Gazete Vatan Logo

Uluslararası Adalet Divanı İsrail kararlarını açıkladı: Derhal durdurun

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana yoğun saldırılar düzenlediği Gazze Şeridi'ndeki insanlık dramı her geçen dakika büyürken Uluslararası Adalet Divanı(UAD) Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine talep ettiği yeni tedbirlere ilişkin kararını az önce açıkladı.

Uluslararası Adalet Divanı İsrail kararlarını açıkladı: Derhal durdurun

Uluslararası Adalet Divanı Güney Afrika'nın acil durum talebine ilişkin kararını açıkladı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

Mahkeme öncelikle herhangi bir durum değişikliği olup olmadığını değerlendirdi. Ocak ayında alınan kararda İsrail askeri operasyonun çok sayıda insanın ölümüne sebep olduğu belirtilmişti. Süre gelen gıda ve temel ihtiyaçların yoksunluğu nedeni ile Filistinlilerin yaşamının kötüye gittiği gözlemlendi. Gazze'de insani koşulların daha kötüye gitme riski var. İsrail sorumluluklarını yerine getirmeli.

REFAH'TA DURUM FELAKET SEVİYESİNDE

Refah bölgesindeki durumun kötüye gittiği ve durumun felaket seviyesinde olduğu gözlemlendi. Ve İsrail'in buradaki askeri operasyonu sürüyor. Mahkeme yeniden gözlemleme ihtiyacı hissetmemektedir. Mahkeme temel haklar kapsamında bunların herhangi bir tahribata yol açması halinde geri dönülemez bir durum teşkil edeceğini belirtmiştir. 800 bin Filistinli Refah'taki yerlerinden edildi.

Mahkeme tahliye çabalarının ve İsrail'in almış olduğunu söylediği önlemlerin yeterli olmadığını değerlendirmektedir.

Haberin Devamı