Gazete Vatan Logo

ABD askeri Filistin için kendini yaktı! Washington'da şok protesto

Bugün Lahey'de beş ülke söz alacak, gözler Türkiye'de olacak. Washington'daki İsrail Büyükelçiliği önüne gelen bir Amerikan Hava Kuvvetleri askeri, "Artık soykırımın suç ortağı olmayacağım" diyerek kendini ateşe verdi.

ABD askeri Filistin için kendini yaktı! Washington'da şok protesto

ABD'nin başkenti Washington'daki İsrail Büyükelçiliği önüne gelen bir Hava Kuvvetleri askeri, Filistin'e destek vermek için canlı yayında kendini ateşe verdi.

New York Times ve Washington Post gazetelerinin doğruladığı görüntülerde, üniformalı bir Amerikan askeri gündüz saatlerinde yürüyerek İsrail Büyükelçiliği'nin önüne yerel saatle 13.00 sularında geldi.

Elçilik kapısı önüne doğru yürüyen asker, adının Aaron Bushnell olduğunu söyleyip "Artık soykırımın suç ortağı olmayacağım. En uç protesto hareketinin eşiğindeyim. Ancak Filistinlilerin sömürgecilerin ellerinde yaşadıklarına bakınca bu hiç de aşırı sayılmaz" deyip birçok kez "Özgür Filistin" diye bağırdı.Büyükelçilik önündeki yetkililerden birinin askere "Yardım edebilir miyim?" diye sorduğu duyulurken, bir başkasının yere yatması için bağırdığı video kayıtlarına yansıdı.

Üstüne şeffaf bir sıvı döktükten sonra kendini ateşe veren askere bir kişinin yangın söndürücü köpük sıktığı şoke edici anlarda, bir başka görevli ise silahını çekiyor gibiydi.

Haberin Devamı

Alevlerin ABD Gizli Servis çalışanları tarafından söndürülmesinin ardından, asker ağır yaralı bir şekilde hastaneye kaldırıldı ve halihazırda hayati tehlikesinin bulunuyor.

New York Times, kendini yakmadan önce adını söyleyen askerin Teksas eyaletindeki Hava Kuvvetleri biriminde görev yaptığını yazdı. Amerikan Hava Kuvvetleri askerin muvazzaf olduğunu doğrularken, kimliğine dair bir bilgi paylaşmadı.