Gazete Vatan Logo

Mekke'de 1000'den fazla hacı adayı hayatını kaybetti!

Sıcaklıkların 52 dereceye yaklaştığı Suudi Arabistan'a hac ibadeti için giden hacı adayları arasındaki binden fazla kişinin öldüğü bildirildi.

Mekke'de 1000'den fazla hacı adayı hayatını kaybetti!

Müslümanların bu yıl kutsal topraklara yaptığı hac ziyaretinde, sıcaklıkların 51,8 dereceyi bulmasının ardından binden fazla kişinin öldüğü açıklandı.

Arap diplomatların Salı günü Fransız haber ajansı Agence France-Presse'ye (AFP) yaptığı açıklamada ilk olarak, ölenlerin en az 323'ünün Mısırlı ve 60'ının Ürdünlü olduğu ve çoğunun sıcağa bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Arap bir diplomat, Çarşamba günü AFP'ye verdiği demeçte, kavurucu sıcak sebebiyle hac sırasında en az 600 Mısırlının öldüğünü söylemişti.

Perşembe günü gelen son açıklamaya göre ise, Hac'da ölenlerin sayısının bini aştığı bildirildi. Yanı sıra hayatını kaybedenlerin çoğunun, kayıtsız hacılar olduğu da gelen bilgiler arasında. Tüm verilere rağmen, halihazırda Hac sırasında hangi ülkenin kaç vatandaşını kaybettiği ise henüz kesin olarak bilinmiyor.

Hac ibadetinin bir parçası olarak Suudi Arabistan'daki rahmet tepesi olarak bilinen kutsal Arafat Dağı'nda bir araya gelen hacı adayları su püskürtme direkleri gibi yöntemlerle serinliyor.

Haberin Devamı

Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi'ne göre, Mina'da ve Ulu Cami'de, Arafat Dağı'nda yüksek sıcaklıklarla mücadele etmek için dağa giden yollarda ve çevresinde bulunan soğutma istasyonları hacı adaylarının serinlemesine yardımcı oldu. Hacı adaylarına şemsiye kullanma ve bol bol su içme çağrısında bulunuldu.