Gazete Vatan Logo

ABD'de çöken köprünün enkazını kaldırılaya 60 milyar dolarlık kaynak

Kargo gemisinin çarpmasıyla yıkılan Francis Scott Key Köprüsü'nün enkazı için en büyük vinç getirilecek, yeniden inşa için telaffuz edilen rakam ise 2 milyar dolar.

ABD'de çöken köprünün enkazını kaldırılaya 60 milyar dolarlık kaynak

ABD'nin Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentindeki Patapsco Nehri üzerinde yer alan Francis Scott Key Köprüsü'nün kargo gemisinin çarpması sonucu yıkılmasının ardından enkaz kaldırma çalışmaları için harekete geçildi.

Maryland Valisi Wes Moore gerçekleştirdiği basın toplantısında, federal yönetimden enkaz kaldırma çalışmaları için talep ettiği 60 milyon dolarlık acil durum bütçesinin onaylandığını açıkladı. Moore, ABD Ordusu Mühendislik Biriminin (USACE) köprü enkazının kaldırılması için Doğu Kıyısı’ndaki en büyük vinci getireceğini belirterek, “Dali neredeyse Eyfel Kulesi kadar uzun ve üzerinde Key Köprüsü’nün parçaları var. O geminin üzerinde duran 3-4 ton çelikten bahsediyoruz” dedi.

Köprünün yeniden inşasının ise en az 2 milyar dolara mal olabileceği belirtiliyor.

GEMİNİN İÇİNDEN YENİ GÖRÜNTÜLER YAYINLANDI

ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği (NTSB) yetkilileri, Dali gemisine binerek Francis Scott Key Köprüsü'nün yıkıldığı bölüme ulaştı. Yetkililer gemide ve enkazda incelemelerde bulundu.
NTSB yetkilileri ilk olarak 26 Mart’ta kargo gemisinde inceleme yapmıştı.

Haberin Devamı