Gazete Vatan Logo

Dünyanın gözü ikinci tur seçimlerinde! 'Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir'

2. tur seçimlerini dünya basını yakından takip ediyor. ABD, Orta doğu ve İngiliz basını yaşanan gelişmeleri ve son analizleri okuyucularına sunuyor.

Dünyanın gözü ikinci tur seçimlerinde! 'Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir'

İlk turdaki heyecanlı yarış sonrası Türkiye 2 hafta sonra tekrar sandık başında. Hatırlanacağı üzere ilk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 49,52, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Sinan Oğan ise yüzde 5,17 aldı.

Bu sonuçların ardından ikinci tur heyecanı başladı. Sinan Oğan'ın kimi destekleyeceği seçim sonrası merak edilirken Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek verdiğini günler sonra açıkladı.

Oğan'ın bu kararı Ata İttifakı'nda çatlaklar oluşturdu, Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, bu karardan hemen sonra 2. turda Millet İttifakı'nın yanında olduğunu Kılıçdaroğlu ile ortak bir basın açıklaması düzenleyerek açıkladı.

DÜNYADA İLK HABER

Tüm bu gelişmeler yaşanırken dünya medyasının da gözü Türkiye'ye çevrildi. Birçok ülkenin ajansları ve medya kuruluşları seçimleri canlı blog olarak okuyucularına sunuyor.

Yunanistan'dan Ta Nea, 60 milyon seçmenin oy kullanacağı ikinci tur için 'Erdoğan ikinci tur için avantajlı' ifadesini kullandı. Ta Nea iki adayın da seçmenleri sandığa çağırdığını hatırlattı ve seçim sürecinde yaşananlara yer verdi.

'TÜRKİYE'NİN ROLÜNÜ YÜKSELTTİ'

ABD basını da seçimleri yakından takip ediyor. Ülkenin en önemli medya organlarından Washington Post, ilk sayfadan verdiği 'Türkiye seçimleri' isimli haberinde ikinci tur için 'tarihi' ifadesini kullandı.

Washington Post Erdoğan'ın Rusya-Ukrayna savaşı dahil dış politikada yaptığı başarılara yer vererek 'Türkiye'nin dünya sahnesindeki rolünü yükseltti' dedi.

İngiliz Guardian gazetesi ise seçimlerin ikinci turunda muhalefetin kanadının taktik değişikliğine gittiğini ve milliyetçi oyları toplayabilmek için mülteci karşıtlığı politikasına başvurduğunu yazdı.

İLK TUR: HAYAL KIRIKLIĞI

Seçimlerin ilk turun da yüzde 44 oy oranına sahip Kılıçdaroğlu için 'muhalefeti hayal kırıklığına uğrattı' diyen Guardian, ilk turda anket firmalarının yanıldığını da hatırlattı. Guardian ayrıca Ümit Özdağ'ın Millet İttifakı'na olan desteğine de yer verdi.

Middle East Eye ise canlı blog olarak aktardığı haberinde her iki adayın da ikinci tur kapsamında büyük mitingler yapmadığını belirtti. İki liderin samimi ve stratejik toplantılar yaptığını belirten MEE, iki adayın da ilk tur sonrası milliyetçi oyları almak için çalışmalar yaptığını aktardı.

AFP: MUHALEFETİN KUMARI

AFP tarafından yapılan ilk tur analizinde ise yine birçok eleştirmen ve anket firmasının yanıldığı hatırlatıldı ve 'Erdoğan kesin galibiyeti almaya çok yaklaşmıştı' denildi.

İlk turda istediğini elde edemeyen Kılıçdaroğlu için ise AFP, 'Sosyal birlik ve demokrasi mesajı yerini göçmenlerin derhal sınır dışı edilmesi ve terörle mücadele edilmesi gerektiğine dair masa başı konuşmalara bıraktı' sözlerine yer verdi.

'Muhalefetin kumarı' isimli başlıkla ikinci turda milliyetçi oyların Kılıçdaroğlu'na gelip gelmeyeceğini inceleyen AFP, her şeyin saatler içerisinde belli olacağını söyledi.

AP'DEN DİKKAT ÇEKEN BAŞLIK

'Nihai sonuçlar Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir' diyen AP ise Türkiye'nin Avrupa ile Asya'nın kavşağında bulunduğunu ve NATO'da kilit bir rol oynadığını yazdı.