Geri Dön

3 havalimanında uçuşlar durduruldu ABD, Çin'e ait "casus balonu" düşürdü!

ABD Federal Havacılık İdaresi, Çin'in casus balonu krizi nedeniyle Güney Carolina'daki Myrtle Beach Uluslararası Havalimanı da dahil olmak üzere 3 havalimanında uçuşların durdurulduğunu açıkladı. ABD, hava sahasında görülen Çin'e ait istihbarat balonunu Atlantik Okyanusu üzerinde düşürdü.

3 havalimanında uçuşlar durduruldu ABD, Çin'e ait "casus balonu" düşürdü!

ABD Federal Havacılık İdaresi, ABD semalarında görülen Çin'e ait istihbarat balonu krizi sürerken, Savunma Bakanlığını "ulusal güvenlik çabası" kapsamında desteklemek için Kuzey Karolina'daki Wilmington Havalimanı ile Güney Karolina'daki Myrtle Beach International ve Charleston International Havaalanlarına gidiş ve gelişleri durdurduğunu aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin'e ait istihbarat balonuyla ilgileneceklerini söylemişti.

3 havalimanında uçuşlar durduruldu ABD, Çine ait casus balonu düşürdüABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’e ait yüksek irtifalı istihbarat balonunun ABD üzerinde olduğunu, balonun takip edildiğini açıklamıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, balonun, Çin'e ait sivil bir hava aracı olduğu, meteorolojik araştırma için kullanıldığı belirtilerek, "Çin'e ait hava aracı batıya esen rüzgarlar ve kontrol imkanının kısıtlı olması nedeniyle, güzergahın dışına çıktı" ifadelerine yer verilmişti.

3 havalimanında uçuşlar durduruldu ABD, Çine ait casus balonu düşürdü

TANSİYON YÜKSELDİ

ABD'nin Montana eyaletinde görülen ve ülkeyi alarma geçiren 'Çin casus balonu' bugün dünyada bir numaralı gündem maddesi oldu.

Biden'ın 'vur' emri verdiği ve F-22 savaş uçaklarının havalandığı balon iki ülke arasındaki gerilimi tırmandırırken, Çin Dışişleri Bakanlığı, balonun “meteorolojik araştırmalar için kullanılan sivil bir araç” olduğu açıklamasını yaptı. Pekin, balonun ABD hava sahasına “rüzgârla sürüklenerek, yanlışlıkla” girdiğini ve bu ihlalden ötürü “üzüntü” duyduklarını bildirdi.

3 havalimanında uçuşlar durduruldu ABD, Çine ait casus balonu düşürdü

BLİNKEN'İN GEZİSİ İPTAL EDİLDİ

Ancak Çin'den gelen açıklama tansiyonun düşmesi için yeterli olmadı.Son olay, Pekin ile Washington arasında zaten gergin olan ilişkileri daha da yıprattı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bu hafta sonu Pekin’e yapması beklenen ilk ziyareti yaşanan gelişme üzerine iptal edildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Blinken’ın telefon görüşmesinde Çinli üst düzey yetkili Wang Yi ‘ye yaşananların “sorumsuzca olduğunu, ABD’nin egemenliği ve uluslararası hukukun ihlali olduğunu, ayrıca ziyaretin amacına zarar verdiğini” söylediği belirtildi.

BİR BALON DAHA ORTAYA ÇIKTI

Tüm bu gerilimin ortasında Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder Çin’e ait başka bir istihbarat balonu daha bulunduğunu ve söz konusu balonun Latin Amerika'dan geçmekte olduğunu ifade etti.

Ryder, “Latin Amerika'dan geçmekte olan balona dair raporları alıyoruz. Bunun başka bir Çin gözetleme balonu olduğunu değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Ryder, balonun Latin Amerika üzerinde tam olarak nerede olduğuna dair detay vermedi.

NEDEN VURULMUYOR?

Çin- ABD ilişkileri, ticari rekabetin yanı sıra Pekin’in Tayvan ve Güney Çin Denizi’nde artan askeri faaliyetleri yüzünden gergin. Peş peşe ortaya çıkan 'casus balonlar' gerilimi zirveye çıkarırken, ABD medyası bugün 'balonlar neden vurulmuyor?' sorusunun cevabını aradı.

DÜŞÜNÜLDÜĞÜ KADAR KOLAY DEĞİL

Insider'a konuşan eski bir donanma pilotu balonun vurulmasının düşünüldüğü kadar kolay olmadığını belirtti.

Brynn Tannehill isimli pilot, yüksek irtifalı balonu savaş uçaklarıyla çatışmaya sokmanın 'çok zor' olduğunu, balonu yerde vurmanın ise ölüm ve yaralanma riski taşdığını söyledi.

ABD semalarında görülen balonların 100.000 feetin üzerine çıkabildiğine dikkat çeken Tannehill'e göre ABD havasavar silah sistemlerinin çoğu, bu kadar yüksekteki hedefleri ortadan kaldırmak için tasarlanmadı.

Pentagon da dün yaptığı açıklamada balonu düşürmeyi düşündüklerini, ancak balonun uçuşu ya da düşmesi sırasında güvenlik risklerine yol açabileceği endişesi ile vazgeçtiklerini vurgulamıştı.

ÇİN'İ ALT ETMEYE HAZIRIZ

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, casus Çin balonuna ilişkin yaptığı açıklamada bunun uluslararası hukukun açık ihlali olduğunu belirtti ve Biden yönetiminin Çin'i alt etmeye her zamankinden fazla hazır olduğunu söyledi.

DÜŞÜRÜLDÜ

ABD semalarında görülen Çin'e ait istihbarat balonu krizi sürerken, ABD ordusu Çin casus balonunu Atlantik Okyanusu üzerinde düşürdü. Balon düşürülmeden önce Kuzey Karolina'daki Wilmington Havalimanı ile Güney Karolina'daki Myrtle Beach International ve Charleston International Havaalanlarına gidiş-gelişler durduruldu.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin'e ait istihbarat balonuyla ilgileneceklerini söylemişti.