Geri Dön

Doğal gaz ile ilgili flaş karar! Rusya harekete geçti, gaz kesiliyor

Doğal gaz ile ilgili son dakika kararı. Rusya resmen harekete geçti. Gaz akışını sonlandıracak. Rusya, NATO'ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya'nın gazını kesiyor. Rusya, Finli enerji şirketi Gasum'un ruble ile ödeme yapmayı kabul etmemesinden dolayı 21 Mayıs 07.00 itibarıyla gaz akışını sonlandıracak. İşte son dakika haberinin detayları...

Doğal gaz ile ilgili flaş karar! Rusya harekete geçti, gaz kesiliyor

Finlandiya'nın doğal gaz ithalatı şirketi Gasum tarafından yapılan açıklamada Rusya'nın kendilerine sağladığı gazı cumartesi erken saatlerinden itibaren keseceği konusunda bildirimde bulunduğunu duyurdu.

Finlandiya, Rusya’dan ithal ettiği yakıt için ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi sonrası Rus gazının kesileceği üçüncü ülke olacak.

Finlandiya gaz ithalat firması Gasum Oy’dan yapılan duyuruya göre bölgenin ana tedarikçisi konumunda olan Rusya’dan gelen doğal gazın cumartesi günü sabah saatlerinde kesilmesi bekleniyor. 

GAZPROM AÇIKLADI

Gazprom, Finlandiya'ya sağlanan doğal gazın 21 Mayıs saat 7.00'da kesileceğini bildirdi.

Polonya ve Bulgaristan’a gaz tedariki de daha önce aynı nedenle kesilmişti. Kesilen arz miktarının Finlandiya’nın enerji ihtiyacının yüzde 5’ine denk geldiği dolayısıyla ülke ekonomisi üzerindeki etkisinin sınırlı olacağı değerlendiriliyor.

Finlandiya Rusya'dan ithal ettiği gazı ısınma için de kullanan birçok Avrupa ülkesinin aksine sadece fabrikalarda kullanıyor. Finlandiyalı şirketten yapılan açıklamada, “Gazprom Export, Gasum ile bulunan tedarik sözleşmesi kapsamında Finlandiya’ya yollanan gazın Cumartesi günü durdurulacağını bildirdi. Gasum müşterilerine doğalgaz tedarikini başka kaynaklar aracılığıyla Balticconnector Boru Hattı üzerinden sağlayacak” ifadelerine yer verildi.

PUTİN UYARMIŞTI

Rus lider Vladimir Putin daha önceden Finlandiya'nın NATO’ya katılması konusunda art arda uyarılarda bulunmuştu. Rusya geçtiğimiz haftalarda Polonya ve Bulgaristan'a da doğal gaz tedarikini askıya aldığını duyurmuştu.