Geri Dön

2022 YKS tercih döneminde uzmanından ailelere öneriler! Tercih sürecinde ailenin rolü ne olmalı?

2022 YKS tercih maratonu başladı! Üniversite adayları ileride yapacakları meslekleri ve eğitim almak istedikleri üniversiteleri seçecek. Uzmanlar ise tercih süreci ile ilgili anne ve babalara uyarılarda bulunuyor. “Meslek seçimi çocuğun tercihine bırakılmalı” diyen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, aile baskısı ile seçilen meslekler ve karamsar yorumların gençlerde özgüven eksikliğine yol açabileceğine dikkat çekiyor. Peki, Tercih sürecinde ailenin rolü ne olmalı? Meslek seçiminde aile nasıl davranmalı? Psikolog Elvin Akı Konuk anlattı.

2022 YKS tercih döneminde uzmanından ailelere öneriler! Tercih sürecinde ailenin rolü ne olmalı?

Milyonlarca adayın hayallerindeki bölüme yerleşebilmek için heyecanla beklediği YKS tercih dönemi başşladı. YKS sonucu kadar tercih döneminin de hem ailelerde hem de adaylarda kaygı ve stresin artmasına neden olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Meslek seçimini çocuğun tercihine ve isteğine bırakmak yerine kendi gençliklerinde arzuladıkları ama yapamadıkları mesleklere yönlendirmek, gençleri ileriki dönemlerde telafisi zor sorunlara ve başarısızlığa götürecektir.” uyarısında bulundu. Konuk, özellikle eleştirilerin ve karamsar yorumların çocuklarda özgüven kaybına neden olduğunu vurguluyor ve ailelerin hedeflediği dereceyi elde edemeyen gençleri her durumda olduğu gibi desteklemeleri gerektiğini ifade ediyor.

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, YKS resmi tercih döneminin başlamasına sayılı günler kala anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulundu.

AİLELER ÇOCUKLARI ADINA KARAR ALMAMALI

Psikolog Konuk, üniversiteye giriş sınavının gençler ve aileler için ne kadar önemli ve kaygı vericiyse, sonuçlar açıklandıktan sonra gençlerin geleceğine yön veren tercih döneminin de benzer şekilde kaygı ve stresin artmasına neden olduğunu söyledi. Konuk, sözlerine şöyle devam etti:

“Üniversite ve meslek tercihi esnasında çocukların kaygı ve streslerini yönetmekte ebeveynlere büyük bir rol düşüyor. Yaptığı her seçimin arkasında olduğunuzu, desteklediğinizi göstermek daha rahat ve gerçekçi seçimler yapmasını sağlamakla birlikte genci en doğru tercihe yönlendirir. Bazı durumlarda ebeveynler kendi hayallerini çocuklarının üzerinden gerçekleştirmek ister. Meslek seçimini çocuğun tercihine ve isteğine bırakmak yerine kendi gençliklerinde arzuladıkları ama yapamadıkları mesleklere yönlendirmek, gençleri ileriki dönemlerde telafisi zor sorunlara ve başarısızlığa götürecektir. Bu nedenle onların istekleri, ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda yaptıkları seçimleri desteklemek önemlidir. Ebeveynler çocukların adına kararlar almamalı. Meslek seçimlerine destek olurken onların kişilik özelliklerini ilgi alanlarını, yeteneklerini ve en önemlisi de isteklerini göz önünde bulundurarak yönlendirmeleri gerekiyor.”

KARAMSAR YORUMLAR ÖZGÜVENİNİ DÜŞÜRÜYOR

Her durumda olması gerektiği gibi sınav sonuçlarında hedeflediği dereceyi elde edemeyen gençlere ailelerin koşulsuz sevgi ve destek ile her zaman yanında olduklarını göstermeleri gerektiğini belirten Elvin Akı Konuk, “Yaptığı seçimlerde, yaşadığı olumlu veya olumsuz sonuçlarda arkasında ailesinin olduğunu bilen çocuk hem daha rahat hisseder hem de özgüveni desteklenmiş olur. Ayrıca sınav sonucu olumsuz olan çocuklara yapılan eleştiriler, başkalarıyla kıyaslamalar, geleceği hakkında olumsuz ve karamsar yorumlar ve özgüvenini düşürecek yaklaşımlar çocuğun duygusunu, motivasyonunu ve aile içi ilişkilerini olumsuz etkileyecektir. Bunun yerine çocuğun sınav sonucu ile ilgili duygu ve düşünceleri dinlenmeli, başarının tek bir sınava bağlı olmadığı açıklanmalı, sonraki süreçte neler yapılabileceği hakkında fikir alışverişinde bulunulmalı. Tek bir sınav başarısının çocuğun hayat başarısını göstermediği unutulmamalı.” dedi.

TERCİH YAPILIRKEN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNE DİKKAT EDİLMELİ

Kendi sorumluluklarını alması ve yerine getirmesi için fırsat tanınan bir aile ortamında büyüyen çocukların başka bir şehirde yaşamını sürdürebileceklerini ve eğitim hayatına devam edebileceklerini ifade eden Konuk, “Bu kararı almadan önce gencin ailesinden, arkadaşlarından ve alıştığı çevreden uzak kalabilecek mizaca, kişilik ve sosyal özelliklere uygun olup olmadığına karar verilmeli, bu konuda çocukların düşünceleri ve isteği sorularak hareket edilmeli. Eğer şehir dışında bir üniversite düşünülüyorsa sadece üniversitenin ve bölümün eğitim kalitesi değil aynı zamanda gideceği şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlerinin de göz önünde bulundurularak tercih yapılması yararlı olacaktır.” diye konuştu.