalarda bulunan Bakan Özer, deprem sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın tüm imkanlarıyla sahada olduğunu söyledi. Bakan Özer, "Vatandaşımızın yaralarını sarmak için derdini iyileştirmek için, derdiyle hemhal olmak için, sabahın ilk saatlerinde Türkiye'nin her noktasından öğretmenlerimiz harekete geçti. Bakanlığımız tüm ekibiyle birlikte Bakan Yardımcıları, genel müdürler, daire başkanları, diğer illerdeki il müdürleri sahaya girdiler. 5 binin üzerinde 'MEB AKUT' ekipleri sahaya geçti, arama kurtarma çalışmalarına destek verdi. Tüm illerimiz, bölgedeki okullarımızla, illerimizle ilçelerimizle eşleşerek bu travmanın hızlı bir şekilde atlatılması, acıların, yaraların sarılması için büyük efor sarf ettiler. Günlük 2 milyon sıcak yemek kapasitesine ulaştı okullarımız. Günde 1,8 milyon sıcak ekmek üretebilir hale geldi meslek liseleri, uygulama otelleri ve diğer üretim yapan merkezlerimiz. Sobalar üretildi, uyku tulumları üretildi. İhtiyaç duyulan her üretim yapılarak ilgili noktalarda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla buluşturuldu. Ama öyle sizin gibi güzel insanlar var ki sahada, o kıymetli öğretmenlerimiz. Üretimi bir kenara bırakın, vatandaşımızın çadırlara yerleştirmelerinde destek oldu, gelen malzemelerin tasnifinde destek oldu” dedi.

'DEPREM GÜNÜNDE DE İLK SAHAYA KOŞANLAR ÖĞRETMENLERİMİZ OLDU'

Hayatın normal akışında vatandaşın ne ihtiyacı varsa öğretmenlerin orada olduğunu belirten Bakan Özer, "Tıpkı Covid-19 salgını günlerindeki gibi o gün nasıl vefa gruplarında öğretmenlerimiz gece gündüz demeden kendi canlarını hiçe sayarak, vatandaşıyla buluştuysa, deprem gününde de ilk sahaya koşanlar öğretmenlerimiz oldu. Gerçekten sizlerle gurur duyuyoruz bakanlık olarak. Yüreği büyük, kalbi memleketinin ve aziz insanlarının derdiyle ritim tutabilen, onlara acı hissettiği zaman kendisi acı hisseden, onlar mutlu olduğu zaman kendisi mutlu olan bir öğretmen kitlemiz var. En büyük zenginliğiniz sizlersiniz. Sizlere, emek sarf eden o tüm gönüllü öğretmenlere, tüm idare personelimize en içten şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah devlet, millet, öğretmenlerimiz herkes el ele vererek bu yaraları bu şekilde saracağız ve çok hızlı bir şekilde yepyeni günlere merhaba diyeceğiz” ifadelerini kullandı.